Ana sayfa Haber ESET”ten Android cihazların güvenliği ile ilgili açıklama

ESET”ten Android cihazların güvenliği ile ilgili açıklama

0

Geçtiğimiz hafta Barselona’da gerçekleşen MWC 2015′te çarpıcı mobil cihazlar tanıtılırken her biri güvenlik donanımlarıyla da ön plana çıkmaya çalıştı. Eset, kendi standında kendi güvenlik sistemlerini tanıtırken dönem içerisinde 500 akıllı telefon kullanıcısı ile anket düzenledi. Araştırmalara göre ankete katılan kullanıcıların %9.7’si cihazlarını bir kere kaybetmiş veya çaldırdı. Aynı zamanda, kullanıcıların %31’i güvenlik ihlaline uğradığını söyledi, %32.4’lük kısım ise bir güvenlik yazılımı kullanmadığını belirtti.

Eset‘e göre, 2014 yılı en fazla güvenlik açığı ve güvenlik tehditi çıkan yıl oldu. Android‘çiler için güvenlik konusu oldukça önemliyken, Android ile ilgili çalışmaların devam edildiği bu yıl bu platform için güvenlik tehditlerinin rekorunun kırıldığı iddia edildi. Eset firmasının yetkilisi Raphael Labaca Castro’ya göre güvenlik adımlarının ilki veya cihazı korumanın ilk yolu akıllı telefonlarda depolanan verilerin düzenli olarak yedeğini almak. Ankete bağlı olarak katılımcıların %17,7’si yedekleme yapmıyor.

Fiziksel bir güvenlik ihlaline karşı en iyi koruma aracının cihazı kilitlemek olduğu söylendi. Kilitleme sağlayan Anti-Theft yazılımlı güvenlik yazılımları, telefonun konumunu da belirlemede de kullanılır. Fakat kullanıcıların yarısı telefonlarını kilitlemiyor veya istenmeyen erişimlere karşı kililtli ekran kullanmıyor. %55’lik bir kısım da PIN kodu kullanmaya gereksinim duymuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here