Ana sayfa Makale Elon Musk’ın çılgın fikirleri

Elon Musk’ın çılgın fikirleri

0
 

Elon Musk“ın yeni fikri konusunda işleri yolunda giderse, rokete dayalı seyahat sizi 40 dakikadan daha kısa bir sürede iki büyük şehir arasında götürecek. Her şey ekonomik bir uçuş için.

çoğu insan için, elektrikli otomobil devrimi, Mars’ta koloni kurmak için adımlar atılması ve Los Angeles’ta bir HyperLoop tüneli inşa etmek, uyanık olduğu her ânı doldurmak için yeterlidir. Elon Musk ise çoğu insan gibi değil. 29 Eylül Cuma günü Adelaide, Avustralya’daki Uluslararası Uzay Kongresi’nde (IAC) SpaceX ve Tesla“nın CEO’su, bir sonraki büyük hedefini açıkladı: SpaceX‘in gezegenler arası roket sistemini Dünya üzerinde son derece hızlı uzak mesafe seyahati yapmak için kullanmak. Fikir şu: bir saatten az bir sürede gezegen üzerindeki herhangi bir yere gidebilmek.

 

Musk sahneyi terk ettikten sonra Instagram’a girerek planlarını açıkladı ve güzel videolar yayınladı. “Dünyadaki çoğu yerden 30 dakikanın altında ve 60 dakikanın altında bri sürede herhangi bir yere uçun” diye bir video başlığı attı. önemli olanın, “Bir uçaktaki koltuk başına maliyet normal bir tam bilet ile aynı olmalı. Bunu söylemeyi unuttum” dedi.

“Noktadan noktaya” konseptini sergileyen bir videoda, yolcuların New York City’den tekneyle yüzen bir fırlatma platformuna seyahat etmesi tasvir ediliyor. Bu yüzen fırlatma pistleri dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin yakınında yaratılabilir. Daha sonra başka bir fırlatma platformuna inmek için, SpaceX”in atmosfere çıkabilen yeniden kullanılabilir büyük roketine binerler. Şehirden şehire roket sistemi için önerilen rotalar arasında, 39 dakikada New York’tan Şangay”a, 22 dakikada Hong Kong’dan Singapur’a, 29 dakikada Londra”dan Dubai’ye veya New York’a, 24 dakikada Los Angeles’tan Toronto’ya götürecek rotalar var. Bu, tarihte en hızlı ulaşım şeklini oluşturacak. En üst noktada, roketin hızı saatte yaklaşık 18.000 mili bulacak – ki Corcorde”un saatteki hızı 1.447 mildir.

 

Son yıllarda gerçekleşen çeşitli SpaceX lansmanları, bir roketin dikey olarak inmesi yeteneğinin her geçen gün daha da artmakta olduğunu göstermesine rağmen, şu anda bunu yapmak için gereken teknoloji mevcut değil. Yine de kaç kişinin, bir yolculuğu bu şekilde yapmaya istekli olacağı da meçhul. Musk”ın, bizim gibi şüphecilere bir sözü var: muhafazakâr. “Müşterilerimizin bazıları muhafazakâr ve büyük rokete binmeden önce birkaç kez uçmasını görmek istiyorlar” diyor.
Bunların hepsinin ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir tarih yok, ancak Musk şu anda insanları Mars’a büyük roketle göndermeyi umduğu 2024 yılını hedeflemekte.

Mars görevi
Büyük roketin arkasındaki temel fikir, şirketin Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon’un yerini alacak değiştirebilecek tek güçlü araç olması. Bu, SpaceX’in halihazırda bu üç araca ayırdığı tüm kaynakları tek bir projede birleştirmesine izin verecektir.

Tamamlandıktan sonra büyük roket, uyduları ve uzay teleskoplarını fırlatmak veya uzaydaki enkazı temizlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda, kargo teslimatı için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) da yanaşabilir. En heyecan verici olanı, büyük roketin dünya dışı kolonilerin kurulmasını kolaylaştırma potansiyelidir.
SpaceX’in Mars’a gidebilecek ilk gemisinin inşasına dokuz ay içinde başlaması bekleniyor ve Musk bu hedefin biraz “büyük” olduğunu itiraf etmesine rağmen 2022’de gezegene bir çift kargo gemisi göndermeyi umuyor.

 

İki yıl sonra SpaceX, iki mürettebatlı büyük roketle Kızıl Gezegen’e astronotlar gönderecek. Bu ilk “yerleşimciler”, Mars kolonisinin başlangıcı olarak bir yakıt tesisi inşa edecekler. Bundan sonraki plan, birden fazla iniş alanı inşa etmek, daha sonra da burayı dünyaya benzer hale getirmek ve kentsel bir çevreye doğru genişleme çalışmalarına girişmek.

Musk’un hedefleri tartışmasız cüretkâr. Bununla birlikte, insanları Mars’a yerleştirmek büyük ve cesur bir fikir ve kesinlikle daha sonra buna hak verilecektir.
Musk konuşmasında ay yolunu açacağını da söyledi. “Bu, ay üssünün oluşturulmasını sağlayacaktır. Şimdiye kadar ayda bir üsse sahip olmalıydık” dedi.

 

 

Elon Musk kimdir?
1971 Güney Afrika doğumlu, Kanadalı Amerikalı bir iş adamı, mühendis, yatırımcı ve girişimcidir. SpaceX”in kurucusu, CEO”su ve teknoloji şefi; Tesla”nın kurucularından, yatırımcısı, CEO”su ve ürün mimarı; OpenAI“ın yönetim kurulu başkanı; Neuralink”in kurucusu ve CEO”sudur. Daha önce SolarCity”nin kurucularından ve yönetim kurulu başkanı; Zip2″nin kurucularından; Confinity ile birleşen ve sonra PayPal adını alan X.com”un kurucusuydu. 

Mart 2017 itibariyle, 13,9 milyar dolarlık bir servete sahipti, bu da onu dünyadaki en zengin 80. kişi yapıyor. Aralık 2016’da Musk, Forbes”in “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesinde 21. sırada yer aldı.

Musk, SolarCity, Tesla ve SpaceX’in amaçlarının dünyayı ve insanlığı değiştirmek olduğunu söylüyor. Hedefleri arasında, sürdürülebilir enerji üretimi ve tüketimi yoluyla küresel ısınmayı azaltmak ve Mars’ta bir insan kolonisi kurarak “çok gezegenli bir yaşantı sağlamak” ve “insanın yok olma riski”ni azaltmak yer alıyor.
Asıl işlerine  ek olarak, Hyperloop olarak bilinen yüksek hızlı bir ulaşım sistemini ve Musk elektrikli jet olarak bilinen elektrikli fan tahrikli bir VTOL süpersonik jet uçağı önerisi de var. Musk, 2017’de The Boring Company kavramını da ortaya attı.

The Boring Company
Musk, 17 Aralık 2016’da trafikte sıkışıp kaldığında, “Bir tünel açma makinesi inşa edip hemen kazmaya başlayacağım” diye bir tweet attı. Şirkete “Boring Company” adı verildi. Musk, 21 Ocak 2017’de attığı bir tweet”te “Tünel cephesinde heyecan verici ilerleme. Bir aya kadar kazmaya başlamayı planlıyoruz” dedi. İlk tünel, SpaceX”in kampüsünden başlayacak ve muhtemelen yakındaki bir kapalı otoparka ulaşacak. 26 Ocak 2017 tarihi itibarıyla düzenleyici kurumlarla görüşmeler başladı, ancak Los Angeles bölgesinde kazı yapma izni henüz Ulaştırma Bakanlığı’ndan talep edilmedi. 

Neuralink
Musk, 2016 yılında yeni bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i, insan beynini yapay zekayla bütünleştirmek için kurdu. Hâlâ ilk aşamalarında olan şirket, insan beynine yerleştirilebilecek cihazlar üretmeye odaklanıyor ve nihai amacı, insanoğlunun yazılımla birleşmesine ve yapay zekanın gelişmelerine ayak uydurmasına yardımcı olmak. Bu gelişmeler bellek kapasitesini artırabilir veya bilgi işlem aygıtlarıyla daha doğrudan bir arayüzü ortaya çıkarabilir.

OpenAI
Aralık 2015’te Elon Musk, kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAI’ın kurulduğunu açıkladı. OpenAI, yapay zekâyı, insanlığa güvenli ve yararlı olacak şekilde geliştirmeyi amaçlamaktadır. OpenAI, yapay zekâyı herkese açık hale getirerek, “kâr amaçlı süper zeki sistemlere sahip olarak yeteri kadar güç kazanabilen büyük şirketlerin yanı sıra, gücü elde etmek ve vatandaşlarını ezmek için yapay zekâyı kullanabilen hükümetler”le de savaşmak istiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here