Ana sayfa Haber Elon Musk”ın Avustralya”daki pilleri, 140 milisaniyede tepki vererek rekor kırdı!

Elon Musk”ın Avustralya”daki pilleri, 140 milisaniyede tepki vererek rekor kırdı!

0

Elon Musk

Güney Avustralya’da Elon Musk’ın büyük bir iddiayla birlikte yaptığı devasa pil santrali, bugün kendini tüm dünyaya kanıtladı. Zamanında yapamazsa tek kuruş almayacağını açıklayan ve daha süre bitmeden pilleri faal duruma getiren Elon Musk, Güney Avustralya’nın enerji problemini çözdü.

Bölgeye destek enerji kaynağı olarak kurulan ve Fransız Neoen firmasının rüzgar türbini tarlasına bağlı olan piller, bugün bölgedeki kömürle çalışan santralin bir hata sonucu çevrimdışı kalmasıyla birlikte rekor sürede devreye girerek bölgede yaşayanları mağdur etmemiş oldu. Kömür santralinin enerjisinin kesilmesinin ardından sadece 140 milisaniye içinde tepki veren ve 100 megawattlık enerjiyi şehir şebekesine veren piller, dünya rekoru kırdı.

“Operatörler pillerin ulusal elektrik şebekesine bu kadar enerjiyi anında sağlayabilmesine son derece şaşırmış durumdalar.” diyen enerji bakanı Tom Koutsantonis, durumu bir rekor olarak tanımladı. Enerjinin ne kadar hızlı bir biçimde sisteme verildiğini daha kolay ifade etmek için Güney Avustralya’nın Torrens adalarındaki güç istasyonunun aynı miktarda enerjiyi yarım saat ile bir saat arasında ancak sağlayabileceğini belirtti.

Geçen yıl yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle politik kararsızlıklar yaşayan bölgeye çözüm için yönlendirilen 550 milyon dolarlık projenin bir parçası olan piller, kendilerini ilk kez kanıtladıkları bu durum ile dünya kamuoyundan daha fazla onay alacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here