Ana sayfa Haber Epson’dan ev sineması ve oyuna yönelik çözümler

Epson’dan ev sineması ve oyuna yönelik çözümler

0

Epson”un ev sineması ve oyuna yönelik birçok projektör modeli var. özellikle bu alana yönelik olarak Epson projeksiyon teknolojisinin farkı nedir?

Epson”un projeksiyon çözümlerinde CLO adını verdiğimiz Eşit Oranlı Beyaz ve Renkli Işık çıkışı teknolojisi mevcut. Bu teknoloji sayesinde bizim modellerimiz muadillerine göre 3 kata kadar daha canlı renkler sunuyor. Renkli ve beyaz görüntülerde de eşit derecede parlaklık söz konusu. Bu oldukça fark yaratan bir teknoloji.  35.000:1″ den 1.000.000:1″e kadar yüksek derecede kontrast oranı sunuyoruz ki bu özellik renkler arasındaki zıtlığı arttırarak daha temiz ve keskin görüntüler demek. Diğer önemli bir konu 3LCD teknolojisi.

3LCD teknolojisi RGB renkleri tek çarktan ya da tek panelden değil 3 ayrı panelden geçirerek elde ettiği için görüntülerin tepkime hızı diğer teknolojilere göre daha çabuktur. Kare Enterpolasyon teknolojisi sayesinde de film ya da oyun sırasında kullanıcıya takılmayan görüntüler sunar ve ses ile görüntü eş zamanlı ilerler.

Projeksiyon çözümlerinde kullanıcılar açısından fark yaratan bir diğer önemli konu ise lamba ömrü elbette ve Epson olarak bu konuda da iddialıyız. Uzun ömürlü ve uygun maliyetli yeni nesil E-TORL lamba teknolojisini rakamla örneklendirmemiz gerekirse mesela  TW5350 modelimizle ekonomik modda ger gün 105 dakikalık bir film izlemeniz halinde ürünün lamba ömrü 11 yıl.

Tüm Home Cinema ürünlerimizde standart olarak sunulan 3D özelliği bulunmakta ancak esas farkı yaratan 3D active shutter gözlüklerimizin 3D görselde 480Hz olmasıdır ki bu muadillere göre yaklaşık 2 kat hız demek. Yani daha sık aralıklarla görüntü yenilenir ve kullanıcıya daha rahat bir seyir imkanı sunar.

Epson Home Cinema modellerimizde 3 faklı Wifi teknolojisi kullanmaktayız bunlar  TW9200W ve TW6600W modelinde dahili  Wifi Transmitter özelliği, TW5350 modelinde dahili Wifi LAN ve Miracast (WİDİ) özelliğidir. Bu özellikler kullanıcıya akıllı cep telefonu, tablet ve PC”den kablosuz veri aktarımı sağlar ki ürünler ile  birlikte dahili olarak bu özelliği sunan tek markayız.

–          Ev sineması sistemi kurmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

öncelikle  kullanıcı amacını doğru belirlemeli ve ona göre ürün seçimi yapmalı. çözünürlük, kontrast oranı ve ansilumen değerlerinin önceliklerini seçmeli, evde karanlık oda sinema içinse yüksek kontrast, yüksek çözünürlük önceliği olmalı, gündüz de film izlemek isterse ansilumen de yüksek tercih edilmeli, oyun içinse kare enterpolasyon özelliği olan, yüksek ansilumenli, taşınabilir modeller tercih edilebilir.

–          Kullanıcıların en önem verdiği konuların başında görüntü kalitesi geliyor sanıyoruz. Lamba ömrü de ürün seçiminde oldukça önemli bir kriter gibi? Tüketicinin ilgi odağında hangi konular ve özellikler var?

Kullanıcılar artık daha yüksek kalite ve daha ucuz lamba maliyeti  olan ürünler tercih ediyor. Bu doğrultuda Epson olarak  Türkiye”de satılan tüm Home Cinema ürünlerimizin en düşük  çözünürlüğünü 1920x1080p FULL HD  olarak yeniledik ki bu da kullanıcılara en yüksek kaliteyi sunuyor.

Diğer bir istekte Düşük Tüketim Maliyetleri. Home Cinema ürünlerimizde lamba ömürlerini arttırırken maliyetlerini de düşürdük, bu da kullanıcıların daha ucuza daha çok eğlenmesi anlamına geliyor.

 

–          Türkiye”de ev odaklı projeksiyon kullanımında ivme nasıl?

Home Cinema ürünlerinde farkındalık her geçen gün artıyor, bu da satışın da yükselmesi anlamına geliyor elbette. Kullanıcılar televizyonunu her yıl daha büyüğü ile değiştirmek yerine artık projeksiyonu tercih edebiliyor. Bu da aslında kullanıcıyı hem  bu gizli maliyetten kurtarıyor hem de görüntü boyutuna artık kendi karar verebiliyor. Bu farkındalık ve kolaylık tabi ki her geçen gün daha fazla insana ulaşacaktır. Bu kapsamda satışlarımız gayet iyi gidiyor.

–          Ev kullanımı odaklı modellerinizin yanı sıra iş dünyasına yönelik de birçok modeliniz var. İş dünyası odaklı projeksiyon çözümlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Buradaki çözümlerimiz ve sunduklarımızı söyle anlatabilirim; ilk amaç kurumsaldaki yüksek lumenli ürünleri her kurumsal firmanın ulaşabileceği maliyetlere getirmek oldu yani artık 5.000 lumenlik bir üründe bile çok uygun fiyatlar sunabiliyoruz,

Orta ve üst segmentteki (5 bin-11 bin lümen) kiralama ürünlerinde daha düşük tüketim maliyeti olan ürünlerimiz var ayrıca yakın dönemde kurumsal üst düzey lazer ürünlerimizle 25 bin lümene kadar yüksek ışık değeri sunacağız. Ayrıca  4K ve düşük maliyetli LED lazer çözümlerimize sahip ürünlerimiz de satışta olacak.

–          Projeksiyon kullanımının en yaygın olduğu sektörlerden biri de eğitim sektörü. Bu alanda kullanıcılar seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

Burada projeksiyonun görevi çok büyük bu nedenle ürün de amaca tam olarak uygun seçilmeli.

Kurum vermek istediği eğitim doğrultusunda ürünlerin  standart mı yoksa  interaktif mi olacağına karar vermeli. Sınıfların durumu doğru değerlendirilip ansilumen gücü doğru seçilmeli. Yani çok aydınlık bir ortamsa ürünün ışık gücü yetersiz kalabildiği gibi loş veya karanlık bir ortamda da fazla ışık gücü öğrencilerin gözlerini rahatsız edebilir. Gösterilen eğitim içeriğinin çözünürlüğü ile projeksiyonun ki eşdeğer olmalı.

Eğitim kurumları yoğun kullanım grubuna girdiği için ilk alım maliyetinden ziyade tüketim maliyetlerine dikkat etmeli. Uzun vadede daha kazançlı olacaktır. Yapılan hatalardan biri de ürünün  lamba  ömrünü baz almaktır. ürünün lambasının uzun ömürlü olması yeterli değildir, önemli olan Toplam Sahip Olma Maliyetinin ucuz olmasıdır.

çözünürlük de çok önemlidir. Yani büyük ve parlak bir görüntünüz var ama çözünürlüğünüz  düşükse  öğrencilere vermek istediğiniz  bilgiyi ulaştıramazsınız, öğrenci yansıtılan bilgiyi okuyamadıktan sonra hedefiniz amacından sapmış demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here