Ana sayfa Donanım En hızlı açılan ultrabook’lar

En hızlı açılan ultrabook’lar

0

Kemerlerinizi bağlayın!

Hız bir tutkudur. Tıpkı bilgisayar sistemleri gibi… öyle bir devirde yaşıyoruz ki, bilgisayarların donanım bileşenleri başlı başına bir kültür haline geldi. Bu kültürün miraslarını en ince detayına kadar belleklerimize kazırken, bilgisayarların belleklerini de sınamayı ihmal etmiyoruz. Felsefe bezeli teknolojiler artık bir bir kapımızı çalmaya başladı ve teknolojik firmaların yeni teknolojilere bakış açıları, kullanıcıların hasretlerini çektikleri “müşteri-odaklı” bir yapıya dönüştü. Bu bağlamda geçtiğimiz sene ortaya çıkan ultrabook”lar artık bilgisayar dünyasının yeni egemenleri olarak görülüyor. Piyasada onlarca ultrabook bulunuyor. Kimi zaman bu cihazları inceliklerine kimi zaman performanslarına göre inceledik. Fakat hiç “açılış hızlarına” göre karşılaştırmamıştık. Şimdi sıra hızları test etmeye geldi. Kemerlerinizi bağlayın!
 

ASUS Zenbook UX31

Geldik dosya konumuzun şampiyonuna. Ultrabook”ların en hızlısı olarak seçtiğimiz ASUS Zenbook UX31, şimdilerde yeni modeli Prime ile ultrabook dünyasında ikinci perdeye evet demeye hazırlanıyor (Zenbook Prime ile ilgili geniş incelememizi ilerleyen sayfalarıda görebilirsiniz). Ultra düşük voltajlı Core i3, i5 ve i7 işlemci seçeneklerine sahip olan UX31, uyku halindeyken açık hale sadece 4 saniyede geliyor. Testlerimizde bu değerin hiç sapmadığını görmemiz ise bu sürenin doğruluk payı en yüksek süre olduğunu görmemizi sağladı. Zen felsefesini barındıran güçlü cihaz, oldukça dayanıklı fırçalanmış metal alaşım kaplı olarak geliyor.

Peki cihaz tam kapalı halden açık hale kaç saniyede geliyor? Testlerimiz bu süreyi 20 saniye olarak gösteriyor. Eğer sabit disk hayli doluysa bu süre 29 saniyeye kadar çıkabiliyor. Fakat 30 saniyenin üstüne çıkmadığına emin olabilirsiniz! Ses konusunda Bang & Olufsen”in ICEpower SonicMaster bileşenini tercih eden ASUS, bu sayede ipincecik ve 1.4 KG ağırlığındaki bu cihazdan oldukça kaliteli ses almamızı sağlıyor.
 


MacBook Air farkı!

Zenbook UX31 ultrabook dünyasının en nadide parçalarından biri olarak gösteriliyor. Hal böyle olunca MacBook Air serisi ile karşılaştırmaktan da kaçamıyor. Bu alanda MacBook Air, halen daha ultrabook”ların üstünde bir performans göstererek, bünyesinde barındırdığı Mac OS X”i tam 17 saniyede açabiliyor.
 

 

Toshiba Portege Z830

Hızın işlevsellikle buluştuğu bir ultrabook olan Portege Z830, açılış konusundaki hızıyla da kendisini sevdirmeyi başaran ürünlerin başında geliyor. 13.3 inç ekran boyutuna sahip olan Z830″un toplam ağırlığı ise 1.11 KG. Şu ölçülerle rahatlıkla her yere taşınabilen bir cihaz olan Z830, Intel”in Core i3, i5 ve i7 işlemci ailelerini barındıran modellere sahip. Yani diğer bir deyişle, ihtiyacınıza göre bir Z830 temin edebilirsiniz. Z830″un uyku halinden normal açılma süresi saniyeler (Yaklaşık 3 saniye kadar) sürüyor. Bu aşamada Z830″u da tıpkı bir tablet açılmasına sahip düşünebiliriz. Fakat herkes bilgisayarını uyku halinde barındırmıyor, büyük bir çoğunluğumuz her defasında bilgisayarını kapayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise Z830″un Windows 7″yi açma hızı 25 saniyeyi geçmiyor.

Toshiba, Z830″a ayrıca High-Speed Start Mode adında bir hızlı başlatma uygulaması eklemiş durumda. Bu uygulama ile birlikte bilgisayarın sıfırdan tamamen açılma süresi 20 saniyenin de altına düşüyor. Dayanıklı magnezyum alaşım kaplama, hem ısınmayı hem de cihazı daha dayanıklı ve daha estetik bir görünüme büründürüyor. 8 saate yakın pil ömrü sunması ise cabası.
 

Bir kriter olarak hız

Intel, bilgisayar geliştiricilerine açılış hızı konusunda bir kriter sunmuyor. Intel”in kriterleri incelik, işlemci performansları ve hafiflik. Bu alanda hız, biraz da bilgisayar geliştiricilerinin birbirleri arasındaki rekabetten ileri gelen bir kriter. Eh, şu haliyle son derece önemli bir kriter olduğu kesin!
 

 

Dell XPS 13

Bilgisayar dünyasında sağlam yer edinen Dell, ultrabook pazarına XPS 13 adlı ürününü geçtiğimiz çeyrekte piyasaya sunmuştu. Dell”i en hızlı ultrabook yapan etmenlerin başında ise Intel”in Rapid Start teknolojsi geliyor. Kapalı haldeyken saniyeler içerisinde kullanıma hazır hale gelen XPS 13, bu sayede ultrabook – tablet yakınlaşmasına da ön ayak olan ürünlerden biri olarak nitelendirilebilir. Tıpkı tablet bilgisayarlar gibi ultrabook”ların da tek tuşla hazır hale gelmesini isteyen üreticiler, Dell XPS 13 ile birlikte bunun o kadar da zor veya imkansız olmadığını görmüşlerdir.

Cihazda ayrıca Intel Smart Connect adlı bir teknoloji mevcut. Bu teknoloji, cihaz uyku halindeyken bile elektronik posta alma, güncelleme yapma gibi temel işlemleri gerçekleştirebilmeyi sağlıyor.13.3 inç ekran boyutuna sahip XPS serisi, keskin hatları, ikinci nesilIntel Core i5 ve i7 işlemcileri ve 128 GB SSD disk”iyle deyim yerindeyse spor otomobillerinin bilgi işlem dünyasındaki ayağı konumunda bulunuyor.

Konsept kapsamı

Ultrabook”ların konsept kapsamları arasında ekran boyutu, hafiflik, incelik, açılış süresi, işlemci performansları gibi özellikleri kapsıyor. Fakat bunların sadece belli başlı olanları Intel tarafından firmalara kriter olarak sunuluyor. Kapsamın diğer boyutları ise bilgisayar geliştiricilerinin insiyatifi doğrultusunda ortaya çıkmış durumda. örneğin, 11.6 inç”ten düşük veya 15 inç”ten büyük ekranlı bir ultrabook geliştirmek mümkün iken, optimizasyon gereği firmalar buna yanaşmıyor.
 

 

HP Folio 13

Bilgisayar dünyasının önde gelen isimlerinden HP, ultrabook pazarında ses getiren bir ürünle sayfalarımıza konuk oluyor.Intel Core i5 barındıran Folio 13, tıpkı rakipleri gibi 13.3 inç ekran barındırıyor. Keskin hatlarla bezeli görünümü ise cihazı görünüm açısından cazip kılıyor. Bağlanılabilirlik özellikleri gelişmiş olan Folio 13, 1.5 KG ağırlığı ile diğer ultrabook”lara kıyasla biraz ağır kalıyor. Gelelim Folio 13″ün hızına… Cihaz sıfır halden tam açık hale 28 saniyede açılıyor. Bu sayı, tıpkı diğer ultrabook”larda olduğu gibi hızlandırılabiliyor ve 18 saniyeye kadar düşürülebiliyor. Bununla ilgili makalemizde çeşitli ipuçlarına da yer verilmektedir.

Folio 13, uyku halindeyken ise 4 saniyeyi aşmayan bir açılma süresine sahip. Yani eğer Folio 13″ü kullanmayacağınız zamanlarda, cihazı kapamak yerine uyku moduna alırsanız, 4 saniye gibi bir sürede cihazın kullanıma hazır hale geldiğini göreceksiniz. 128 GB SSD barındıran Folio 13, şu haliyle hızınıbiraz da SSD”ye borçlu. Dolby Advanced Audio ile birlikte gelen Folio ayrıca ses konusunda da iddialı.
 


Daha hızlı!

Ellerimizin altındaki bu ultrabook”ları, fabrika çıkış hızlarına kıyasla daha da hızlandırmak mümkün. Bunun için eh, çok değil ama ortalamanın biraz üstünde bilgisayar (hem donanım hem yazılım) sahip olmak gerekiyor. ücretsiz Linux dağıtımlarını kurarak ve kaynakları gerekli ayırımlara kodlayarak sistemi 15 saniye gibi sürelere hızlandırmak mümkün.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here