Ana sayfa Donanım En popüler filtreler

En popüler filtreler

0

Filtreler hem lenslerimizi hemde fotolarımızı olumsuz ışık koşullarından koruyan vazgeçilmez aksesuarlardır.

Filtreler, belirli bir tür ışığı bloke eden veya azaltan, başka bir tür ışığın geçmesine izin veren materyallerdir. Işığa müdahale etmek ve fotoğraf üzerinde farklı etkiler yaratmak için objektifin önüne takılırlar. Günümüzde, bir ışık noktasını parıldayan bir yıldıza dönüştüren filtrelerden tutun da, açık bir gökyüzünü sisli gibi ya da gün batımını gün doğumu gibi gösterenlere kadar çok çeşitli filtreler bulunmaktadır. Ancak fotoğrafta bu tür etkiler bir hayli yapay unsurlar olup çoğunlukla kullanmanın masrafına ve malzeminin ağırlığına değmez. öte yandan birkaç filtre çeşidi daha iyi renkli doğa fotoğrafları elde etme; istenmeyen renk ısısını düzeltme, yansımayı kaldırma, farklı efektler verme ve kontrast yaratmada gerçekten yardımcı olabilir. Bunlar ultraviole ya da skylight diye adlandırılan filtreler, renk ısıtıcı filtreler, polarizasyon filtreleri ve nötr yoğunluk filtreleridir. ‹şte fotoğraf makinenizin vazgeçilmez aksesuarlarından olan filtreler hakkında bilmeniz gerekenler…

Filtreler hangi malzemeden yapılır

Lens için kullanılan filtreler üç ana malzemeden yapılır;
Cam: en pahalı, en uzun ömürlü, çizilmelere karşı dayanıklı fakat ağır filtrelerdir. Yuvarlak camdan oluşan, lens önüne vidalı sistemle monte edilen metal çerçeve ile üretilirler.
Plastik: organik cam adı da verilen özel kaliteli bir plastikten imal edilen bu filtreler cam filtrelere oranla daha hesaplı fakat plastik olduğu için çizilmelere karşı daha hassastır. En yaygın olarak kullanılan plastik filtreler, çerçevesiz kare şeklinde satılan, lens önüne konan filtre tutma parçalarına yerleştirilen modellerdir. Eğer UV, Skylight ve polarize dışında da filtreler alacaksanız, ekonomik bir yatırım olabilir.
Jelatin: Ana malzemesi jelatin olan bu filtreler kağıt gibi ince ve hafiftirler. çizilme, katlanma gibi dış etkenlere karşı dayanıksız olmalarına rağmen en ucuz ve hafif filtre türüdür.
 
Filtre faktörü 
Filtreler belirli ışıkları geçirip belirli ışıkların geçmesini engeller. Bu engellemenin ölçümlenebilir bir karşılık bulması, kullanıcıyı çekim aşamasında yönlendirmesi gereklidir. Filtre faktörü adı verilen bu çarpanla fotoğrafçı ne kadar ışığın engellendiğini bilerek ona uygun çekim yapabilir. UV filtrelerinde faktör sıfır iken, skylight filtrelerde makinelerimizin minimum enstantane ve diyafram aralıklarının altındadır. Polarize filtrelerde ise filtre faktörü kullanılır. Filtre faktörü 2x ise filtre faktörü 2 demektir ve ışık ölçümünde 1 stop pozlama değeri altında çekim yapmamızı işaret eder. Bu sayıların poz değerlerine etkisi 2 üzeri n formülü ile bulunur.  
 
 
Skylight filtreler
UV filtre ile benzer özellikler gösteren skylight filtreler koruyucu olmalarının yanında açık pembe renkleri ile de filmli makinelerde en çok tercih edilen filtrelerdir. Eğer renkli film kullanıyorsanız tavsiyemiz UV yerine skylight filtre kullanmanızdır.
Gökyüzünün mavi olduğunu gözönüne alırsak, yansımadan doğan baskın rengin mavi olduğu ve güneşli günlerde bile gölgedeki, az ışıklı yerlerdeki filme yansıması olan maviliğin ancak skylight filtre kullanımı ile giderileceğini unutmayalım. Filtre faktörü olarak pozlamaya etkisi yoktur. 1A veya 1B şeklinde ifade edilen, açık pembe rengin koyuluğuna göre iki derecesi vardır. 1A daha açık renkli ve birçok uygulama için daha standart filtredir. Dijital makinelerde beyaz ayarı ile mavilik sorunu giderildiği için skylight filtre tercih edilmez. çünkü dijital makinede bir de bu açık pembe tonu düzeltmek için ayar yapılacaktır.

 

 
Polarize filtreler
Renkli fotoğrafçılıkta çok sık, siyah beyaz fotoğrafçılıkta ise seyrek olarak kullanılan polarize filtreler, çoğu yerde fotoğrafı kurtarır. Bu sebeple yanınızdan eksik etmeyeceğiniz filtrelerin başında gelir.
Efekt filtreleri hariç birçok filtrenin etkisi çekim sonrası oluşur, polarize filtre bu konuda bir istisnadır. Polarize edilmemiş ışık radyasyonu her yöne dağılır ve açık havada güçlü ışık, renklerin doygunluğunu azaltır. Polarize filtre bu dağılımı tek yönde toplar, filtrenin iki parçadan oluşması ve önündeki parçanın döndürülebilir olmasının nedeni budur. Bu sayede ışık yansımaları tamamen veya kısmen ortadan kaldırılır.

Polarize filtreler sirküler (circular:dairesel) ve linyer (linear:çizgisel) olarak ikiye ayrılır. Bu ayrıştırma filtrenin fiziki şeklini değiştirmez fakat ışığı alma şeklini değiştirir. Eğer makineniz AF netlik sistemi kullanıyorsa sirküler daha iyi bir seçim olacaktır. AF netlik yapan bir makinede linyer filtre kullanırsanız, lensiniz netlemede sorun çıkarabilir. Görsel etki bakımında linyer ve sirküler filtre arasında fark yoktur.

Renkli fotoğrafta, gölge ve ışığın az olduğu ortamlara geçişte lensinizin üzerinde polarize filtre olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Aksi takdirde az ışıklı ortamlarda filtre faktörü devreye girer ve tonlarda hafif bir sapma yaşanır. özellikle dar açılı(tele) lenslerde etkisini daha yoğun hissederseniz. Açı genişledikçe etki azalır ve polarizasyonu önleme etkisi kare içinde bir bölge ile sınırlanır. Eğer birkaç kareden oluşan panaroma fotoğraf çekecekseniz ve geniş açı lens kullanıyorsanız polarize filtre kullanmamalı ya da çok dikkatli kullanmanızı öneriyoruz. Karelerin birleştiği yerlerde veya kare içinde bir bölgede düzelme olsa bile, birleşen karelerde bu etki, ifadenin görselliğini azaltır. Filtre kullanırken özellikle geniş açılı lenslerde, eğer filtrenin yüksekliği fazla ise kenar kararması yapar. Bu kararma eğer makinenizin vizörü karenin %100″ünü göstermiyorsa çekim sonucu alınmadan ortaya çıkmaz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here