Ana sayfa Donanım Equator Q8

Equator Q8

0

Testimize ilginç görüntüsü ve teknolojisiyle ilgi çeken Q8 ile başlıyoruz
 

İlk bakışta herkesin fullrange bir hoparlör olarak algıladığı Equator Q8 iki yol bir sisteme sahip. Diğer piyasadaki arkadaşlarından farklı görünmesinin sebebi tasarımın ilgi çekiciliği değil. Tam aksine Equator şirketinin savunduğu bir tekniğe dayalı. İsterseniz önce Q8″i tanıyalım daha sonra teknolojisini değerlendirelim.
 
equator q8
 
Q8 ön kısmında 8″ bir bass hoparlörüne sahip. Hemen orta kısmında orta ve yüksek frekansları cevaplayan bir tweeter konumlandırılmış. ön kısımda giriş sinyal seviyesini gösteren VU metreler bulunuyor. Vu metrelerin altında ise cihaza fazla yüklenildiği taktirde devre giren limiter göstergesi bulunuyor. Bu limiter tamamen hoparlörü koruma amaçlı yapılmış. Hemen yanında ise mavi power on butonu bulunuyor ki bu çalışırken biraz göz alıyor. Arka kısımda ise XLR ve 1/4 Balance girişler bulunuyor. Ethernet protokolü ise kalibrasyon için kaç adet hoparlör kullanıyorsanız bir birine linklemek için yerleştirilmiş. Hemen yan tarafında ise bu linklemeyi adreslendirmeniz için küçük butonlar bulunuyor. USB protokolü ise bilgisayarla bağlantıyı sağlıyor.Q8 sizden toprak beslemeli AC 220 volt güç istiyor. üzerinde ise fırınlanmış pütür desenli parlak siyah boya kullanılmış. İçinde ise iki adet amfi kullanılmış. Bu amfiler yüksek frekanslar için 200w,düşük frekanslar için ise 400w değerinde. Bu güç sonucunda ise 110dB şiddetinde güç elde ediliyor.

 

Gelelim Equator Q8″in teknolojisi ve duyumuna: Bu şirketin savunduğu teknoloji tüm frekans skalasının aynı noktadan sizin kulağınıza ulaşmasıdır. Yani tweeter ve bass hoparlör ses üretimi aynı noktadan gerçekleşirse sahne duyumu ve naturel duyumun en doğru aralığı yakalayacağını savunuyorlar. Bu sistem bir çok profesyonel seslendirme sistemlerinde de kullanılıyor. Hoparlör kullanılmadan önce kalibre edilmesini ve daha sonra dinlenmesini firma şiddetle öneriyor. Biz de bu kalibrasyonu yaparak testimize başladık. Kalibrasyonu kısaca anlatmak istiyorum: önce iki hoparlörü ethernet protokolü vasıtasıyla birbirine linkledik. Daha sonra ise sol hoparlorü bilgisayara USB bağlantısı ile bağladık. Kalibrasyon kitinde bulunan USB flash belleğin içinde bulunan yazılımı kurduk. Ses kartımıza kalibrasyon mikrofonunu bağlayıp 48 volt ile besleme yaptık. Yazılımı açınca direkt hoparlör arama moduna geçti. Tabi 8 adımdan oluşan teste başladı. Test bitiminde sesli bir mesaj ile testin sona erdiğini belirten bir uyarı geliyor. Bu arada bulunduğunuz odanın mesafesini test adımları sırasında yazmanız gerekli. Hemen arkasından duyum testimize başladık.
 
equator
 
Duyum testinde şunu fark ettik ki Q8″leri kesinlikle 2cm bile çevirseniz sahne değişiyor. Bu sebeple tam doğru konumlandırılmalı. Vintage bir duyum tadı olduğunu söyleyebilirim. 400hz ile 8khz arası duyum çok önde. Center duyum gücü iyi fakat biraz keskin. Davul gurubuna sürekli dikkat çeken bir pikolojiyle girebiliyorsunuz. Bas gitarın üst nota duyumu harika ve fakat heybetine bakıp çok alt frekansları istediğiniz şiddette vereceğini sanıyorsanız yanılırsınız. Side”larda bulunan ve müziğe ıslaklık hissi veren fx”leri duymakta zorlandım. Bu da naturel duyum mu? Yoksa duyum şekli bu mu sorusunu sorduruyor. Hoparlörler size sanal center duyumunu çok sert verdiğinden ve side”ları perdelediğinden 3D duyum etkisini pek alamıyorsunuz. Eğer çok alt frekansların hakim olduğu bir müzik üretimindeyseniz veya bu tarz müziğin şeklini belirliyorsanız; kesinlikle subwoofer”a ihtiyacınız var demektir. Düşük volümde size iyi sonuçlar verebiliyor ve fakat yüksek duyumda hoparlörlerin çok yakınında olursanız pek keyif alamıyorsunuz. Belirli bir mesafeye çekilirseniz duyum çok daha mükemmel oluyor. Eğer Rock, Jazz,akustik kayıtlar ve mix”ler yapıyorsanız sizi görüntüsü ve sesiyle etkileyeceğine eminim.

 

Sonuç olarak bazı tarzlarda başarılı olduğunu söyleyebilirim. özellikle vintage duyumu sevenler için çok etkileyici bulacaklarına eminim. Equator Q8 Türkiye mümessili Sinerjivass,ana satış bayisi ise AYS müzik. Satış fiyatı ise;1890 usd artı KDV(Tane Fiyatı)dir. Kesinlikle uğrayıp dinlemenizi tavsiye ederim.

Teknik özellikler:
• Description: Powered 8″ 2-way Reference Monitor
• Frequency Response (-6dB): 38Hz – 22kHz
Recommended Line Level Input: 10mV-2V
• Amplifier Power (LF/HF): 200W/200W
• Amplifier Peak Power (LF/HF): 400W/400W
• Sensitivity: 1w/1m output, 88 dB
• Max SPL (per pair): =110dB
 

q8
 
• Input Impedance: 10k
• L.F. Driver VC Size: 2.5 “
• L.F. Driver (4- ohm): 8″
• H.F. Driver (8-ohm): 1″ Titanium Dome Forward Firing Compression Driver
• Crossover Frequency: 2kHz
• Inputs: XLR, USB, RS485 in/thru, ¼” phone jack
• Protection: Compression (LF & HF), thermal, short circuit, under voltage
• Magnetic Shielding: Yes
• Enclosure Alignment: Bass-Reflex
• Enclosure Construction: 1″ HDF baffle & 3/4″ 13-layer Baltic Birch
• Finish: Black/Micro-Metallic gray
• Dimensions H x W x D (in.): 13 x 13 x 13
• Shipping Dimensions H x W x D (in.): 19 x 19 x 19

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here