Ana sayfa Haber En büyük suçlu bu!

En büyük suçlu bu!

0

çin tuzu adı ile anılan ve orjinal adı Monosodyum Glutamat (msg) olan ve asya kıtasında daha çok kullanılan tat ve lezzet arttırıcı kimyasal bir maddedir.

1900’lü yıllarda, Tokyo üniversitesi’nden profesör Kikunae Ikeda, Japon mutfağında sıkça kullanılan deniz yosununun içinde bulunan bu maddeyi araştırdı. Bugünlerde çin tuzu’na ilgiyi Japonya sırt çevirmekle birlikte, artık ABD’de ve avrupa’da kullanımı daha yaygın. AB’ye bağlı ülkelerde üç aylığa kadar olan bebek gıdalarında kullanımı yasaklanan çin tuzu, yaygınlığı ile bilinen 50 ülkede ve ABD’de satışı ve kullanımı kısıtlandı. 

Hazır köfte harçları, hamburgerler, salata sosları, cips, kızartmalar, et suyu tabletleri, sakız gibi ürünlerde e-621 kodu ile kullanılıyor. Elbette, bazı büyük firmalar bu maddeyi fabrikalarından uzaklaştırsa da, yiyecek-içecek alırken e-621 koduna lütfen dikkat edin!

çin tuzu, yiyeceklerin ve içeceklerin lezzetini arttırmasıyla tanınıyor. İnsana yedirme hissini verdikçe, kişinin doyum hissini yok ediyor.Böylece, kişiyi obezite gibi büyük problemlerle yüzleştirebiliyor. Hatta, yapılan bir araştırma sonucunda bir bilim adamının “çamura katılsa dahi çamur, dünyanın en lezzetli şeyi olur” yorumu da yapıldı. 

çin tuzu, sadece obeziteye değil; Alzheimer, parkinson, epilepsi, göz tabakası hasarı, yağ birikimi, doyma mekanizmasındaki bozukluklar, pankreas hasarı, diyabet gibi hastalıkları da beraberinde getiriyor.

 

özellikle çocukların ve hamile kadınların bu maddeden kesinlikle uzak durması gerekiyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here