Ana sayfa İnternet Endüstriyel tasarımın müzik sektörüne katkıları

Endüstriyel tasarımın müzik sektörüne katkıları

0

Estetiğin çok farklı boyutları
 

Görsel algınız için deyim yerindeyse havai fişek gösterisi sunmak için tasarlanan ve farklı çizgileri ile sektörü bambaşka bir düzeye taşıyan müzik aygıtlarından bazılarını sayfalarımıza taşıdık. Bu aygıtların tümünde endüstriyel tasarımın hayal gücü yatıyor.
 

 
Bowers&Wilkins Panorama 2
İngiliz ses teknolojileri devi Bowers&Wilkins”in ününe dair birkaç örnek vermek yerinde olacak; Jaguar, Maserati gibi otomobillerin entegre ses sistemlerinin üreticisi ve yaklaşık 200.000TL”lik hoparlörleri ile profesyonel stüdyoların en büyük yıldızlarından biri Bowers&Wilkins. Elbette son kullanıcıya yönelik farklı konfigürasyonlara sahip aygıtlarda üretiyor. Bunlardan biri de Panorama 2. HDMI ile bağlandığı SmartTV”nizden alabileceğiniz ses deneyimini kompakt bir yapıda olağanüstü şekilde size sunmak için tasarlanmış bu model, aslında ev eğlencesinin en sükse noktalarından. özel olarak tasarlanmış Tweeter”ları orta ve düşük frekanslı seslerde inanılmaz performansı ile boyutlarına karşın çok güçlü. Hareket duyarlı ses kontrolü ise misafirlerinizi büyüleyecek düzeyde.

 


Maserati Quattroporte”de bir Britanya Kralı
çoğu otomobil üreticisi araba tasarlarken Maserati efsaneler oluşturur. Bu yönüyle yaklaşık yüzyıl boyunca “otomobilde mükemmellik” kavramının sembollerinden biri olmuştur Maserati ve yeni lüks sedan otomobil modeli Quattroporte”de bu sembollerden biri. İtalyan lüks otomobil üreticisi, bu serinin ses sistemi tasarımı için Bowers&Wilkins”in yüksek seviyedeki endüstriyel tasarım algoritmalarından yardım almış. Böylelikle Maserati Quattroporte”nin içinde birinci sınıf surround ses ve inanılmaz akustikler sağlanmış.
 

 
Bang&Olufsen BeoPlay A9
Bir düşünün, tasarlıyorsunuz sonra vücut buluyor ve o kadar eşsiz ki, birkaç gün sonra bir öneriyle karşılaşıyorsunuz. “Tasarımınızı modern sanat müzesinde sergilemek istiyoruz” diyor özetle bu öneri. İşte Bang&Olufsen”in tasarımlarında karşılaşılan genel durum bu aslında. Hemen tüm ses sistemlerinde doğaüstü çizgiler barındıran Danimarkalı teknoloji üreticisinin BeoPlay A9 adlı hoparlörü de söz ettiğimiz tasarımlardan biri. Øivind Alexander Slaatto”nun tasarımı, ağaç ayakları ve gümüşten yeşile altı farklı renk alternatifine sahip hoparlör kaplaması ile endüstriyel tasarımın en güzel örneklerinden. Yaklaşık 15kg ağırlığında ve 19.5 watt ses çıkışına sahip. Wi-Fi, Apple AirPlay ve Ethernet bağlantısını da destekliyor; 33.1 – 25.000 Hz aralığında muazzam bir frekans aralığı ile harika bir ses sunumu sağlamayı da başarıyor.

 

Ferrari by Logic3 Cavallino T250
Logic3″nin ses teknolojilerinde yüksek noktalardaki uzmanlığı ile Ferrari”nin tasarımda detaycılık arayışının kulaklık temalı bir sonucu olan Ferrari by Logic3 Cavallino T250 deyim yerindeyse doğaüstü. Ferrari”nin GT modellerinden ilham alınarak geliştirilen Ferrari Cavallino, malzeme ve estetik anlamında lüks kavramına dair izlerin en kusursuzlarını barındırıyor. Metal yüzeyler ve deri kullanımı ile size adeta 6262cc”lik motora sahip bir Ferrari F12 Berlinetta”nın koltuğuna götürüyor. Kablo malzemesi bile dokuma kumaştan. 6,5 mm Adaptör ve Uçak Adaptör aksesuarlarını da kutu içeriğinde barındırıyor.
 

 
Philips AD343/12
Şık ve sade. Endüstriyel tasarımda başka ne istenir ki. üstelik bir de ulaşılabilir fiyat söz konusu olduğunda Philips”in AD343/12″si devreye girer. Dahili bas refleks hoparlörleriyle entegre docking ünitesi, zengin ve derin bas ve 8 watt”lık güçlü ses üretimi ile dikkat çekiyor. üstelik tüm bunları kompakt ve sanat şık çizgileri ile evinizin en gözde noktalarında konumlanarak başarıyor. iPod ve iPhone uyumlu; üstelik bu cihazlardaki koruyucu kılıflar çıkarılmadan da onları şarj edebiliyor.

Zik Parrot by Starck
Philip Starck ismini birçoğunuz duymuşsunuzdur; bilimkurgu dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir o. Zik Parrot by Starck ise süper seksi bir kulaklık olarak birçok yerde “ben bu gezegen için çok fazlayım” diye bağıracak türden. Kafanızdan çıkardığınızda müziği durduracak kadar da zeki. Dediğimiz gibi o zaten başka bir dünyadan geldi. NFC teknolojisini de destekleyen Zik Parrot by Starck, böylelikle Bluetooth eşleşmesine de olanak tanıyor. Son derece duyarlı ses kontrolleri ve şarkı değiştirme özelliği ile detaylardan hoşlananlara sesi çılgınca haykırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here