Ana sayfa Donanım Epson’ın projektörlerinin görüntü parlaklığı dikkat çekici

Epson’ın projektörlerinin görüntü parlaklığı dikkat çekici

0

Bağımsız son araştırmaya (RS Consulting-Mart 2013) göre, benzer lümenlere sahip altı markanın projektörlerinin incelenmesinde Epson projektörlerinin 3 kat daha zengin renk parlaklığına sahip olduğu belirlendi

Bilindiği gibi renkler, görüntülerin kalitesini önemli ölçüde etkiliyor bu yüzden projektörlerin özellikleri renk parlaklığı, lümen yani ışık miktar ölçü birimi ile birlikte verilir. Farklı iki teknik olan LCD (Liquid Crystal Display) ve DLP (Digital Lighting Processing) benzer lümenlere sahip projektörler renk parlaklığı açısından değerlendirildiğinde LCD teknolojisi kullanan projektörler haliyle daha parlak görüntü sunuyor.

Epson projektörlerini diğerlerinden ayıran şey ne?
Tüm projektörler aynı şekilde renk üretmediğini hatırlatalım. Bu durum da projektörün renk yansıtma becerisinde büyük farklılıklara neden oluyor. Bazı projektörler, kırmızı, yeşil ve mavi ışığı aynı anda göstererek beyaz ışık üretiyor ve bunları son görüntü için bir araya getiriyor. 3LCD teknolojisine sahip projektör tam da bu yöntemi kullanıyor. Diğerleri beyaz ışık kaynağını ardışık kırmızı, yeşil ve mavi görüntülere ayırıp bunları çok hızlı göstererek, görüntünün tam renkli olarak görünmesini sağlıyor; işte tek çipli DLP teknolojisine sahip projektör bu yöntemi kullanıyor.

Fark, sadece sözcüklerin farklı bir sırada dizilmiş olması gibi gelebilir ancak, beyaz ve renkli parlaklık açısından bu fark tahmin ettiğinizden çok daha fazla olabilir.

Dijital projektörler renkleri faklı şekillerde üretiyor, bu da renkleri arasında farklılık oluşacağı anlamına geliyor. Epson projektörlerinin bu başarısı 3LCD teknolojisinin, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri aynı anda göstererek son resmi oluşturmasında yatıyor. Böylece Epson yelpazesi altındaki tüm projektörlerde eşit miktarda beyaz ve renkli parlaklık çıkışı elde edilmiş oluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here