Ana sayfa Makale Elon Musk’ın en çılgın projeleri

Elon Musk’ın en çılgın projeleri

0
Elon Musk Starlink projesi

Elon Musk bugün teknoloji alanında en iyi bilinen girişimcilerden biridir; farklı ilgi alanları ve ilginç kişiliği ile Henry Ford ve hatta Tony Stark ile karşılaştırırılan bir işadamıdır. Musk, ilk servetini yazılımda yaptı ve sonunda X.com adında bir çevrimiçi bankacılık sitesini başlattı ve daha sonra PayPal ile birleşti ve o zamandan beri bazıları en azından alışılmışın dışında olan çeşitli girişimlere yatırım yaptı. Şubat ayında, uzay şirketi SpaceX, en güçlü roketi olan Falcon Heavy”yi fırlattı. Musk, rokete Tesla Roadster’ı David Bowie’nin Space Oddity”yi çalarken yükledi – ama inanın ya da inanmayın, bu onun çılgın fikirleri açısından buzdağının sadece görünen kısmı. İşte çılgınca fikirlerinden bazıları.

Hyperloop

Karbon emisyonları biraz daha artarken, daha yeni, daha temiz ulaşım modelleri gerekiyor. Musk, yaygın olarak benimsenmesi beklenen elektrikli otomobilleri üretmeye yönelik şirketi Tesla ile ulaştırma endüstrisini dalgalandırıyor, ancak Model S ulaşımdaki sıkıntılara pratik bir çözüm olsa da, Musk’ın en iddialı girişimi olmaktan uzak. Ulaşımdaki asıl projesi, kapsül jetlerin inanılmaz derecede yüksek bir hızda (muhtemelen saatte 1,000 km”nin üzerinde) dev tüplerin içinde hareket ettiği bir ulaşım sistemi olan Hyperloop olacaktır. Mıknatıslar kapsülleri iterken, içerdeki bir hava yastığı, hava hokeyi masasındaki bir hokey topu gibi düzgün biçimde kaymasını sağlayacak. 

Musk, sadece Hyperloop fikrini ortaya attı, onu gerçekleştirmek başkalarına kaldı. Hyperloop One ve Hyperloop Transportation Technologies gibi şirketler, test yapmak ve teknolojiyi yeni sınırlara taşıma çağrılarına yanıt verdiler. 

 

Uydu takımı
İnternet her yerde varmış gibi görünse de, küresel nüfusun hâlâ belirgin bir yüzdesi onu kullanmıyor ve birçok yerde internet servisi bağlantıları hala korkunç derecede yavaş. Musk’ın şirketi SpaceX (insanlığın Mars’a gitmesi için roketler üreten şirket) uydular takımı tarafından sağlanan global bir genişbant ağının temelini atıyor.

Plan (şirket bir ticari marka dosyasında ondan “Starlink” olarak bahsediyor) planlı bir yatırım gerektiriyor. World Atlas’a göre, kapsama hedeflerini gerçekleştirmek için şirketin yörüngeye 4.425 uydu yerleştirmesi gerekecek – ki bu da 2017’de sadece yörüngede 1,381 çalışan uydunun bulunması nedeniyle oldukça büyük bir hedef.

 

Boring Company alev makinesi

Şirketler her zaman ürün satıyor ancak Musk, toplu taşımacılığın yaygınlaştırılması için tünel ağlarını kazmak için oluşturulmuş olan Boring Company’nin mesajını aktarmak için benzersiz bir yol buldu. Boring Company şapkalarını sattıktan sonra (normal bir iş gibi) Musk markayı alev makinesine kadar genişletti. Cihazlar peynir ekmek gibi satıldı ve 20.000 ön sipariş alındı.

Alev makinesi çok fazla ilgi çekti ve tartışma yarattı. Ars Technica’nın işaret ettiği gibi, bu ne piyasadaki ilk alev makinesi ne de askeri silahlarla karşılaştırılabilir bir şey. Askeri alev makineleri, sürekli yanan ve nesnelere yapışan sıvı yakıt kullanırken,  Boring cihazının bir propan deposu kullandığı görülüyor, bu da onu büyük bir pürmüz yapıyor. Daha fazla alev makineleri de yoldaysa, söylenecek bir şey yok, ama ön satışı kaçırdıysanız, eBay’i denemekten kaçınmayın.

 

Neuralink
Musk’un çalışmasının teması şu: insanlığın potansiyel olarak dehşet verici olaylardan kurtulmak için yeni teknolojiler geliştirmesi gerekiyor. Mars’ın kolonileştirilmesi, yeryüzünde bir kıyamet söz konusu olduğunda insanlığa bir miktar güvence sağlayacak ve Neuralink, yapay zekâ (AI) sorununa Musk’un önerdiği çözüm. Musk”a göre, AI insanlığın yerini alacak ve hatta onu yok edecektir. Neuralink’in ardındaki düşünce, makinelerin insan üzerindeki saltanatını kabul etmek yerine, insanlığı onlarla birleştirmektir.

Bu çılgınca bir fikir değil. İnsanlar tıbbi amaçlarla kalp pilleri gibi cihazları bedenlerine zaten takıyorlar. Bir çift gözlük kadar basit bir şey bile, vücudun işlevlerini geliştirmek için kullanılan yapay bir yapıdır. Neuralink’in amacı, insanların beyin gücünü arttırmasına ve belki de makine ile zihinsel olarak etkileşime girmesine izin veren gelişmiş sinirsel arayüzler inşa etmektir. Bir siborg olmak, yok olmaktan daha iyi bir kader gibi görünüyor.

 

OpenAI
Musk, bir AI kıyametini önleme amacına uygun olarak, yapay zeka eğitimini ve teknolojinin insanlığa karşı gelmeyeceğine dair tedbirler almayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir OpenAI kurdu. OpenAI, araştırmalarını dünyayla paylaşmayı taahhüt ediyor; böylece dünyadaki araştırmacılar, yapay zekanın medeniyet için güvenli yollar boyunca gelişmesini sağlamak için işbirliği yapabilirler. 

İlk önce paradoksal görünebilir; alandaki en iyi araştırmacıların bazılarını işe alıp araştırmalarını serbestçe yaymalarına izin vererek OpenAI, AI geliştirmenin hızlandırılmasına yardım ederek akıllı (ve tehlikeli) programların daha hızlı ortaya çıkmasını sağlayabilir. Umut, ihtiyaçtan bir kazanca dönülmesi. OpenAI”nin, AI’yi güvence altına alma yolları üzerinde yoğunlaşacağı ve bu araştırmanın dünyayla paylaşılmasının, ilgili kişilerin AI’nın gelişimi konusunda iz bırakmalarına izin vermesi umuluyor. Şimdiye kadar, OpenAI’nin en bilinen başarısı profesyonel Dota 2 oyuncularını yenmesi olabilir, ancak proje iyilik (veya hastalık) için büyük bir potansiyele sahip. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here