Ana sayfa Makale En İyi MP3 Çalarlar

En İyi MP3 Çalarlar

MP3 çalarlar akıllı telefonlar ortaya çıktığında basit bir şekilde teslim olup ölmediler. Bunun yerine, biraz dönüştüler.

0

2001 yılında, iPod her şeyi değiştirdi. Akıllı telefonlar gelinceye kadar bir süreliğine gelişen taşınabilir medya oynatıcıları, bir otoyolun çatlağında biten yabani ot gibi yayılmaya başladı. Sınırlı depolama kapasiteleriyle telefonlar, MP3’leri hızla demode hale getiren Spotify gibi akan medya servislerinin yükselmesine neden oldu ve bulutta barındırılan sınırsız müzik koleksiyonları tercih edilmeye başlandı.

Ancak MP3 çalarlar akıllı telefonlar ortaya çıktığında basit bir şekilde teslim olup ölmediler. Bunun yerine, biraz dönüştüler. Büyük müzik koleksiyonlarına sahip olanlar, akıllı telefonların depolama alanını yetersiz buluyorlar, özellikle de uygulamalar ve müzik depolama alanını birlikte kullanmak zorunda oldukları için. Birçok özel MP3 çalar, büyük sabit diskler sunuyor, yani favori grubunuzun tüm diskografisini tek bir cihazda toplayabiliyorsunuz.

Egzersiz dünyası, MP3 oyuncularının rahatça geçiş yaptıkları bir başka alan. Akıllı telefon ekranları daha da büyürken, daha küçük medya oynatıcıları, kullanıcıya bir egzersiz sırasında cebinden düşmeyecek hafif bir alternatif sunuyor.

Ses cihazı meraklıları da, çeşitli dosya formatlarından birinde yüksek kaliteli ses işlemek için tasarlanmış cihazlar bulabilir. Her ne kadar bu oynatıcıların bazılarının $1,000’ı aşan fiyatları olsa da, makul bir fiyatla biri diğerlerinin önüne geçiyor.

Herkesin özel ihtiyaçları ve istekleri için doğru bir müzik çalar bulmasına yardımcı olmak amacıyla, aşağıdaki favori MP3 çalarlarımızı sıraladık.

En iyi MP3 çalar

Astell & Kern AK Jr

Fiyatı: 2,199 TL

Güçlü, çok yönlü, makul fiyatlı ve son derece yüksek çözünürlüklü ses üretiyor. Çok pahalı olmasını istemeyen müzikseverler ve sıradan dinleyiciler için ideal.

Çoğu şirket giriş seviyesi MP3 çalarına genellikle $300 fiyat koymaz. Çoğu şirket Astell & Kern de değil. Amiral gemisi modeli AK380’in yaklaşık sekizde biri fiyatına satılan AK Jr., en yüksek kalitede ses üretiyor. 4.5 x 2 inç boyutlarında ve sadece 93gr ağırlığındaki güzel açılı Jr, bir telefon veya müzik çalar üzerindeki geleneksel 1’den 10’a ses ayarından daha iyi kontrol sağlayan, Astell & Kern imzalı orijinal bir ses düzeyi çarkına sahip.

Müzik çaların dokunmatik ekranı çekici bir mat alüminyum çerçeveye gömülmüş ve pili 6 ile 8 saat sürüyor. Jr, Bluetooth bağlantısına sahip, ancak Wi-Fi desteği yok.

Bütün özellikleri sesi servis etmek için sunuluyor. AK Jr’un şarkı bazında ürettiği derinliği, netliği ve dengeyi üreten bir cihaz bulmanız zordur. Wolfson WM8740 Dijital Ses Dönüştürücüsü (DAC), WAV’dan FLAC’a ve tek-oranlı DSD kodeklere kadar birçok farklı ses formatını rahatlıkla işlemektedir ve müzik çalar 64GB’lık bir dahili flash depolama özelliğine sahiptir, bir SD yuvası ile de gerekirse başka bir 64GB daha ekleyebilirsiniz.

Daha önce hiç bu kadar uygun, gerçek bir yüksek çözünürlüklü ses üreten bir cihaz bulunmamıştı. Basitçe söylemek gerekirse, AK Jr, makul fiyatlı mükemmel bir taşınabilir müzik çalardır.

En iyi fitness MP3 çaları

Sandisk Clip Sport

Fiyatı: 392 TL

Makul depolama kapasitesi ve mükemmel pil ömrü ile hafif, dayanıklı ve egzersiz için üretilmiş. Çalışırken müzik dinlemek isteyenler için.

Egzersiz yaparken müzik dinlemek için akıllı telefonunuzu kullanmak her zaman zordur. Koşuyorsanız muhtemelen cebinizde rahatsızlık verici bir şekilde zıplayacaktır ya da cebi olmayan bir şort giydiğiniz için onu bir şekilde bir yere tutturmak zorunda kalırsınız.

Neyse ki, SanDisk Clip Sport gibi klipsli MP3 çalarlar, bu sorunu çözmek için özel olarak üretilmişlerdir. Clip Sport’un ses kalitesi düşük olsa da, pek çok kullanışlı özellik ve daha sağlam bir 25 saatlik pil ömrüne sahip olması bundan çok daha fazlasını ifade eder.

SanDisk, bu egzersiz cihazını bir FM radyo alıcısıyla donatmış, böylece en sevdiğiniz sabah radyo sohbetlerini, kahvaltı öncesi tempolu gezintinizi yaparken dinleyebilirsiniz. Müzik çalar bir LCD ekrana da sahip, böylece rastgele çalma fonksiyonuna güvenmeniz gerekmez. Clip Sport, 8GB dahili flaş depolama ve daha fazla depolama alanı eklenmesini sağlayan bir SD kart yuvasını içeriyor. Çoğu ses dosyası türünü (FLAC dosyaları dahil) idare edebilen bu küçük cihaz, bir maraton ya da çamurlu ortamlardaki yarışmalar için mükemmel bir şekilde donatılmış. Ayrıca, düşük fiyat etiketi, bir şekilde bir su birikintisine düşerse paniğe gerek olmadığı anlamına da gelir.

En iyi Apple iPod

iPod Touch

Fiyatı: 1.100 TL

Bir Apple tutkunuysanız iPod ailesini tercih edersiniz. Bu model sıradan dinleyiciler, akıllı olmayan telefon kullanıcıları için.

iPod’un ikonik doğasına rağmen, iPhone’un yükselişi müzik dinleme şeklimizi yeniden oluşturan cihazların çoğunu parlattı. Apple artık her yıl yeni bir iPod sürümü çıkarmıyor ve bazı talihsiz sınırlamalar müzik çalarların gerçek potansiyellerine ulaşmasını engelliyor. Yine de, kullanıcı dostu arayüzü ve deneyimin (ve iPod’un kendisinin) şıklığı, altıncı nesil iPod Touch’ı listemize almamıza neden oldu.

En sevdiğiniz melodilerin 128 GB’a kadar saklanabilme özelliği, Bluetooth ve Wi-Fi gibi akıllı telefon benzeri fonksiyonların yanı sıra uygulama entegrasyonları (akan medya servisi olarak Apple Music’i kullanma yeteneği de dahil olmak üzere) sayesinde, sıradan dinleyiciler ve akıllı telefon taşımak istemeyenler için daha iyi bir iPod yok.

iPod Touch küçük ve hafiftir, albümler arasında gezinmeyi kolaylaştıran muhteşem bir retina ekranıyla birlikte üzerinde metal kaplama var. Hatta hareket halindeyken ilginç resimleri yakalamak için hem ön hem de arka kameralara sahip. Ayrıca, tam bir çalışma haftası için 40 saate kadar pil ömrü yeterlidir.

Müzik severler için en iyi akıllı telefon

LG G7 ThinQ

Fiyatı: 4.300 TL

Yüksek ses, “Boombox” hoparlör, bağımsız dörtlü DAC, DTS.X 3D desteği ve telefon olarak iki kat özellik. Sadece akıllı telefon kullanmak isteyen müzik severler için.

Çoğu akıllı telefonun müzik özellikleri son derece sınırlıdır. Spotify ve Apple Music gibi akan medya platformlarına erişimin olması önemlidir, ancak herkes daha büyük bir müzik kütüphanesi için ses kalitesini ve işlevselliğini feda etmeye istekli değil.

Neyse ki, LG G7 ThinQ ile buna gerek yok. LG V30’da sevilen aynı dört dijital-analog dönüştürücü (DAC), şirketin en son modelinde de yer aldı ve telefonun 3,5 mm ses jack’ına taktığınız her şeye saf bir ses kalitesi sağlıyor. G7 ThinQ ayrıca, Dolby Atmos’a benzer bir teknoloji olan DTS.X 3D surround sesi de destekliyor.

Telefon ayrıca, telefonun tüm gövdesini bir rezonans haznesi olarak kullanan, tek, alttan ses veren bir mono hoparlör olan benzersiz bir “Boombox” hoparlörüne de sahip. Kâğıt üzerindeki bir hile gibi görünebilir, ancak hoparlör son derece zengin ve yüksek sesli.


Bu yazı, Appusers dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here