Ana sayfa Haber Epson”dan sağlıklı tekstil boyaları ve sağlıklı baskı makineleri

Epson”dan sağlıklı tekstil boyaları ve sağlıklı baskı makineleri

0

 

 

Epson”ın tekstil endüstrisine yönelik ürettiği  SureColor SC-F2000, endüstriyel mürekkep serisi UltraCrome DG, SC-F6000/7100 ve aynı sektöre yönelik UltraCrome DS, tekstil sektörüne yönelik sağlık sertifikasyonu olan Oeko-Tex 100 sertifikasına sahip.

Bu çeşit oranlara ve ürünlere bakıyorsak öncelikle bu boyaların işlendiği materyallerin özelliklerine bakmamız gerekiyor. Tekstil denince, özellikle desen baskısı, boya kullanımı denince akıllara ilk olarak polyester ve pamuk materyaller gelir. Sektörde,  polietil tereftalat olarak tanınan polyester daha yaygın bir kullanıma sahip. Politrimetilen tereftalat gibi polyester elyafları da mevcut. Bu materyaller özellikle kış günlerinin sıcak geçmesine olanak veren polar kumaşların ana materyalidir. Tasarımcılar için ise Epson tekstil tasarımcılarına SureColor SC-F2000 makinesini ve kullanıma yönelik mürekkep modelleri olan UltraCrome DG, SC-F6000/7100 ve UltraCrome DS gibi ürünler geliştirildi.

Klasik kumaşa baskı yöntemlerinin kansere, alerjilere, astım gibi hastalıklara neden olabildiği tartışılırken Epson bu konudaki çözümü sözünü ettiğimiz ürünlerle sağlıyor. önemli olan sadece hangi materyal veya ne tip sertifikasyonlu mürekkepler kullanıldığı değil, bu tip materyallerin ana karakterleri bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk unsur. öncelikle piyasada daha hakim olan polyestere bakalım. Büyük ihtimalle, Epson”ın da tekstile sunduğu makineler büyük oranda polyester üzerinde kullanılıyordur.  Polyester, sürtünmeyi azaltan sentetik türünde bir elyaftır. Eski toprak insanların deyimiyle koton kumaş ile karşılaştırıldığında daha dayanıklı, tokluk  türünde mükemmel bir materyaldir. Daha da önemlisi polyester elastiktir, geri dönme kapasitesine sahiptir.  Buna ek olarak bu materyal düşük nem emiciliğine de sahiptir.

 

“Düşük nem emicliği”? Bunun anlamına bakarsak vücut nemi, hava nemi gibi oranlarla ilişki kurabiliriz. Polyester vücut kurutmaz ancak yanlış boyalar ile kullanıldığında alerjik tepkilerle birlikte kansere kadar problemlere neden olabilir. Ek olarak astım, bronşit gibi hastalıklar da cabası. Epson, polyestere, pamuğa yani pazarda hakim olan bütün kumaş materyallerine kendi tekstil makinelerini ve mürekkeplerini ekolojinin dengesine göre, yani; güneşin karakteri, rüzgarın karakteri, vücut neminin oranları ve kumaşların karakterlerine göre uyarlandı. Bu karakterlere göre uyarlanmamış bir tekstil boyasının, ne kadar sağlıklı olursa olsun bir anlamı kalmıyor.  üzerimizdeki  kumaşlar her saniye, her dakika doğa ile iletişim halinde. Güneş, rüzgar, yağmur gibi etkenler de kumaşlarla iletişime geçerek kimyasal reaksiyona sebep oluyorlar.  Bu konuda en tehlikeli durum ise terin, tekstildeki boyaya temas etmesi. Bu konuda  cilt hastalıkları ve cilt kanserine kadar problemler gözükebilir.  üreticilere göre Epson”ın ürettiği mürekkep cinsleri  kumaşa işlendiğinde kumaşın genel karakterine uyumluluk gösterek, vücudumuzdan çıkan her kimyasal, boya ile ilgili herhangi bir tepkimeye girmiyor.

 

örneğin polyester kumaşı, genel olarak ter emicilik konusunda kotona oranla daha azdır. Buna ek olarak polyesterin insan derisine daha az hava aktardığı da bilinir. Bu tipteki bir kumaşa,  özütlenebilir ağır metaller; nikel, kobalt, arsenik gibi boyalar uygulandığında, ortaya sağlıksız bir kumaş ortaya çıkıyor.

Sıradan ve özenle hazırlanmamış yani sertifikaya sahip olmayan tekstil ürünlerinde pentachlorophenol ( 0.06 düzeyinden aşağıda veya bu oranda olması gerekli), doymamış ağır metaller uygulanırken pH değeri ise oldukça düşük kalıyor. Pentachlorophenol”un uygun düşüklülüğünün yanısıra Ph derecesi olarak 8.0-9.0 bir veri var resmi olarak açıklanan.

Pattern tasarımcıları renklerin vücuda etkisini hesaplarken, Epson“da “vücut ile temas sağlayacak olan kumaş”a göre özel mürekkepler geliştiriyor. Halı, triko kazak, polar gibi ürünler doğrudan cilde temas ettiği için UltraCrome DS serisindeki mürekkepler kullanılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here