Ana sayfa Haber Eski Android telefonlara Google’dan sesli asistan kıyağı

Eski Android telefonlara Google’dan sesli asistan kıyağı

0

Google geçtiğimiz Şubat ayı itibariyle sesli asistanı olan “Google Assistant” ürününü Pixel ve Google Home”un ötesindeki diğer Android cihazlara da taşımıştı. Ama bu işlem, Samsung Galaxy S7 ve HTC 10 gibi yeni çıkan ürünlerle sınırlı kalmıştı. Eski cihaz kullanıcıları ise güncelleme yapamayarak, Assistant”tan mahrum kalmışlardı. İşte bu durum şimdi değişiyor. Firmanın çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Google Assistant artık bazı eski Android cihazlara da geliyor.

Google”ın gönderdiği bir blog yazısında programın Android 7.0 Nougat ve 6.0 Marshmallow”a da geleceği belirtildi. Bildiğiniz üzere Marshmallow, Android tablet cihazlarda kullanılıyor. Bunların yanında Android 5.0 Lollipop telefonlara da geliyor Assistant. İlk olarak 2014 yılında yayınlanan Lollipop 5.0, şu an itibariyle dünya genelindeki Android cihazlarının yaklaşık %26″sında kullanılıyor.

Fakat tabii bunun, Nexus 6 cihazının da yeni Pixel 2″de olduğu gibi kullanılacağı anlamına geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. TechCrunch”ın bildirdiği üzere kullanıcıların Assistant”tan bir talepte bulunmadan önce Google Assistant uygulamasını açmaları gerekiyor.

Google”ın sesli asistan uygulamasını geriye dönük olarak kullanılır hale getirmesi çok güzel bir gelişme ama, Android cihazların yaklaşık %20″sini oluşturan eski Lollipop işletim sistemlerini göz ardı ediyor bu güncelleme. Aynı zamanda dünyanın ikinci büyük akıllı telefon piyasası olan, pahalı telefonlar almaya yanaşma imkanı bulamayan, eski tip Android işletim sistemine sahip cihazlara yönelen Hindistan gibi bir ülkenin kullanıcılarını da kapsamıyor yeni yapılan güncelleme. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here