Ana sayfa Ürün İnceleme Epson EP-U42 Projektör

Epson EP-U42 Projektör

Kablo taşımadan mobil cihazlardan kablosuz olarak görüntü aktarabileceğiniz bir projektör.

0

Japonya kökenli Epson, noktalı, lazer veya mürekkepli yazıcılar ile bilinse de, bilgi ve görüntü işleme ekipmanları olan, POS cihazlarından tutun da, LCD ekran parçalarına, robotlardan ev sinema sistemlerine kadar geniş bir yelpazede ürün gamına sahip olan Seiko grubun teknoloji alanındaki önemli bir markası. 1942’de 230m2’lik bir depoda 22 işçi ile hayatına başlayan Japon Seiko grup, bir çok alandaki öncülüğünden sonra Epson markasını teknoloji alanına ayırmış ve dünyanın bir çok merkezinde fabrika kurmuş. 21. Yüzyıl vizyonuyla beraber projektör ve ev sinema sistemine de önem veren Epson, EP-U42 projektörü ile incelememize konuk oluyor.

 

Evinizde kullanmak istediğiniz bir projektörde merak edeceğiniz teknik özelliklerden başlayacak olursak, bu 2.8kg’lik canavar 3600 lümen ışık gücüne sahip. Görüntüyü destekleyen lambanın gücünü anlatmak gerekirse, gündüz yayınlanan Dünya Kupası maçlarınızı sadece evinizdeki perdeyi kapatarak izleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Işık şiddeti iç mekanda tavan ışıklarınız açık olmasına rağmen izlenebilecek düzeyde güçlü.  Tam güçte 3,000 saat ömür vadeden Epson EP-U42,  ekonomik modda ise  2,235 lümene geçip 10,000 saat lamba ömrü sunuyor. Diğer bir önemli parametre ise projektörün çözünürlüğü; WUXGA, yani 1920×1200 çözünürlüğe sahip bir projektör Epson EP-U42. Bunu da ekran görüntü oranı olarak söylemek gerekirse 16:10 şeklinde bir orana tekabül ediyor. Epson EP-U42, bu teknik veriler ışığında 300” büyüklükte görüntü alabileceğimiz çok güçlü bir projektör. Kullanım konusundaki bir diğer önemli detay ise, dahili kablosuz adaptörün bulunması, bu sayede laptop, tablet, cep telefonu gibi cihazlardan kablo taşımadan görüntü aktarmanızı sağlıyor. Elbette data transferi olarak kablo kadar hızlı olmadığından ufak bir gecikme ile görüntü alıyorsunuz ama bu özelliği kullandırtmayacak kadar can sıkıcı değil.

Epson EP-U42’nin görsel bağlantılarına gelirsek, birer adet USB-A, USB-B video, Audio ve VGA girişi bulunurken, 2 adet de HDMI bağlantısı var. Bu HDMI bağlantılardan biri ise MHL, yani Mobil Yüksek Tanımlı bağlantı (Mobile High Definiton Link) ile bir tableti, bir akıllı telefonu bir MHL destekli cihaza bağlayabileceğiniz, yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı, ses aktarımı yapabileceğiniz, destekleyen TV modellerinde akıllı kumanda olarak da kullanabileceğiniz bir giriş. Epson EP-U42’nin HDMI girişlerinden biri bu teknolojiyi destekliyor ve mobil cihazınızdaki görüntüyü kablolu olarak kullanmak isterseniz, evinizde dev ekranda izleyebiliyorsunuz. Tabii bu bağlantıları kablolu yaparken ne kadar kolay yapabiliyorsanız, kablosuz bağlantının da o kadar kolay olduğunu belirtelim. Şöyle ki hem laptopumuzu, hem de telefonumuzu kablosuz olarak bağlamak sadece 1dk sürdü. Özellikle dahili mono hoparlörü ile TV veya medya player olmaksızın telefonunuz ile film izleyebilme deneyiminin oldukça keyifli olabileceğini hatırlatalım. Epson EP-U42’nin kullanımını kolaylaştıran bir diğer özelliği de mercek kapağının dahili ve sürgülü olması. Böylece kolay açılıp kapatılabilen ürün, yine altındaki bacağı ile duvarınıza açılı görüntü yansıtabiliyor. Keystone adındaki ayarı ile yataydaki görüntü yamulmalarını telafi edebilen ürün, açılı bir duvara görüntü yansıtırken düz görüntü almak isteyenler için harika bir kolaylık. Cihazın bunca artısına rağmen eksisi olarak sayabileceğimiz bir nokta var: tam kapasite çalışırken fanın biraz ses çıkarması. Yaz olmasının da etkisi olabilir fakat izlerken farketmediğiniz bu sesi cihazı kapattığınızda farkediyorsunuz. Yine de bir film/video izlerken onun sesini etkileyecek seviyede değil. Cihazın bir diğer kolaylığı da bu fanın filtresinin, son kullanıcı tarafından değiştirilebilecek basitlikte bir kapağa sahip olması. Epson bu işleme uzun süreler ihtiyacınız olmadığını söylese de bu şansın elimizde olması basit bir güzellik olmuş.

Fiyatı: 4,749 TL

Artıları:

  • 3600 lümen lamba gücü
  • 1920×1200 çözünürlük
  • Dahili kablosuz adaptörü

Eksileri:

  • Fan sesi
  • Mono hoparlör

Yazan: Kemal Metin


Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here