Ana sayfa Haber Elon Musk “Starman”in çektiği görüntüleri yayınladı

Elon Musk “Starman”in çektiği görüntüleri yayınladı

0

SpaceX’in milyarder sahibi Elon Musk’ın geliştirdiği Falcon Heavy jumbo roketinin taşıdığı tek bir yolcusu vardı: Roketin içinde bulunan Tesla Roadster marka elektrikli arabaya binen, Musk’ın ‘Starman’ olarak adlandırdığı cansız manken. 

Aracın içinden çekilmiş muhteşem bir video gezegenimize ait görüntüleri yansıtıyor. David Bowie’nin ‘Life on Mars’ parçası eşliğinde seyahatine devam eden Starman, Roadster’a monte edilen kameralarla Dünya’ya görüntüler gönderiyor. 

Starman’in Mars’ın yörüngesine 400 milyon km’lik bir yolculuk yapması bekleniyordu ama, Falcon Heavy’nin güçlü motorları uzun süreli olarak ateşlendiği için, araç Güneş sistemine doğru yol alıyor. 

Musk bu aptalca ama eğlenceli yolculuğun başarılı olduğunu, her ne kadar merkezi motorun planlandığı gibi Dünya’ya dönmesi başarılı olamadıysa da, bu yolculuğun dünya çapında bir heyecana neden olacağını söylüyor. 

Falcon Heavy’nin uçuşu, uzay uçuşlarının daha az masrafla gerçekleştirilmesi için kapıyı aralarken, Mars’a seyahati de daha olası kılıyor. 

Kozmik radyasyon nedeniyle araç milyonlarca yıl içerisinde dağılıp gidecek. Roadster’ın deri koltuğu ve plastikleri gelecek yıl içerisinde eskiyerek, uzayın boşluğunda kaybolacak. Tabii o zamana kadar uzayda bulunan atık maddelerden ya da küçük boyutlu meteorlardan sakınabilirse kendini. 

Koruyucu kapak açılıp içindeki araç ortaya çıktığında, Musk’ın kırmızı renk Roadster’ı mavi gezegenimizin çevresinde dönerken çektiği görüntüleri Dünya’ya gönderdi.

Aracın ortasında, ekranın merkezinde ‘Don’t Panic (Endişelenmeyin)’ yazıyor. Bu tabir Arthur Dent’in kazara uzay yolculuğuna çıkan biri hakkında yazdığı ‘The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun galaksi rehberi)’ adlı kitabına atıfta bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here