Ana sayfa Makale En iyi Internet hız testleri

En iyi Internet hız testleri

0

İnternet servis sağlayıcıları, kayıt olduğunuzda yükleme ve indirme hızlarıyla ilgili birçok iddiada bulunmayı severler, ancak bu sayıların aslında günlük bazda elde ettiğiniz hızlarla nasıl kıyaslanacağını merak ettiniz mi?

İşte size, yükleme ve indirme hızlarınızı belirlemenize ve ağınızdaki paket kaybı, gecikme sorunları veya fiziksel bağlantı sorunları gibi diğer sorunları tanımlamanıza yardımcı olacak en iyi İnternet hız testlerinden bazıları.

 

Speedof.me
Speedof.me, hafif ve gerçek boyutlu tarama ve indirme koşullarını sağlamak için tasarlanmış, boyutları artırılmış bir dizi dosya talep ederek indirildikleri hızı kaydeden HTML5 tabanlı bir hız testi. Site sadece gerçek zamanlı olarak elde edilen bir hız grafiği göstermiyor, aynı zamanda sonuçlarınızı önceki testlere göre izlemenizi de sağlıyor.

Bir lokasyon seçmekten ziyade, web sitesi, 88 mevcut sunucudan en hızlı ve en güvenilir olanını hesaplar ve gerçek zamanlı Internet tarama koşullarını taklit etmek için tüm dosyalar sırayla (aynı anda değil) indirilir ve yüklenir.

 

Google”ın testi
Son olarak, basit bir hız testi yapmanın en hızlı yollarından biri olarak Bing.com veya Google.com’a gidin, “speed test” yazın ve sonra ortaya çıkan ilk arama sonucunu seçin. Her iki araç da çok detay vermiyor, ancak hızlı ve kolay olma avantajına sahipler.

Google’ın durumunda bu, New America”nın Açık Teknoloji Enstitüsü, Google Açık Kaynak Araştırması, Princeton üniversitesi”nin PlanetLab”ı ve diğer kuruluşlar arasındaki bir işbirliği olan Measurement Lab (M-Lab) tarafından sağlanan bir araç. M-Lab”ın aracı sadece “Run Speed Test” butonuna basılarak başlatılabilir ve basit indirme ve yükleme puanları sağlayan küçük bir pencere açılır.

 

TestMy.net
Ortalama hız testinden daha fazla veri sağlayan bir test arıyorsanız, TestMy.net bir dizi test gerçekleştiriyor ve çok sayıda faydalı karşılaştırma verisi sağlıyor. Hem indirme hem de yükleme testleri için ayrı seçenekleri var, bu yüzden ikisini de denediğinizden emin olun.

Tamamlandığında, sonuçlar diğer son kullanıcılara kıyasla hızınızı değerlendirir, böylece nerede bulunduğunuza dair iyi bir fikir edinebilirsiniz. TestMy.net ayrıca zaman içinde bağlantınızla ilgili bir grafik görüntüler, böylece tüm zaman boyunca iyi bir bağlantıyı sürdürmekte zorluk yaşadığınızı görebilirsiniz. Eğer bu rakamlar size bir şey ifade etmiyorsa, internet bağlantınız ile sorunun ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek birçok belge ve anlaşılması kolay kılavuz var.

 

Speedtest.net
Ookla”nın bant genişliği teşhis yazılımı, burada listelenen diğer hız testi sitelerinin birçoğunda görünür, ancak testin tam özellikli bir kopyası, Ookla”ya ait olan Speedtest.net”tedir. Burada kullanılan teknoloji hem akıllı hem de hızlıdır. Yakındaki bir sunucuyu (1.000’den fazla listeden) seçer, tam bir test çalıştırır ve yükleme ve indirme hızı, gecikme süresi ve paket kaybı hakkında bilgi verir.

Testten sonra anketi doldurabilir, ISS’inizden talep edilen hızı ve aylık bağlantı maliyetleriyle ilgili soruları yanıtlayabilirsiniz, bu da Ookla’nın bir tüketici bağlantı bilgisi veri tabanı oluşturmasına olanak tanır. Bu da, NetIndex sitesinde bölgelere göre ayrı ayrı gösterilir.

 

Bandwidth Place
Başka bir HTML5 tabanlı hız testi olan Bandwidth Place, doğru sonuçlara ulaşabilecek her şeyi bir kenara iter ve çok sayıda cihazda çalışacak kadar hafiftir. Site, 2002’den bu yana var, ancak uyumluluğunu genişletmek ve mobil cihazlardan kolay erişim sağlanması için 2013’ün başında yeni HTML protokolünü kabul etti.
Sunucu seçimi ya en düşük kullanılabilir ping tarafından ya da mesafenin gecikme ve hızınızı nasıl değiştirdiğini görmenize izin veren belirli konumlar ve sunucular kullanılarak yapılır. Internet hız bilgisi sunmanın yanı sıra Bandwidth Place, ayrıca geniş bant hizmetleriyle ilgili haberler sunmakta ve daha kapsamlı bağlantı seçenekleriyle ilgili teklifleri göstermektedir.

 

Fast.com
Fast.com, Netflix tarafından çalıştırılan basit bir sitedir ve gerçekten çok basittir. Site otomatik olarak bir hız testi başlatır ve MBps’inizin neye benzediğini görmeniz için dev bir numara gösterir.

Elbette, Netflix, mevcut hızların Netflix içeriğinin, özellikle yüksek çözünürlüklü ve 4K (hatta PC’nizde bile) içeriğin üstesinden gelip gelemeyeceğini test etmek isteyenler, daha yüksek indirme hızlarından daha fazla faydalanabileceklerin bunu kullanmasını hedefliyor. Yani, testi neredeyse her yerde ve herhangi bir şey için kullanabilirsiniz. Grafiklerden veya gecikme verilerinden herhangi birine ilgi duymuyorsanız – sadece basit bir hız numarası istiyorsunuz – o zaman Fast sizin için uygundur.

 

ISS Hız Testleri
Doğru ve biraz daha “kişisel” bir hız testi istiyorsanız, internetteki genel testler yerine, internet servis sağlayıcınıza göz atmanızı öneririz. Birçok ISS kendi hız testlerini, genelde müşterilerine, bazen de herkese sunar.

Bu ISS testlerinden düzinelerce var, bu da onları çoğu insan için değerli bir alternatif haline getiriyor. Bunları bulmanın en kolay yolu, ISS’nizin resmi web sitesini ziyaret etmek ve onları aramak – veya Google’da “[ISS’inizi girin] hız testi”ni sorun ve çıkanlara bir bakın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here