Ana sayfa Mobil En popüler iPhone uygulamaları

En popüler iPhone uygulamaları

0

En eğlenceli 30 yazılımla iPhone”unuzu zenginleştirin

iPhone, çıktığı günden itibaren bir cep telefonundan çok daha fazlası olarak görüldü. Tabii bu haklı bir ündü: bu denli gelişmiş müzik, multimedya ve internet özelliklerini barındıran bir cihaza “cep telefonu” demek oldukça güçtü. Apple ürünü, bluetooth, kablosuz ağ, Edge, ağ tarayıcısı ve dört bant sistemlerini barındıran, flaş bellek tabanlı bir tür cep bilgisayarı-ipod-ortam oynatıcısı-fotoğraf makinesi-cep telefonu olarak tasarlanmıştı. iPhone 3G ile birlikte bu özellikler daha da pekişti. Ve iPhone, sıradan bir cep telefonundan farkını, geliştiricilerin tasarladığı uygulamalarla da ortaya koymaya başladı. Bugün iPhone uygulamaları şaşkınlık veren çeşitlerde ve özelliklerde geliştiriliyor. Dosyamızda da göreceğiniz gibi, iPhone uygulamaları ile yapabilecekleriniz sınır tanımıyor. Bu sonucun ardında, iPhone”un hassas dokunmatik ekranı ve donatıldığı çok sayıda fiziksel algılayıcılar bulunuyor. Bu özellikler sayesinde iPhone uygulamalarını gerçekleştiremediğiniz hayallerinize ulaşmak için bile kullanabilirsiniz. örnek vermek gerekirse, hangi yaşta olursanız olun istediğiniz enstrümanı çalabilir, hep istediğiniz ışın kılıcına sahip olabilirsiniz. Hatta Steve Jobs”un sizi araması bile mümkün. Bunlar ve daha birçok eğlenceli uygulamayı sizin için derledik. 

iBeer
iPhone uygulamalarının bir çoğu, Apple”ın harika cep telefonuyla mümkün olduğunca eğlenmeye odaklanıyor. Bunların en popülerlerinden biri şüphesiz iBeer. iPhone içine yiyecek ve içecekleri tıkıştırmakta usta olduğu gözlenen Hottrix tarafından geliştirilen uygulamayla, iPhone birayla dolu bir bardak haline geliyor, siz de kafanıza dikip içebiliyorsunuz. iPhone”u eğerek içtiğinizde de bira azalarak bitiyor ve geriye üstüne köpükler yapışmış bir ekran kalıyor. Uygulamanın ayarlarından köpük ve dolum seslerini de ayarlayabilirsiniz.

Now Playing

Now Playing, iPhone sahibi sinemaseverler için oldukça kullanışlı bir uygulama. Uygulamayı kullanarak film eleştirilerini okuyabiliyor, izlemek istediğiniz filmin oynadığı sinema salonları ve seanslara ulaşabiliyor, hatta bilet bile satın alabiliyorsunuz. Türkiye”de de kullanabileceğiniz Now Playing, Rotten Tomatoes ve Metacritic sitelerinden yorumları da sunuyor. Trailer izlemeyi seviyorsanız Now Playing”i de büyük ihtimalle seveceksiniz. önceki adı Box Office olan Now Playing ile sinema dünyasını cebinize taşıyabilirsiniz. 

Koi Pond
Yoğun iş gününün ortasında, kendinizi bir süre için sakin ve huzurlu bir zen bahçesinde bulmak istiyorsanız Koi Pond uygulamasını kullanabilirsiniz. Koi Pond”un Apple App Store”daki popülaritesi de günümüzde ne kadar çok kişinin buna ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Uygulamayı çalıştırdığınızda, iPhone sizi kuş ve kurbağa sesleri arasında bir nehir kıyısına taşıyor. Parmağınızı ekranda gezdirdiğinizde sanki gerçekten suya dokunuyormuşsunuz gibi dalgacıklar oluşuyor. Nehirde yüze balıklara, iPhone”u sağa sola sallayarak yem verebiliyor, arka plandaki doğal sesleri seçebiliyoruz.
 

 

 

iMunchies
iPhone”la bira içebiliyorsak bunun yanında biraz çerez de olmalı. iMunchies ile iPhone”ununuz bir patlamış mısın makinesi haline geliyor. Ekran patlamış mısırla dolduktan sonra ekrana dokunduğunuzda bir kutuymuş gibi içinden mısırları alan parmaklar görüntüleniyor. iBeer”de olduğu gibi iPhone”u yana eğerek mısırları boşaltabiliyorsunuz. Bunun gibi uygulamalardan hoşlanıyorsanız, yine Hottrix”in geliştirdiği iSoda ve iMilk uygulamalarını da eğlenceli bulabilirsiniz. 
 
 
 
Crash Bandicoot Nitro Kart 3D
iPhone”da yarış severler için pek çok uygulama bulunuyor. Crash Bandicoot Nitro Kart 3D bunların en popülerlerinden biri. Bu tür iPhone yarış oyunlarında kontroller neredeyse standart, yani kolayca alışarak skorlarınızı çok daha yukarı çekebilirsiniz. Nesneleri topladıkça yeni karakterlere sahip olduğunuz oyunda, 12 ayrı pist bulunuyor.
 
Midomi
Radyodan duyduğunuz bir şarkının kimin olduğunu merak ettiğinizde ya da eski bir şarkı aklınıza takıldığında, Midomi”ye mırıldanarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Şarkı çalarken uygulamayı çalıştırarak hoparlöre yakınlaştırmanız da mümkün. Hatta sadece parça adını söylediğinze bile Midomi işe yarayabiliyor. Böylece hemen iTunes ya da YouTube”a bağlanıyorsunuz. Kısa yolları kullanarak şarkıyı satın alabiliyorsunuz.
 
 
 

 

 

Moto chaser
Yarış oyunlarını sevenler için bir diğer uygulamaysa Moto Racer. Uygulama, yatay olarak kullandığınız iPhone”u hafifçe yana çevirdiğinizde bile aracınızın açısını değiştirebilen hassas algılayıcılara sahip. Bu yüzden kullanırken dikkatli olmak ve hareketleri hafifçe uygulamak gerekiyor. Ayrıca oyun boyunca motosiklet çeteleriyle karşılaşarak ve motosikletle çılgın zıplayışlar gerçekleştirerek heyecanlı bir macera yaşıyorsunuz. Moto Chaser, gerçekçi ayrıntılarıyla en başarılı oyun uygulamalarından biri.

 

 
Pocket Guitar
iPhone”un bu uygulaması da müzikseverlere, hatta müzisyenlere hitap ediyor. Uygulamayı çalıştırdığınızda iPhone ekranı sanal bir gitara dönüşüyor, siz de akortları basarak çalmaya başlıyorsunuz. Akustik-elektrik gitar, elektrik gitar, klasik gitar, elektrik bas ve Ukulele gibi seçenekleriniz bulunuyor. ayrıca çeşitli efektler de düşünülmüş. Distortion, Chorus, ve Delay gibi efekter kullanabiliyor ve parametreleri ayarlayabiliyorsunuz.  
 
 
 
Last FM
Lastfm.com servisi de Apple iPhone”da tabii ki yerini alıyor, üstelik ücretsiz. Sayısız türde müzikten tüm şarkıları anında ücretsiz dinleyebileceğiniz Last FM, dinlediklerinizle ilgili radyo istasyonları oluşturup benzer parçaları sunabiliyor. Daha kaliteli ses arıyor olabilirsiniz ancak ücretsiz olarak sunulan bir uygulama için Last FM, oldukça geniş bir arşiv sunuyor. Ayrıca Last FM üzerinden bir profil oluşturmanız da mümkün.
 
 
iBone
Burada kullanılan “Bone” kelimesini, İngilizcedeki “kemik” kelimesiyle karıştırmayın. iBone, iPhone”u cebinizdeki trombona dönüştürüyor. Hep New Orleans”lı bir caz müzisyeni olmayı hayal ettiyseniz, şimdi trombon çalmaya başlamanın tam zamanı. Bu uygulamayla iYunes kütüphanenizdeki şarkılara trombonunuzla eşlik edebiliyorsunuz. Ya da iBone Songbook”tan şarkılar seçmeniz de mümkün. Eğer bu konuda acemiyseniz, merak etmeyin, iBone size nasıl çalınacağını da gösteriyor.
 

 

 

 

Flick fishing
iPhone”a gelen “huzur dolu” uygulamalar Flick Fishing ile devam ediyor. Ancak oyunun heyecanlı anlar yaşatabileceğini de hatırlatalım. Gerçekçi animasyonlar eşliğinde balık tuttuğunuz bu oyunda, turnuvalara da katılarak yarışabiliyorsunuz. Balık tutabileceğiniz çeşitli alan, yem ve balık türleri oyunda yerini alıyor. Birçok farklı yer dediğimizde güzel manzaralar beklemeyin, seçeceğiniz yerler oyunun zorluk derecesini de belirliyor. örneğin The Old Pond”da minik dalgalarla süzülürken, Waves of Doom”da büyük dalgalarla bir o yana bir bu yana sallanabiliyorsunuz.
 
 
 
Backgrounds
Cep telefonunda birçoğumuzun yapmayı sevdiği şeylerden biri de farklı arkaplanlar kullanmak. Sıradan bir cep telefonunda “eğlenceli” arka fonlar kullanılabilirken, iPhone”la oyunun kuralları tabii ki değişiyor. Backgrounds, iPhone kullanıcılarının en fazla kullandığı, en popüler uygulamalardan biri. Wall-e”den Tenten”e, Kara Şimşek”ten Ratatouille”a sevdiğiniz birçok kahramanın arkaplanı burada en popülerler arasında görünse de, Backgrounds”da çok daha fazlası bulunuyor. Seksi Manga kızlarını, gezegenleri ve daha birçok kategoriden arka planı seçebilirsiniz.
 

Super Monkey Ball

Nintendo”nun popüler oyun serisi, iPhone”da da kullanıcıları eğlendirmeye devam ediyor. Uygulama Apple Store”a geldiği ilk gün en çok satın alınan ürün olarak kırılması zor bir rekora imza attı. iPhone”da eğlenceli ve kimi zaman zorlayıcı bir 3D yarış oyununun tadını çıkarmak isterseniz, Super Monkey Ball”ı mutlaka tavsiye ediyoruz. Eğer yeni başlayan bir oyuncuysanız, iPhone”u çevirirkenki hızınızın açıyı birebir ekleyeceğini hatırlatalım. Fazla hızlı çevirdiğinizde maymununuz fırlayıp gidebiliyor. 
 
 
iBowl
Bowling seven iPhone kullanıcıları için tasarlanan iBowl, Wii kullanıcılarının oldukça aşina olduğu bir yöntemle istediğiniz her yerde bowling oynayabilmenizi sağlıyor. Sadece iPhone”u topu atar gibi hızla sallıyorsunuz. Uygulama, iPhone”un accelerometer özelliğini kullanarak oyuncunun hareketini ölçüyor. Ayrıca bileğinizi bükerek topa falso vermeniz de mümkün. En eğlenceli uygulamalardan biri olan iBowl”un en büyük tehlikesiyse telefonun elinizden düşmesi.
 
 

 

 

Samurai
iPhone”u eğlenceli cihazlara dönüştüren uygulamalardan sonra, şimdi de tehlikeli bir araç haline getiren bir uygulamayla karşı karşıyayız: iSamurai. Uygulamayla elinizde iPhone yerine bir Samuray kılıcı tuttuğunuzu hayal edebilirsiniz. Elinizi salladığınızda gerçek Samuray kılıcının sesini duyabiliyorsunuz. Ayrıca Samurayların bilgelik sözleri de İngilizce ya da hiyerogliflerle sunuluyor. Düşündüğünüzden oldukça düşük bir fiyata satın alabileceğiniz iSamurai, çocukluğumuzdaki oyunlar kadar keyifli.
 
 
Lightsaber unleashed
Kılıç demişken ışın kılıcından söz etmemek olmaz. Star Wars”u seven tüm izleyicilerin bir ışın kılıcı sahibi olmayı hayal ettiği yadsınamaz bir gerçek diye düşünüyoruz. Evet piyasada satılan ışın kılıçları da bulunuyor ancak eğer fiyatları size fazla geliyorsa ve bir iPhone”a sahipseniz buradan da başlayabilirsiniz. Aslında ilk olarak iPhone LightSaber olarak tanınan bu uygulama, her zamanki gibi Lucasfilms”in müdahalesiyle kaldırılmıştı. Neyse ki Lucasfilms, “olacaksa böyle olsun” diyerek uygulamayı çok daha fazla özellikle donatarak Lightsaber Unleashed adı altında sevenlerine yeniden kavuşturdu. Sadece ekrana dokunun ve ışın kılıcının harika sesini dinleyin. Sesin yanı sıra uygulamanın görüntü efektleri de çok başarılı.
 
 
Virtual Zippo lighter
Zippo kullanıcılarının şüphesiz çok hoşuna gidecek bir uygulama. Sigara kullanmıyor olsanız bile ortamda sigara ya da mum yakmak için kullanabilirsiniz. üstelik elinizde çakmak yerine bir iPhone tutuyor olmanız çok daha göz alıcı olacaktır. Zippo”da olduğu gibi, çakmağın kapağını açıyor, sonra da bir hareketle yakabiliyorsunuz. Zippo”nun hiçbir şartta sönmeme efsanesi, iPhone”da da devam ediyor. Telefonu salladığınızda alev de rüzgarın etkisiyle hareket ediyor. çakmak seçiminiz içinse farklı tasarımlar bulunuyor.
 
iPint
“iBeer beni kesmedi” diyenler için geliştiriciler iPint”i tasarlamış. iBeer uygulamasının bir üst hali olan iPint, iPhone”u sanal bir bira bardağına çeviriyor. Ekrana tıkladığınızda bardağı doldurabilir, cihazı yana yatırdığınızda da ekranı kaplayan içeceğin yudum yudum azalışını izleyebilirsiniz. iBeer’dan farkıysa, bu aşamanın öncesinde bir mini oyun içermesi. iPint’in ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.
 
iHandy Level
iPhone”nun marangozluk uygulamalarını da çalıştıracağı kimin aklına gelirdi? iHandy Level, iHandy Carpenter toolkit”in beş aracından biri. Böylece yanınızda hep bir su terazisi taşıyabilirsiniz. Ancak doğru olarak çalışması için, kullanmadan önce kalibre etmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle düz bir yüzey bulup iPhone”u portre modunda home tuşu aşağıya gelecek şekilde bu yüzeye koyuyorsunuz. Sonra Calibrate tuşuna basıyorsunuz. Sonrasında iPhone”u 90 derece saat yönünde çeviriyorsunuz. Uzun kenarı yüzeye koyduğunuzda, yani landscape moduna geçtiğinizde yeniden Calibrate tuşuna basıyorsunuz. Bundan sonra su teraziniz çalışmaya hazır. 
 
 

 

 

Ocarina
Geliştirici Smule, Ocarina için “iPhone için yaratılmış ilk gerçek müzik enstrümanı” tanımını kullanıyor. Kulağa başta komik gelse de, bir flüt gibi iPhone”nunuza üflüyorsunuz ve ekrandaki notalara basarak flütünüzü çalıyorsunuz. üstelik Ocarina”nın sosyal yönü de oldukça keyifli. Dünyanın birçok yerinden Ocarina”cılarla paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Kullanıcılara sunulur sunulmaz en popüler uygulamalar arasına giren Ocarina, bu popülerliğini hala koruyor.
 
LEDBanner
iPhone ekranını kullanan yaratıcı uygulamalardan biri de LEDBanner. İstediğiniz kelimelerin ekranda dev harfler ve LED ışıklarla görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz. Kelimeleri istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Sıradan bir cep telefonunda belki de hoş görünmeyecek bu uygulama, iPhone”a bambaşka bir hava katabiliyor.
 
Aurora Feint: The Beginning
Aurora Feint: The Beginning, tetris benzeri bir oyun ile karakter odaklı bir rol yapma oyununu bir arada sunuyor. ücretsiz olan uygulamada karakterinizi güçlendirdikçe daha da yüksek blok devirme yeteneklerine sahip oluyorsunuz. Uygulamanın iPhone için şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi oyunlardan biri olduğu söyleniyor. The Beginning adımından sonra, oyunun yeni adımları da heyecanla bekleniyor.
 
 

 

Pianist
Enstrüman çalmak isteyenlere hitap eden bir diğer keyifli uygulama da Pianist. Evet siz de piyano çalabilirsiniz. MooCowMusic tarafından geliştirilen uygulamayı çalıştırdığınızda duyarlı ve gerçekçi tuşlar beliriyor. MP3 şarkılarınıza piyanonuzla eşlik edebiliyorsunuz.
 
 

 

 

Pool 2.0
Kullanıcıların en sık tıkladığı uygulamalardan bir diğeri olan Pool’un yeni versiyonu eskisinden bile daha eğlenceli. Artık iki kişi rakip olacak şekilde karşılıklı oynanabiliyor. Ancak aynı iPhone”u kullanıyorsunuz. Ağ üzerinden oyun desteğiyle çok daha fazla gelişeceğini düşündüğümüz Pool”un yeni versiyonunda ayrıca oyunu setler halinde oynayabiliyor ve hatta bilgisayarla rakip olabiliyorsunuz. Oyunun bir diğer önemli özelliğiyse kaldığınız yerde kayıt edip, sonradan devam edebilmeniz. 
 
 
 
Sketches
Tüm iPhone uygulamaları içinde yaratıcılığınızı en yüksek seviyede ortaya çıkaran uygulama, bizce Sketches. Ekrana not almak için de kullanabileceğiniz uygulamayla, şaheser niteliğinde resimler çizmeniz mümkün. Resim çizmek için çektiğiniz fotoğrafları da kullanabiliyorsunuz, ki bu da birçok arkadaşınızın fotoğrafları üzerinde komik denemeler yapma imkanı tanıyor. Ayrıca eğer çocuğunuz varsa, sıkıldığında resim çizebilmesi için de uygun bir fırsat veriyor. Geniş renk ve düzenleme seçenekleriyle Sketches”ı kullanarak saatler geçirebilirsiniz.
 
 
Punch Power Meter
Yumruklarınızı yarıştırmak için ideal bir uygulama. Arkadaşlarınızla kimin daha güçlü olduğu konusunda iddialara girebilir, ya da çalışıyorsanız yumruklarınızın gün be gün güçlendiğini görmek için kullanabilirsiniz. Punch Power Meter, yumruğunuzun hızını km/saat olarak verebildiği gibi, bir saniyede kaç yumruk atabileceğinizi de ölçüyor. 
 
 
 
Flip Book Lite
Flip book Lite ile cebinizdeki sinemacıyı ortaya çıkarın! Uygulamayı kullanarak, ister kendi çizimleriniz, isterseniz iPhone kamerasını kullanarak stop-motion filmler yaratabiliyorsunuz. iPhone için geliştirilen birçok çizim uygulamasının arasından başarıyla sıyrılan Flip Book Lite, kesinlikle kullanıcılar için en yaratıcı iPhone uygulamaları arasında üst sıraları hak ediyor. Basitten karmaşığa birçok çizim özelliği içeren uygulama, filmlerinizi flipbook.tv”ye yükleyerek tüm dünyayla paylaşabilmenizi de sağlıyor.
 
 

 

iMob online
iPhone için geliştirilen ilk ücretsiz çok oyunculu mafya oyunu olma özelliği taşıyan iMob online”da, bu tarz oyunlarda alıştığımız üzere, bir sokak serserisi olarak başladığınız hayatınıza bir suç imparatoru olarak deva etmeye çalışıyorsunuz. Arkadaşlarınızı çetenize katılmaya ikna edip birlikte tehlikeli işlere bulaşıyorsunuz. Tabii ki bu süreçte de birçok korkunç silahınız, egzotik mekanlarda evleriniz ve bankada milyonlarınız oluyor.
 
 
 
Fake Calls
Şaka yapmak için hoş bir yol ve en eğlenceli uygulamalardan biri. Fake Calls, sıkıldığınız bir ortamdan kurtulmak için de oldukça iyi bir yol. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra kısa süre içinde telefonunuz çalıyor ve istediğiniz bahaneyi uydurarak kaçabiliyorsunuz. Sizi arayan istediğiniz kişi olabiliyor, patronunuz arayıp çağırabiliyor, ya da Steve Jobs arayıp Apple”a olan bağlılığınızdan dolayı size teşekkür edebiliyor.
 
 
Hotel Booker
Sık ve yurtdışına seyahat eden iPhone sahipleri bu şık uygulamayla otel rezervasyonlarını yapabilirler. Dünya çapında 60.000 otel hakkında bilgi içeren uygulamayla otellerin fotoğraflarını görebiliyor, haritadaki yerlerini belirleyebiliyor ve her biri hakkında ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Tabii ki direkt olarak rezervasyon yapmanız da mümkün.

 

 
 
FileMagnet
Eğer Mac bilgisayarınızdan iPhone”a dosya aktarmak istiyorsanız, File Magnet”i kullanabilirsiniz. Kısa bir süre içinde çok sayıda dosya aktarabilmeniz için aynı programın Mac”inizde de kurulu olması yeterli. Fotoğraf, PDF ve diğer dosyaları aktarmak için basit bir çözüm sunan FileMagnet, hızıyla da oldukça başarılı ve işe yarayan bir uygulama.
 
 

 

 

Wikipanion
Sıkı Wikipedia okuyucuları için tasarlanan Wikipanion, Wikipedia içinde hızlı ve pratik bir biçimde aramalar yapabilmenizi sağlıyor. Sayfaları ekranın alt kısmında bulunan tuşlarla rahatça hareket ettirebiliyorsunuz. Sayfadaki tüm linklere de kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca konu listeleri ve ilgili sayfalar da ayrıca görüntüleniyor. 
 
 

 

WordPress
Başarılı içerik yöneticisi WordPress’in iPhone için çıkarılan uygulaması, ücretsiz uygulamalar arasında en faydalı olanlardan. Uygulama, hem kendi sunucunuzda bulunan hem de WordPress.com üzerinde barınan blog içeriklerini destekliyor. WordPress”de biz blog sahibiyseniz, bu uygulama da iPhone”nunuzun olmazsa olmazlarından biri haline gelebilir.
 
 
ShowTimes
Showtimes sinemaseverler için tasarlanmış bir diğer uygulama. En güzel özelliklerinden biriyse tamamen ücretsiz olması. Showtimes”da kullanıcının yeri belirlenerek ona en yakın sinema salonları, filmler ve seanslar listelenebiliyor. Siz de en sevdiğiniz sinema salonlarını seçip sonuçlarda ilk sıralarda gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Showtimes, bir GPS cihazı gibi salonlara gidiş yönünü de tarif ediyor.
 
 
 
Photodial
Contact list”inizdeki herhangi birini aramak için sadece fotoğrafına tıklayın. Photodial uygulamasını geliştiricileri gibi bu cümleyle özetleyebiliriz. Coverflow modu da bulunan uygulama, oldukça keyifli. Tek eksisi, belki zamanla listenizdeki insanların numaralarını unutmanız olabilir. Hızlı arama için fotoğrafların sırasını belirleyebilmeniz ve fotoğrafların boyutunu kontrol edebilmeniz uygulamanın diğer avantajları.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here