Ana sayfa İnternet En çok kazanan 10 blog yazarı!

En çok kazanan 10 blog yazarı!

0

Blog yazarlığından milyoner olanlar…

 

Ben son 6-7 senemi harcadığım blog yazarlığını yapmak için domain ve hosting ücreti olarak her ay yaklaşık 8-9$ para harcarken kimileri de bu işleri yapmaya keyif için başlıyor ve ayda 200.000$ gibi inanması güç paralar kazanıyor.

1-Michael Arrington

Blog: Techcrunch
İçerik: İnternet/Teknoloji haberleri
Aylık Gelir: 200,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Michael Arrington ünlü teknoloji sitesi Techcrunh”ın kurucusu ve editörü. Listede ilk sırada yer alıyor ayda yaklaşık 200.000$”lık gelir elde ediyor. Gelişen teknoloji dünyasını ve haberleri takip eden Michael Arrington’un bu konuda en yetkili kişi olduğunu söyleyebiliriz. Time dergisi tarafından 2008″de dünyada önde gelen kişiler arasında seçilen Arrignton, Wired ve Forbes tarafından da internetteki en etkili kişi olarak seçildi.
Techcrunch hakkında ilginç bir bilgi İsmail YK”nın Facebook şarkısını ingilizce çevirisiyle şarkıyı resmi Facebook şarkısı olarak ilan etmişlerdi. http://techcrunch.com/2010/08/25/facebook-turkish-music-video/
 


 
2-Pete Cashmore

Blog: Mashable
İçerik: İnternet haberleri, sosyal medya
Aylık Gelir: 180,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

2005 yılında henüz 19 yaşındayken kurduğu Mashable”ı büyüterek şu an alanlarında uzman.
30″un üzerinde blog yazarını çalıştıran Pete Cashmore”un, Twitter üzerinden 2 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Pete Cashmore 2009″da Forbes tarafından internette en ünlü 25 kişi arasında boy gösterdi.

 

3 – Timothy Sykes

Blog: Timothy Sykes
İçerik: Hisse senedi
Aylık Gelir: 150,000$
Gelir Kaynağı: Satış ortaklığı

Timothy Sykes 1981 doğumlu yatırım uzmanı. Ufak miktardaki paraları, doğru şekilde değerlendirerek, kısa sürede paranızı nasıl katlayacağınıza dair ipuçlarını blog sayfasındaki yazılarıyla kullanıcılarına aktarıyor. Bazen çok büyük paraları kaybedebilirken, çok ufak paraları da doğru yatırımlar ile katlamanın yollarını anlatıyor. Kaybetmenin yaşamın bir kuralı olduğunu söyleyen genç yatırım uzmanı, birikimlerini DVD olarak da satıyor.
 


 
4 – Mario Lavandeira (Perez Hilton)

Blog: Perez Hilton
İçerik: Magazin haberleri
Aylık Gelir: 140,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Gerçek adı Mario Lavandeire olan eşcinsel bir dedikodu blog yazarı. Hollywood ünlülerinin en çok nefret ettiği web sitesi olarak gösterilen perezhilton.com”da, eşcinsel olduğunu saklayan ünlüleri deşifre etmesiyle ve sayfasındaki ünlülerin resimleriyle dalga geçmesi ve ünlülere taktığı lakaplar sayesinde Perez Hilton”u bir çok Hollywood ünlüsünden daha da çok tanınır yaptı. Sayfasında yayınladığı fotoğraflar yüzünden başı paparazzilerle derde giren ve hakkında durmadan hakaret davaları açılan Hilton”un, Twitter”da 2 milyondan fazla takipçisi var.

 

5 – Jake Dobkin

Blog: Gothamist
İçerik: Şehirle ilgili etkinlikler/Haberler
Sahibi: Jake Dobkin
Aylık Gelir: 80,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

Gothamist 2003 yılında kurulan ve New York City”de kültürel etkinlikler, yemek yerleri, gezi, eğlence olaylarını sunan bir blog sayfası. Jake Dobkin, bir süre sonra Chicagoist, Bostonist, LAist, Londonist ve Shanghaiist gibi uluslararası öneme sahip 12 şehir merkezi için de bloglar kurdu. Forbes ve Business Week”s gibi önemli otoritelerde çeşitli ödüllere layık görülen site, internetteki en başarılı şehir portalı sitesi olarak yer alıyor.
 


 
6 – Matt Marshall

Blog: Venture Beat
İçerik: Teknoloji ve para haberleri
Sahibi: Matt Marshall
Aylık Gelir: 62,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

2006 yılında Venture Beat ismi ile Matt Marshall tarafından kurulan site, teknoloji dünyasıyla ilgili haberleri ve sektördeki gelişmeleri takip eden ve bunları ziyaretçilerine aktaran bir blog sayfası.

 

7 – Ewdison Then

Blog: Slash Gear
İçerik: Teknoloji haberleri/İncelemeler
Sahibi: Ewdison Then
Aylık Gelir: 60,000$
Gelir Kaynağı: Tıklama başına reklam

Bizim de yakından takip ettiğimiz Slash Gear”ın kurucusu Ewdison Then, interneti kullanmayı daha basit ve kolay hale getirmek için, son çıkan teknoloji ürünlerinin tanıtıldığı bir blog sitesinin sahibi. Kurulumu 2005 yılına ait olan site, Technorati”nin en iyi 100 blog site sıralamasında 4. Sırada yer alıyor.
 


 
8 – Nick Denton

Blog: Life Hacker
İçerik: Teknoloji/Güncel
Sahibi: Gawker Media Nick Denton
Aylık Gelir: 60,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Günlük 700 bin tekil ziyaretçi sayısına sahip Nick Denton”un, Life Hacker sitesi ev veya ofis ortamı gözetmeksizin, bilgisayar kullanan ve teknolojiyi takip eden herkesin ilgisini çekebilecek yazılarının bulunduğu bir blog. Bilgisayar kullanımını daha zevkli hale getirmek için ipuçları ve analizler sunan sitenin ülkemizde de kullanıcıları bir hayli yüksek.

 

9 – Vitaly Friedman

Blog: Smashing Magazine
İçerik: Web yazılım/Dizayn
Sahibi: Vitaly Friedman
Aylık Gelir: 58,500$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

İnternet tasarımcılarının vazgeçilmez kaynağı, Smashing Magazine”dir. ücretsiz olarak PSD, icon, tema, yazı fontları gibi özellikle tasarımcıların işine yarayan dosyaları sunması ile yeni çıkan tasarım yazılımlarını tanıtan, analiz eden, iyi bir ekibi ile popüler bir blog.
 


 
10 – Collis Ta”eed
Blog: Tuts Plus
İçerik: Online eğitim
Sahibi: Collis Taeed
Aylık Gelir: 55,000$
Gelir Kaynağı: Reklam satışı

Tuts Plus Webmasterlar için grafik ve web yazılımları konusunda eğitici makalelere yer veren Collis Ta”eed”e ait bir blog sayfası. Bu işle uğraşıyorsanız, sık kullananlara mutlaka eklemeniz gereken bir blog.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here