Ana sayfa Haber Erişilebilirlik izinlerini gereksiz kullanan uygulamalar Google Play”den kaldırılacak

Erişilebilirlik izinlerini gereksiz kullanan uygulamalar Google Play”den kaldırılacak

0

Erişilebilirlik hizmetleri, çeşitli engellere sahip kişilerin daha etkin cihaz kullanım deneyimine sahip olmalarını sağlayan servistir.

Google’ın Android ekosistemi için kullandığı uygulama mağazası Play Store, her türden zararlı ve zararsın milyonlarca uygulamaya sahip. Hal böyle olunca bu uygulamaların kullanıcılara zarar verip vermedğini denetlemek Google’ın en önemli görevlerinden birisi oluyor. 

Android akıllı telefonlarımızda bulunan erişilebilirlik hizmeti, engelli kişilerin cihazlarını daha kolay kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla Google tarafından geliştiricilere sunulan ve girişe müdahele etmeye imkan sağlayan bir altyapı. Bu altyapı, günümüzdeki bir çok uygulama tarafından bu amacın dışında kullanılıyor. Bu amaçların şüphesiz hepsi zararlı değil, örneğin popüler parola yöneticilerinden LastPass, bu yetkiyi kullanarak uygulamalardaki parola alanlarını tespit ediyor ve otomatik doldurma özelliğini her uygulamaya taşıyarak kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırıyor. Böyle bir cihaz hakimiyeti şüphesiz kötü niyetli kişilerin cihaza istediklerini yapabilmelerini de sağlıyor.

Erişilebilirlik hizmetinin amacı dışında kullanılmasından sıkılan Google, bugün bahsettiğimiz yetkiye sahip uygulamaların geliştiricilerine gönderdiği e-postada durumu açıkça ortaya koyarak kullanıcıların 30 gün içinde eylemlerini tamamlamalarını, aksi halde yaptırımlar uygulanabileceğini belirtiyor. Geliştiricilerden erişilebilirlik servisini engelli kullanıcıların hayatını nasıl kolaylaştıracağına dair bir açıklama yapmaları, yapamıyorlarsa erişilebilirlik izinlerini iptal etmeleri, bunu da yapamıyorlarsa uygulamalarını dağıtımdan kaldırmaları gerektiğini söylüyor. Eğer bunlardan herhangi birini 30 gün içinde gerçekleştirmezseniz de önce uygulamanız yayından alınacak, daha sonra da Google hesaplarınız incelemeye alınarak gerekirse onların da erişimi engellenecek diyen Google, bu konuda oldukça sert tepkiler vereceğini geliştiricilerin yüzlerine vuruyor.

özellikle parola yöneticilerinin bir darbe yiyeceği bu gelişme, Android Oreo ile birlikte gelen parola alanı doldurma desteği ile pek bir problem olmayacaktır ancak dünyadaki tüm Android cihazların daha sadece %1’lik kısmının Oreo sürümünü kullandığını hesaba katarsak, %99 için parola yöneticileri hayal olabilir demekten kendimizi alamıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here