Ana sayfa Makale En Çılgın Telefon Tasarımları

En Çılgın Telefon Tasarımları

Çirkin, tuhaf ve pahalı; şimdiye kadar belki de hiç görmediğiniz en çılgın telefon tasarımlarını derledik.

0

Siz bu yazıyı okurken, dünya çapında binlerce akıllı telefon satın alınacak. Böyle doymuş bir pazar, üreticilerin öne çıkmasını zorlaştırıyor. Bazen paramızla farklılık yaratmamız için bizi şaşırtacak harika yeni fonksiyonlar veya muhteşem tasarımlar geliştiriyorlar. Bazen yenilik yapmak ve farklılaşmak için acele etmeleri onları biraz çıldırtıyor ve belirgin bir şekilde garip bir şeyler yaratıyorlar.

İyilere baktık. Kötülere baktık. Şimdi tuhaf görünenlere bakma zamanı. Bunlar, şimdiye kadar gördüğümüz en çılgın akıllı telefon tasarımlarından bazıları ve hepsi de mağazalarda satılan gerçek ürünler. Bunların arasında , konsept telefonlar yok.

Motorola FlipOut

Bu Android cep telefonu bir dizi şaşırtıcı cafcaflı renklerle ve tam bir QWERTY klavyenin ortaya çıkması için 2.8-inçlik kayan bir dokunmatik ekranla geliyor. Tuhaf tasarımın gençlere hitap etmesi gerekiyordu, ancak ekran ve klavyenin her ikisi de rahatça kullanmak için çok küçüktü. Bu telefondan internete göz atmaya çalışmak işkenceydi ve kamera zayıftı, ama kesinlikle yenilikçi ve göz alıcıydı.

HTC Rhyme

Bu mor telefon, kadınları hedefliyordu. Telefonunuz çaldığında bunu bildirmek için ışıkları yanar, çantaya takılmak ve kayışa klipslenmek için tasarlanan özel parlaklığına dikkat edin. Aslında kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilmiş bir boya işi ve sıradışı bir aksesuar ile standart bir orta seviye Android telefondu.

LG DoublePlay

İki ekran bir ekrandan daha iyidir, değil mi? İkinci ekran sadece fiziksel klavyenizi ikiye bölen bir uygulama tepsisi olduğunda çok fazla öyle olmayabilir. Bu hantal kızaklı telefon kapatıldığında bir tuğla kadar kalındı, bölünmüş klavye kullanmak zordu. Çift ekran kullanımı tek bir şeyde gerçekten çok iyiydi – pili hızla boşaltıyordu.

Motorola Backflip

İlk dokunmatik ekranlarda yazmak genellikle büyük bir sıkıntıydı, bu yüzden fiziksel klavyeden geçiş bir gecede gerçekleşmedi. Motorola’nın özlenen bağlantılarından biri Backflip’ti, kapandığında arkasındaki klavye ile kalın bir telefondu, ancak rahat bir şekilde yazmak için klavyeyi ekranın altına çevirebiliyordunuz. Ekranın arka tarafında, beklenmedik anlarda yanlışlıkla dokunulması için mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş bir trackpad vardı.

Kyocera Echo

Bu kısa ve kalın telefonun, ikinci bir 3,5 inçlik ekranı ortaya çıkarmak için açılan  sıra dışı bir menteşesi vardı. Tablet modu için iki ekranı yan yana getirebiliyordunuz, içeriği tek ekranmış gibi her ikisine de yayıyor ya da iki ekranlı kurulumun avantajından yararlanan bir avuç uygulama kullanabiliyordunuz. Dev çerçeveler, tablet modunu biraz kötü yapıyordu, mekanizma garipti ve iki ekran pili öldürmek için mükemmel çalışıyorlardı.

ZTE Axon M

Geçmişten öğrenemezseniz tekrar yaşamaya mahkum olursunuz. ZTE’nin, Kyocera Echo’nun biraz geliştirilmiş bir versiyonu gibi görünen birşeyi ortaya çıkarmaya karar vermesinin nedenini bulamadık, ama şirket bunu yaptı ve tasarım, iki adet 5.2 inçlik ekranla daha iyi çalışmadı. Bölünmüş çerçevesi hala dikkati dağıtıyor, tekleme ve gecikme nedeniyle rahatsız ediyor ve pil iki kat hızla boşalıyor.

Samsung Galaxy S5

Harika bir ekrana sahip güçlü ve hızlı olan Galaxy S5, olumlu tepkiler aldı ancak tasarım Samsung için ciddi bir hata idi. Apple ve HTC, çarpıcı tasarımlarda cam ve metalleri harmanlarken, Samsung, yapışkan bantla kaplı plastik bir arka kapağın etrafını, metal görünümlü bir bantla sardı. Amiral gemisi bir model için, ucuz ve çirkin görünüyordu.

BlackBerry Passport

BlackBerry Passport, şimdiye kadar yapılmış en kısa, en geniş telefon olmalı. Tek elle idare edilemeyecek kadar genişti. 4,5 inçlik dokunmatik ekran, çoğu uygulama veya videoyla iyi çalışmıyordu. Ayrıca pahalıydı, ama en azından bu iri gövdede büyük bir pil için yer vardı.

Vertu Signature Touch

iPhone X’in $1000’lık değeri ile pahalı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çirkin bir deri ve titanyumla kaplanmış, içi klasik Android ve bir çok büyük alan kaplayan uygulamalarla dolu bir telefonun bunun 10 katına satıldığını biliyor musunuz? Vertu Signature Touch’un fiyatı $11.500’dan başlıyordu. Dikkati çeken tüketimin en kötüsü.

Nokia 7600

Zamanının en küçük (87 x 78 x 19mm) telefonlardan biri ve şimdiye kadar piyasaya sürülen garip telefonlardan biri olan gözyaşı şeklindeki Nokia 7600, birbiriyle değiştirilebilir bir takım kapaklara sahipti. 128 x 160 piksel renkli ekran, 3G desteği, VGA kamera ve polifonik zil sesleri ile karışık bir çanta oluşturuyordu. Büyük sorun, kullanılmasının neredeyse imkansız olmasındaydı.

Nokia N-Gage

Başarılı bir oyun telefonunun kutsal kasesi, anlaşılması hala zor. Nokia’nın Nintendo’nun Game Boy Advance’ını ele geçirme konusundaki kötü niyetli girişimi, kısa bir süre içinde başarısız oldu. Şekli garipti, iyi oyunları yoktu ve ekranın en boy oranı 11:13 idi. Civilization da dahil olmak üzere nihayet bazı iyi oyunlar vardı, ancak bu boyutta bir cihazda oynamayı hayal etmek bile çok zor.

Nokia 7280

Nokia’nın başka bir moda telefonu olan 7280 ruja benziyordu. Yanında küçük bir 208 x 104-piksel ekran vardı. Klavyenin yerine eski bir iPod’daki gibi dokunmaya duyarlı bir çeviriciye sahipti. O zamanlar piyasadaki diğer telefonlardan tamamen farklı görünüyordu ve hala göz alıcı bir tasarıma sahiptir.

Siemens Xelibri 6

Başka bir moda deneyimi olan kapaklı Xelibri 6, aslında makyajınızı yapmak için iki ayna içeriyordu. Üst aynanın ortasında tuhaf bir yuvarlak tuş takımı ve 101 x 80 piksel ekran vardı. Bu çok garip bir telefon serisinde en garip modeldi.

Toshiba G450

Üstünde dairesel bir ekrana sahip olan bu pastil şekilli telefonun ve tuhaf bir şekilde iki dairenin aşağısına yayılan bir tuş takımının en tuhaf yanı, 2011’de iPhone 4S, Galaxy Nexus ve Droid Razr’la aynı zamanda ortaya çıkmasıydı. Bir telefonun yanı sıra, bir kamera için yer olmasa da bir MP3 çalar ve bir USB depolama cihazıydı.

Samsung Reclaim

Samsung’a göre bu parlak yeşil canavar, yüzde 80 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştı. Çevre dostu bir telefon girişimiydi, yakalanamamış bir fikirdi. Kılavuzu, soya bazlı mürekkeple geri dönüştürülmüş kağıda bile basılmıştı. Minik ekranın altında tam bir QWERTY klavye ile kızaklı bir telefondu.


Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here