Ana sayfa Mobil En Hızlı Tablet: iPad 2

En Hızlı Tablet: iPad 2

0

Daha hızlı, daha atak ve hiç olmadığı kadar eğlenceli
 

iPad 2 piyasaya çıkışından sonra en büyük övgüyü öncülüne oranla gösterdiği performans ve pil ömrü başarıları ile topladı. Ama durum gerçekten öyle mi? iPad MAG, iPad 2″nin lanse edilmiş performans değerlerinden çok bizzat gerçekleştirdiği testlerin sonuçlarına itimat etmeyi seçti.
 
tablet pc
 
Daha önce de belirttiğimiz gibi iPad 2, Apple menşeili çift çekirdekli A5 ismi verilen işlemci ile donanmış vaziyette. Apple bugüne kadar iPhone, iPod touch ve iPad gibi mobil cihazlarının laboratuvar performans değerlerini çok fazla ön plana çıkarmamayı tercih ederdi fakat, iPad 2 “de durum biraz daha değişik oldu. iPad 2″nin pazarlanmasında teknik performans değerleri de önemli oranda ön plandaydı. iPad 2″nin öncülüne sağladığı performans üstünlüğünün en büyük sebebi bu çift çekirdekli ve 1GHz hızındaki işlemci ile beraber, iki kat artarak 512MB”a yükseltilen RAM olarak düşünülebilir.

 

Teorik olarak iPad 2, çift çekirdekli A5 işlemcisi sayesinde tek çekirdekli bir işlemci ihtiva eden iPad”e göre iki kat daha verimli çalışıyor. Apple her çift çekirdekli işlemcide olduğu gibi bu çekirdeğin de bu teoriye uygun bir şekilde iki kat performans sunacağını iddia ediyor. Bu aynı zamanda Apple”ın iOS bazlı bir cihaza ilk defa çift çekirdekli bir işlemci koymasından da kaynaklanıyor olabilir. Lakin işlemci yapısı ve hızı bir cihazın performansını etkileyen tek etken değil elbette. Grafik performansı da iPad 2″nin genel performansına etki eden ana unsurlardan biri. Yine Apple”ın açıkladığı rakamlara göre iPad 2″nin grafik performansı bir önceki iPad”e göre tam dokuz kat daha güçlü.
 
ipad 2 tablet
 
Peki, durum gerçekten de Apple”ın söylediği gibi mi? İşlemci yükseltmesi, grafik performans artışı ve RAM yükseltmesi gerçekten de söylenildiği kadar büyük bir fark yaratıyor mu? Cevap: Kesinlikle evet. Söz konusu farkı bilhassa bir önceki iPad”de çalıştırdığınız uygulamaları iPad 2″de çalıştırdığınızda fark ediyorsunuz. Uygulamalar gözle görülür bir performans artışı ile çalışmakta.

 

Performans artışını en kestirme yoldan, en sık kullanılan uygulamalardan biri olan internet tarayıcısı Safari”de deneyimlemek mümkün. Tabi bunda her geçen gün geliştirilmeye devam eden iOS”in de etkisi var ama, donanım iyileştirmelerinin de bu genel performans artışına etkisi yadsınamaz boyutlarda. iOS işletim sistemi ile çalışan diğer mobil cihazlarla karşılaştırıldığında iPad 2″nin bariz bir üstünlüğü olduğu aşikar. Yaptığımız testlerde iPad 2″nin Safari gibi en sık kullanılan uygulamalarda öncülüne göre 1.6 kat, iPhone 4″e göre de 1.9 kat daha hızlı çalıştığını deneyimledik.
 
apple tablet pc
 
Kısacası iPad 2 açık ara şu ana kadar piyasaya sürülen en hızlı tablet. Bu hızı sadece matematiksel verilerle değil, kullanım anındaki rutin pratiklerden de anlamak hiç zor değil.

öte yandan, bu performans artışına rağmen yine öncülünden çok ilerde bir pil performansı ile karşımıza çıkıyor iPad 2. Apple”ın verdiği bilgiye göre performans artışından etkilenmeksizin, iPad 2 yine de 10 saatlik bir kullanım süresi vaat ediyor. Birkaç haftalık kullanım sonrasında diyebiliriz ki, belirtilen bu pil ömründe herhangi bir problem çıkmıyor. Performans artışına rağmen iPad 2″nin pil ömrü iPad ile neredeyse aynı. U da mobil bir cihazda birçoklarının belki de en önem verdiği özellik.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here