Ana sayfa İnternet En çok e-posta eklentilerinden korkuyoruz

En çok e-posta eklentilerinden korkuyoruz

0

Harris Interactive tarafından yapılan bu yıl yapılan araştırma, internet kullanıcılarını en çok endişelendiren konuları ortaya çıkarıyor

Sürekli artan medya ilgisi başta olmak üzere birçok farklı kanal sayesinde kullanıcılar, günümüzdeki bilgisayar güvenlik sorunlarını ve siber suçluların cihazlarına sızmak için kullandıkları hileleri konusunda artık bilgi sahibi. Buna rağmen “Harris Interactive” tarafından ABD, Rusya ve Avrupa”daki 9 bin tüketici arasında, Şubat ve Mart 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen araştırma, farkındalık boyutunun hala istenilen düzeye ulaşamadığını ortaya koyuyor.
 
örneğin, araştırmaya katılanların %34″ü, e-posta eklentisi yoluyla bilgisayarlarına virüs bulaşacağından dolayı endişe duyuyor. Oysa “Securelist Statistics”in bulguları, dünya çapındaki e-posta trafiğinin sadece %3,3″ünün virüslü dosyaları barındırdığını ortaya koyuyor. Ancak buna rağmen, güvenli olmayan eklentiler kullanıcıların gözünde ikinci en büyük tehdit olarak belirlenmiş. 9 bin katılımcının yüzde 40″ı ise ilk sıradaki tehdidi, çevrimiçi bankacılık ya da alışveriş işlemleri esnasında finansal verilerinin çalınma ihtimali olarak tanımlamış. üçüncü sırada ise herhangi bir cihazda depolanmış bilgiye yetkisiz erişim tehlikesi yer alıyor. Listenin dördüncü sırasındaki tehdit, kişisel bilgi gerektiren uygulamaların yüklenmesi olarak tanımlanmış.
 

 

 

Mobil cihazınız çalınsa da endişeye gerek yok!
Harris Interactive, kullanıcılara “en ciddi” tehdidi sorduğunda ise, öncelikler biraz değişiyor. Finansal veri kaybı korkusu ilk sırada olmaya devam ederken, çocuklarının güvenliği ikinci sıraya çıkıyor. Araştırmaya göre katılımcıların %10″u en çok, çocuklarının internette neler yaptıkları ve kimlerle konuştukları hakkında endişe duyuyor.

Tüketicilerin %7″sinden oy alarak üçüncü sıraya yükselen tehdit ise, cihazların çalınması ya da kaybolma ihtimali. Bu durum, mobil cihaz kullanıcıları için oldukça ciddi bir risk oluştururken, korunmanın en iyi yolu Kaspersky Mobile Security yazılımını kullanmak. ürün, mobil ve ağ tehditlerine karşı koruma sağladığı gibi akıllı telefonunun hafızasında kayıtlı önemli dosyaları şifreliyor. Böylece, mobil cihazın çalınması ya da kaybolması ihtimaline karşı, Kaspersky Mobile Security kullanıcıların cihazlarındaki bilgileri uzaktan bloke etmesine ya da silmesine olanak sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here