Ana sayfa Oyun Empire: Total War için tam gaz ileri

Empire: Total War için tam gaz ileri

0

Total War Serisi “Empire: Total War” bölümüyle geri döndü

The Creative Assembly”nin başarılı, bol ödüllü gerçek zamanlı strateji oyunu serisinin yeni oyunu olan “Empire: Total War” satışa çıktı. “Empire: Total War”, “Total War”un sadık hayran kitlesi tarafından en çok talep edilen dönem olan 18. yüzyılda, küresel çatışmaların, devrim ateşinin ve teknolojik yeniliklerin çağında geçiyor. Sanayi Devrimi, Amerika”nın bağımsızlık mücadelesi, Doğu ticaret rotalarının hakimiyeti için yarış ve karada ve denizde savaşın küreselleşmesi gibi temalar içeren Empire: Total War, PC oyunları arasında tüm zamanların en zengin ve dinamik gerçek zamanlı strateji oyunlarından biri olmaya aday. 

Gerçekçi strateji, savaşlarda gerçek zamanlı taktikler ve kaynak kullanımı gerektiren oyunlarıyla yıllar içinde türü sevenler arasında geniş bir hayran kitlesi toplayan Total War serisi, zaman içinde başladığı yolculuğuna 18. yüzyılda devam ediyor. Geçmişte Shogun döneminde, orta çağda ve Roma”da geçen bölümleriyle başarısını kanıtlayan seri, bu bölümüyle de birçok yenilik ve kapsamlı bir arka plan sunuyor.
Serinin diğer bölümlerinde olduğu gibi, oyuncular 18. yüzyıl devletlerinden birini seçiyorlar ve dünya üzerinde egemenliklerini kurmak için harekete geçiyorlar. Bu süreçte de askeri, politik, diplomatik ve ekonomik olmak üzere tüm güçlerini kullanıyorlar. Tabii ki casusluk aktiviteleri de, gerçekte olduğu gibi, oyunun ayrılmaz bir parçası.

Oyunda işlenen temalar arasında saydıklarımızın yanı sıra keşif seferleri, din ve kurulan kolonilerin de büyük etkisi bulunuyor. Amaç yine fethetmek olsa da, bu kez 1700-1799 tarihleri arasında, Avrupa, Kuzey Afrika, Amerika ve Hindistan”ın doğusu üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyoruz. Oyuncular, sefer haritası üzerinde karmaşık stratejilerin yanı sıra hem deniz, hem de karadaki ordularını da yönetmek durumundalar. önceki oyunlar gibi, yine iki ana oyun alanımız bulunuyor. Sefer haritasından dünya üzerinde fetih yolculuğuna devam ederken diplomasi, ticaret gibi görevleri yerine getiriyor, gerçek zamanlı savaş modundaysa ordunuzu yöneterek zafer kazanmaya çalışıyorsunuz.
 

“Empire: Total War”da toplam elli 18. yüzyıl devletiyle karşılaşmamıza rağmen, bunlardan en güçlü on bir tanesini seçerek oynuyoruz. Batı Avrupa”da Britanya, Fransa, Birleşik Eyaletler (Hollanda), İsveç ve İspanya”yı seçebiliyorsunuz. Doğu Avrupa”daysa seçenekleriniz Prusya, Avusturya, Rusya ve Polonya-Lituanya. Doğuda bizler için en ilginç seçenek olabilecek Osmanlı İmparatorluğu ve Maratha Konfederasyonu yer alıyor.

Büyük güçlerin Yeni Dünya”daki kolonileri, bu güçlerin en büyük yardımcıları. Fransız Devrimi ve Amerika Birleşik Devletleri”nin kuruluşu gibi dönemin önemli olayları da oyunda yer alıyor. Bunların yanı sıra 18. yüzyılın nispeten daha zayıf kuvvetleri, Alman ve İtalyan devletleri, Amerikan yerlileri ve Kuzey Afrika halkları da oyunda temsil ediliyor. Her grubun bölgesel üstünlüğü, gücü ve özellikleri değişiyor.

Oyunla birlikte gördüğümüz en önemli ve keyifli yenilikse “Empire: Total War”un, “Total War” serisinin 3D deniz savaşları içeren ilk oyunu olması. Oyuncular dev filoları veya diledikleri gemileri farklı deniz ve hava koşullarında yönetebiliyorlar ve bunlar başarılarında veya mağlubiyetlerinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Düşmanı top ateşiyle dövdükten sonra yakınına girip gemisine çıkabiliyor, güvertede göğüs göğüse çarpışan adamlarınıza önderlik edebiliyorsunuz. Satışa çıkışıyla birlikte hayranları tarafından büyük beğeniyle karşılanan “Empire: Total War”, eleştirmenler tarafından da strateji oyunlarının en başarılıları arasında gösteriliyor. özellikle gelişmiş strateji özellikleri, tarihte yaşanmış olayların başarılı bir biçimde canlandırılması ve görsel efektler övgülerin merkezinde yer alıyor. Gerçekçi savaş sahneleri ve özellikle barutlu silahların kullanımı da oyunun önemli artılarından. Bu övgüler, oyunun satış rakamlarına da yansıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here