Ana sayfa Haber Epson EB-U32 projektör

Epson EB-U32 projektör

0

Elinize aldığınız her elektronik cihaz, tak-çalıştır özelliği olsa bile,  genelde taktığınızda hemen çalışmaz. Bir püf noktası vardır. Ama bu projektörü ilk kez makineme bağladığımda şaşırtıcı bir şekilde hemen görüntü verdi. Hiç uğraştırmadı. Normalde çalışmak için herhangi bir yazılım yüklenmesini gerektirmedi. Ancak cihaza kablosuz olarak görüntü göndermek, yani kablosuz kullanmak isterseniz Epson”un bir yazılımı bu işi çözüyor. Bu da önemli bir nokta tabii.  

Epson”un ev sineması için daha özel projektörleri de var, ama bu da salonunuzda oturup rahatlıkla film veya TV izleyebileceğiniz bir projektör. Köşegen olarak 300 inçe kadar görüntü yansıtabiliyor. Bunu ev sineması için bir giriş seviyesi makinesi olarak düşünebilirsiniz. Projektörlerin parlaklığı ANSI lumen değeri ile ölçülür. Ev sineması projektörleri genellikle 1000 lumen”den başlayıp 2500 lumen”e ve üstüne kadar çıkarlar. 1 lumen”i, bir mumun yakın çevresine verdiği ışığın değeri olarak düşünün. Genelde sizin izleme ortamınız, cihazınızın ne kadar lumen”e ihtiyacı olduğunu belirler. özel ev sinemaları (kontrollü ışığı olan ve ortam ışığı hiç olmayan odalar), pencerelerden veya diğer evlerin aydınlatmalarından gelen ortam ışığının olduğu alan kadar parlaklık gerektirmez.

özel ev sinemaları 1000 lumen veya biraz daha fazla parlaklık, biraz ortam ışığının olduğu odalar en az 1500 lumen parlaklık, yüksek ortam ışığının olduğu yerlerde ise 3000 lumen kadar bir parlaklığa ihtiyaç vardır.  Epson EB-U32, 3200 lumen ışık sağlayabilmekte, yani ortam ışığının oldukça yüksek olduğu yerlerde bile kullanılabilecek bir cihaz. Karanlık ortamlarda düşük ışık veya ekonomi modu kullanılabilir, böylece lambanın ömründen tasarruf edilebilir.  

Görüntü kalitesi
Görüntü kalitesini genelde üç unsur etkiliyor: çözünürlük, görüntü kaynağı ve kontrast oranı. Şu anda ev sineması projektörlerinde en yaygın olan çözünürlükler Geniş XGA (1280 x 800) ve HD”dir (1920 x 1080). HD projektörün piksel sayısı Geniş XGA”nın iki katı kadar. Daha fazla piksel, daha keskin görüntü ve HD kaynaklarla daha iyi bir uyumluluk sağlanacağı anlamına geliyor. EB-U32″nin çözünürlük standardı ise WUXGA (1920 x 1200). Bu daha çok geniş grafik ve tablolama görüntülemede iyi sonuç veriyor. Yani bu projektör sunumlarda, grafik gösterimlerinde daha iyi işe yarayacaktır. 
Seyrettiğiniz şey de görüntü kalitesinde fark yaratacaktır. Cihaza düşük kalitede sinyal giderse görüntü de düşük kalitede olacaktır. Ekran büyüdükçe kalite daha da düşecektir. En iyi sonuç işaret kaynağının çözünürlüğüne uygun bir projektörden alınır. 
Cihazın kontrast oranına bakarsak, EB-U32″de kontrast oranı 15000:1. Bu oran bize beyaz alanların siyahlara göre kaç kat parlak olacağını gösteriyor ki, cihazımızın kontrat oranı oldukça yüksek. Bu da renklerdeki detayları daha iyi göstereceği, ortam ışığını tolore edebileceği anlamına gelir. Sonuçta cihaz, çözünürlüğü iyi bir kaynak kullandığımızda, oldukça iyi bir görüntü sağlıyor.

Lamba ömrü
Cihazın lamba ömrü normalde 5000 saat, ama ekonomi modunda kullanıldığında bu süre 10000 saate çıkıyor. Lamba ömrü şunun için de önemli, lamba ömrünün yarısına geldiğinde hâlâ çalışıyor, ancak yeni durumuna göre parlaklığını da kaybediyor. Uzun lamba ömrü projektörün bakımı için daha az masraf anlamına da gelir. Projektörü TV”nin yerine uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, bir süre sonra masraflarınıza bir de lamba değişimi eklenecektir. Ancak sadece arada film seyretmek için veya özel durumlarda kullanılacaksa, lamba ömrü sizin için o kadar da önemli olmayacaktır. Bu şekilde haftada ortalama 8 saat kullanırsanız, lamba sizi yaklaşık 5 yıl idare edecektir.
Cihazı masaüstünde kullanabileceğiniz gibi, özel aparatlarla tavana monte edip de kullanabiliyorsunuz. Ağırlığı 2.6 kg. Mekân içinde rahatlıkla taşıyıp istediğiniz yerde hemen kurup görüntü alabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here