Ana sayfa Donanım En küçük ve en şık: Canon IXUS 130

En küçük ve en şık: Canon IXUS 130

0

Canon IXUS 130, tasarımı, malzeme kalitesi, teknik özellikleri ve kullanım kolaylığıyla etkileyici bir ürün. Gömlek cebine sığabilecek kadar ince olan yapısı ve capcanlı renkleriyle göze hitap eden IXUS 130, tarz sahibi kullanıcıların aklını başından alacak…
 

Canon IXUS 130
 
Canon”un IXUS serisinin şık ve ince tasarımlarıyla kompakt fotoğraf makineleri arasında seçkin bir yeri olduğu bilinen bir gerçek. Bu serinin en yeni üyesi olan IXUS 130, görüntü sabitleme mekanizmasına sahip 28-112 mm eşdeğeri 4x”lık zoom objektifi ve yalnızca 18 mm kalınlığı ile dikkat çekiyor. Gümüş, pembe, siyah ya da favorimiz olan turuncu renklerde satın alınabilen IXUS 130, yuvarlatılmış dış hatlarıyla kolayca kavranabiliyor ve taşıma kılıfına kolayca girip çıkabiliyor. çok küçük ve ince yapısına karşın son derece kolay kullanılabilmesi, bu seksi fotoğraf makinesinin en güzel özelliği. Alüminyumdan yapılmış sağlam kasa, kalite duygusu veriyor; düğmelerin hassasiyeti de bu duyguyu pekiştiriyor.

 

Canon IXUS 130
 
2.7 inçlik ekranın çözünürlüğü (230.000 piksel) ve tarama hızı çok yüksek değil, ama “bas-çek” türünde bir fotoğraf makinesi için tatminkar düzeyde. Gömlek cebine girecek kadar küçük, ince ve hafif bir modelde 14 milyon piksellik bir çözünürlük kesinlikle şaşırtıcı; hatta inanılmaz! Canon mühendisleri rakamlarla tüketiciyi etkilemeyi çok iyi biliyorlar. Bu kadar küçük bir tasarımda 2.8 diyafram değerine sahip bir objektif de oldukça etkileyici. Aslında kağıt üzerinde çok etkileyici duran bu rakamlar, gerçekte aynı etkiyi vermekten ne yazık ki uzaklar. “Keşke 14 milyon yerine 10 milyon piksellik bir algılayıcı kullanılsaymış” duygusunu sürekli bize yaşatan IXUS 130″un görüntü keskinliği çok yüksek değil. 80 ve 100 ISO düzeyinde canlı olan renkler 200 ISO”dan itibaren solmaya başlıyor ve en yüksek değer olan 1600 ISO düzeyinde renk tutarlılığı ve keskinlik iyice düşüyor. “Noise” olarak bilinen görüntü kirliliğini gidermek için uygulanan işlemler, görüntüyü gerçeklikten uzaklaştırıyor.

 

Optikten kaynaklanan renk saçılmaları ve distorsiyon gibi kusurlar hissediliyor ama rahatsız edici boyutta değiller. Yalnızca 133 gr ağırlığında olan IXUS 130 SD/SDHC/SDXC/MMC bellek kartlarını kullanabiliyor. Tahmin edilebileceği gibi çok ince bir pile sahip ve bu pil makineye tek şarjda 220 kadar fotoğraf çekme izni veriyor. Açılma hızı, otomatik netleme ve zoom hızı bakımından sınıfının en hızlı makinelerinden biri olan IXUS 130, peşpeşe çekim hızı bakımından ise oldukça yavaş: Saniyede ancak 0.7 kare çekebiliyor. Makinenin flaş performansı çok iyi. HD kalitesindeki (1280×720 piksel) video görüntüleri de oldukça başarılı. Ancak, düşük ışık koşullarında performans da azalıyor. Konuya 3 cm”ye kadar yaklaşabilen objektifin makro performansı başarılı.
 
Canon IXUS 130
 
Sonuçta, Canon IXUS 130 tasarımı, malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığıyla piyasadaki en iyi kompakt fotoğraf makinesi olmakla birlikte, yüksek fiyatı ve vasatı aşmayan görüntü kalitesi biraz düşündürücü. Fiyatı sorun olarak görmüyorsanız ve çektiğiniz fotoğrafları çok büyük basmak gibi bir kaygınız da yoksa, IXUS 130″u çok seveceğinizden eminiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here