Ana sayfa Haber Elon Musk”a göre iş hayatında verimliliğin altın kuralları

Elon Musk”a göre iş hayatında verimliliğin altın kuralları

0

Bu dünyada yoğun bir iş temposuna sahip biri varsa, o da Elon Musk”tır. Hyperloop”u oluşturma planlarının yanında, araba firması Tesla”yı, uzay firması SpaceX”i ve tünelde yolculuk firması The Boring Company”i işletiyor Musk.

Milyarderin 37.000 Tesla çalışanına gönderdiği bir e-posta mesajı, iş hayatında başarılı olmanın 6 önemli kuralını ortaya koyuyor.

Electrek”in ele geçirdiği firma içi yazışmada Musk şöyle diyor: “çok sayıda görüme yapmak, büyük firmalar için yıkım getirir ve neredeyse sürekli zamanla işleri kötüleştirir. Lütfen tüm firma çalışanlarına değer katacağına inandıklarınız dışında, uzun süreli görüşmeler yapmaktan kaçının. Yapacağınız zaman da görüşmeyi çok kısa tutun. Sıklıkla toplantı düzenlemekten de uzak durun. Tabii çok önemli bir durum söz konusu değilse.”

Musk”ın toplantılardan irrite olmasının nedeni, bu toplantıların üretken bir iş ortamını sağlamaması. Musk”a göre değer katmayan bireyler, pılını pırtını toplayıp gitmeli.

“Katkı sağlamadığınızı net olarak gördüğünüz anda, mekanı terk edin” diyor Musk.

Görgü ve nezaket kurallarının bu konuda yeri olmadığına inanan girişimci iş adamı, “ayrılmak kabalık değildir, bilakis birilerini zorla tutup, zamanlarını israf etmektir asıl kabalık” diyor.

Aynı zamanda işyerinde anlamsız sözcükler kullanılmasının da doğru olmadığını düşünen Musk yazdığı mesajda “Genel anlamda açıklama gerektiren herhangi bir şeyin iletişime engel olacağını söyleyebiliriz” notunu düşüyor.

Bir diğer önerisi ise hiyerarşiye yönelik. Hiyerarşiye her zaman için sıkı sıkıya bağlı olmanın anlamsız olduğunu belirten Musk, acil durumlarda yöneticileri es geçerek işi yapan asıl kişiyle muhatap olunması gerektiğini belirtiyor. “Hiyerarşiye dayalı bir iletişimi dikte etmeye kalkan yönetici, kendisini kapının önünde bulacaktır” diyen Musk”ın son tavsiyesi kamu vicdanı olarak tanımlayabileceğimiz genel hissiyatla ilgili. Kamu vicdanının, modası geçmiş kurallar bütününden daha önemli olduğu konusuna vurgu yapan Musk, “Genel hissiyatı rehber edinin. Karşılaşacağınız bir durumda firma prensibinin gerçek anlamda saçmalık olduğuna inanırsanız, bu prensibin değişmesi elzemdir” diyerek, sosyal aklın prensiplerden daha üstün tutulmasının gerekliliğine işaret ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here