Ana sayfa Haber Ericsson hız rekoru kırdı

Ericsson hız rekoru kırdı

0

LTE/4G ile saniyede 1GB hıza ulaşıldı

Barselona”da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi”nde, Ericsson, LTE/4G Teknolojisi üzerinden saniyede 1 GB downlink (alıcı ya da vericiden mobil istasyona olan veri akışı) hızına ulaşan bir demo gerçekleştirerek dünya rekoru kırdı.

Ericsson üst Düzey Yöneticisi Johan Wibergh konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “2020”de 50 milyar cihaz mobil teknolojilerle bağlanıyor olacak. Bir bağlantı ile kendine değer katabilecek her cihazın bir bağlantı sahibi olacağını öngörüyoruz. örneğin hastalar uzaktan hastanelere bağlanabilecek, kırsal alanlardaki öğrenciler dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere ulaşabilecek ve kurtarma görevlileri daha etkili bir yanıt alabilmek için bu bağlantı sayesinde hastalara ait canlı videolar gönderebilecekler.”

Ericsson bugüne kadar beş önemli global telekom operatörü ile ticari LTE anlaşmaları imzaladı. Bu operatörler arasında ABD”den AT&T, Verizon ve MetroPCS, Norveç ve İsveç”ten TeliaSonera ve Japonya”dan DoCoMo bulunuyor.

Dünyadaki en hızlı LTE/4G demosu Ericsson”un ticari LTE donanımı üzerinde çalıştırıldı, Multi Carrier (çoklu Taşıyıcı) ve MIMO (Multiple-Input-Multiple-Output / çoklu-Giriş-çoklu-çıkış) teknolojileri de kullanıldı. Bu teknolojilerin birlikte kullanımı sayesinde dünya rekoru olan saniyede 1 gigabit”lik LTE/4G hızına ulaşmak mümkün oluyor. Demoda her biri 20 MHz”den toplamda 80 MHz”lik 4 telekom taşıyıcısı ve 4×4 MIMO kullanıldı.

Açık standartları kullanmakta olan Ericsson, sunulmuş LTE özellikleri anlamında en yüksek etkiye sahip bulunuyor. LTE”ye yönelik temel patentlerin yüzde 25″ini elinde tutmayı bekleyen Ericsson, böylece sektördeki en büyük patent sahibi kurum olacak.

Demo, Barselona”daki La Fira fuar merkezinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi”nin 6. salonundaki Ericsson alanında gerçekleştirildi. Kurulan altyapı sadece davetliler tarafından kullanıldı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here