Ana sayfa Donanım ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu ile Ropörtaj

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu ile Ropörtaj

0

ESET NOD32″i rakiplerinden farklı kılan özellikler başlıca nedir?

Düşük kaynak tüketimi, kullanıcıya hissetirmeden sunulan güvenlik, tespitteki hız, “false positive” olarak nitelendirilen çok düşük yanlış tespit oranları, proaktif güncelleme, bilinen ve hatta bilinmeyen tehditlere karşı sağladığı kapsamlı koruma, birçok platformu desteklemesi, ücretsiz desteğinin bulunması. Türkçe dokümantasyon ve kurulum videoları, ESET NOD32 yazılımının bugün Türkiye”nin en çok tercih edilen antivirüs programı olmasını sağlıyor.

 

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu  ile Ropörtaj

 

ESET, 1992 yılından bu yana ESET NOD32, ESET Smart Security, ESET Cyber Security, ESET Mobile Security gibi ürünleriyle çok yönlü, kapsamlı ve her ihtiyaca yönelik korunma yazılımları sunuyor.  Ancak NOD32 gerçekten antivirüs dünyasında bir fenomene dönüşmüş durumda. Burada biraz da pek bilinmeyen bir bilgi paylaşmak isterim; NOD32″nin ilk sürümü ESET”in kurucuları Peter Paško ve Miroslav Trnka tarafından yaratıldı. NOD ismi “Diskin sonundaki hastane” anlamına gelen bir çekoslovak televizyon dizisinin baş harflerinden esinlenilerek konuldu. Türkiye”nin en çok kullanılan antivirüs yazılımı olan ESET NOD32, proaktif zararlı yazılım tespitiyle hak kazandığı uluslararası “VB100 ödülü” sayısı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. ESET, testin gerçekleştirilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana hiçbir yaygın (in-the-wild) tehdidi kaçırmadı.  Geçen Kasım ayında da ESET NOD32″nin en yeni gelişmelere göre uyarlanmış 7″nci versiyonunu kullanıcılarla paylaştık.

 

 

Windows”un güvenlik uygulamalarını geliştirmesi ile birlikte NOD32 satışlarınıza olumsuz etkileri oldu mu?

 

Dünyada güvenlik ve özellikle antivirüs pazarı oldukça rekabet dolu gelişiyor. Windows”un yanı sıra hem ücretli hem de ücretsiz kategoride pek çok oyuncu var.  Ancak ESET“in varoluş sebebi tamamıyla zararlı yazılımlara karşı antivirüs yazılımı geliştirmek. 25 yıldan beri bu işe odaklanmış olarak sürekli ileriye doğru gidiyor. Bugün Türkiye”nin de dahil olduğu pek çok ülkede ESET, ücretli ürünler kategorisinde birinci ya da ilk üç sırada. Dolayısıyla ESET, gelişen tehditler karşısında teknolojisini yenileyerek yoluna devam ediyor.  Dünyadaki kullanım tercihine baktığımızda da bu konuda doğru yolda olduğumuzu söyleyebiliriz. Her geçen gün çıkan virüs, truva atı, worm, adware, spywarevs gibi zararlı saldırılara karşı izlediğiniz strateji nedir?

 

 

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu  ile Ropörtaj

 

ESET“in zararlı yazılımları izleme teknolojisi Live Grid verilerine göre günde 200 bin”den fazla zararlı yazılım dijital dünyaya salınıyor. Saydığınız gibi virüs, truva atı, solucan, casus yazılımları, oltalama-phising uygulamaları gibi taktiklerle, siber suçlular para edebilecek bilgi elde etmeye çalışıyor.  ESET, başta merkezinin bulunduğu Slovakya”nın başkenti Bratislava”daki virüs laboratuarı olmak üzere, bugün dünyaya yayılmış 9 araştırma laboratuarıyla global olarak virüs hareketliliğini izliyor, zararlı yazılımları analiz ediyor, önlemleri geliştiriyor ve kullanıcılarının hizmetine sunuyor.  Ve bunu çok hızlı yapıyor.

 

NOD32 güncellemeleri için arka planda kaç kişilik bir ekip çalışıyor?

 

Araştırma  merkezleriyle beraber ESET“in global kadrosuna baktığımızda,900 kişilik bir ekip görüyoruz. Tüm ekip, ESET“in daha iyi sonuçlar almasına yönelik görev yapıyor. Türkiye”de ise 44 kişilik bir ekiple hizmet veriyoruz.

 

 

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu  ile Ropörtaj

 

NOD32″ye ne sıklıkta güncelleme geliyor?

Sistemimiz günde en az 5 kez güncelleme yapıyor. Onun dışında, her yeni virüs analizi sonrasında, kullanıcılar yeni duruma göre güncelleniyor. Bunun herhangi bir sınırı yok. Her an her duruma uygun güncelleme yapılabiliyor.

 

Hız konusunda diğer antivirüs programlarına oranla kendinizi hangi seviyede görüyorsunuz?

 

ESET NOD32, ESET Smart Security, ESET Cyber Security, ESET Mobile Security ya da diğer ürünlerimizle sektörün en hızlı tepki veren yazılımlarına sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Antivirüs pazarı, ihtiyaç ve taleplerin hızla farklılaştığı ve ihtiyaçlara çok hızlı karşılık  verilmesi gereken bir pazar. ESET, bu ihtiyaçlara uygun çözümler geliştirmenin yanı sıra yenilikçi ve araştırmacı yönüyle pazarı şekillendiren oyunculardan biri. Bu güçle de Türkiye”deki varlığımızı pekiştirerek sürdürmek istiyoruz. Son olarak 7″nci versiyon ürünlerimizi devreye sokarak, kullanıcılarımıza en iyi koruma çözümleri sunduk ve sunmaya devam edeceğiz.

 

 

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu  ile Ropörtaj

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here