Ana sayfa Haber Ericsson”a göre mobilden video izlenimi arttı üreticiler bunu nasıl dikkate alacak?

Ericsson”a göre mobilden video izlenimi arttı üreticiler bunu nasıl dikkate alacak?

0

Ericsson, dünya çapında 30 binden fazla katılımcıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını Consumerlab TV&Medya Raporu“yla açıkladı. Dünya üzerinde yaklaşık 1,1 milyar kişiyi temsil eden araştırma Türkiye”nin de aralarında bulunduğu 40 ülkede TV ve video izleme davranışının mobilite ile nasıl değiştiğine ışık tutuyor.

Rapora göre, Türkiye”de 2014″den günümüze mobil cihazlar üzerinden içerik izleme yılda kişi başına 250 saat arttı. Böylece mobilden izleme, TV ve video izleme toplam zamanına haftalık 5,3 saatlik bir dilim eklerken, sabit TV”den içerik izleme haftalık 0,2 saat kısaldı.

Dünyada mobil cihazlar üzerinden TV ve video izleme oranı ise son 6 yılda yüzde 85 arttı; TV gibi sabit ekrandan izleme oranı ise aynı dönemde yüzde 14 azaldı. Türkiye”de özellikle 16-19 ve 20-24 yaş arası gruplar TV ve video izlemek için en çok akıllı telefonu tercih ediyor. Bu grubun toplam izleme zamanlarının %29u akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşiyor.

Globalde kullanıcıların yüzde 40″ı sınırsız video izleyebilecekleri paketlerle ilgilendiklerini belirtiyor. Türkiye”de video izlemek için sınırsız mobil veri paketiyle ilgilenebilecek kullanıcıların oranı ise yüzde 50 dolaylarında.

Raporda öne çıkan bir diğer nokta da tüketicilerin izlemek için içerik ararken hatırı sayılır bir vakit harcaması… Amerikalı kullanıcıların yüzde 44″ü,Türkiye”deki kullanıcıların ise yüzde 55″i günlük bazda TV”de izleyecek bir şey bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Bazı seç-izle platformlarında bu zorluğu çekenlerin oranı Türkiye”de yüzde 36″da kalıyor.

Türkiye”de izleyiciler, ekran başında geçirdikleri zamanın yüzde 19″unu, sadece izleyecek bir şey bulmak için harcıyor. Bu da ortalama bir ömrün 1,5 yıllık kısmına tekabül ediyor.

Dünyada diziler, filmler ve diğer TV programlarını içeren seç-izle içerikleri izleme oranının 2010″dan bu yana yüzde 50 arttığı görülüyor. Artan bağlılık ve tatmin oluşturan seç-izle hizmetlerine ilişkin diğer bulgular şöyle:

Türkiye”de, kullanıcılar bir içeriği kısa sürede ard arda izlemek fikrinden (binge watching) vazgeçmiyor; izleyicilerin yüzde 39″u haftalık olarak tek seferde bir dizinin iki veya daha fazla bölümünü izliyor, yüzde 23″ü ise bunu günlük olarak yapıyor.
Global çapta katılımcıların yüzde 40″ı her gün Youtube”a girdiklerini ve yüzde 10″u ise günde üç saatten fazla zamanlarını Youtube”da geçirdiklerini söylüyor. Türkiye”de haftalık olarak en az bir kere Youtube izleyenlerin oranı ise yüzde 90 seviyesinde, günde 3 saat izlediklerini iletenler ise yüzde 19 seviyesinde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here