Ana sayfa Donanım Eleven Artık Hep Yanımızda!

Eleven Artık Hep Yanımızda!

0
Kayıt stüdyolarının yanısıra canlı performanslarda da kullanılması amacıyla tek başına da (stand alone) çalışma özelliğiyle Eleven Rack, gitaristlerin vazgeçemeyeceği bir cihaz olacak gibi görünüyor. Stüdyo kullanımı için Pro Tools ile uyumlu çalışan, çift DSP’ye sahip bir ses kartı olarak görev yapan Rack, canlı performans kullanımında bir gitar prosesörü olarak görev alıyor. Stüdyo kullanımında benzeri diğer modellerden farklı olarak Reamping yani tekrardan amplifikatörden geçirme işlemi için de Rack, çeşitli seçenekler sunuyor. Kuru gitar sinyalini ve işlenmiş sinyali aynı anda kayıt etmeyi mümkün kılan Eleven, aynı zamanda daha önce ham halde sadece ProTools’a kaydedilmiş gitar kanalına da seçilen tonları işleyebiliyor. Yani Eleven ya da başka bir yazılım veya mikrofonlanmış bir amplifikatör kullanmadan, direkt olarak ses kartınıza bağladığınız ve bu şekilde kaydettiğiniz bir kanalı, Eleven Rack’i daha sonra devreye sokarak istediğiniz şekilde duyurabilmeniz mümkün.

Digidesign yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre cihazın tasarımı sırasında baz aldığı amplifikatörlerin tonlarının yanı sıra, hissiyatları da birebir modelleniyor. Bu durum da özellikle canlı performanslarda kullanıcının gerçekten bir amplifikatör ve kabinle çaldığını düşünmesine ve tuşesini çok daha rahat bir şekilde ayarlayabilmesine olanak sağlıyor. özellikle albüm kayıtlarında  karmaşık tonlar kullanan, ama sahnede aynı rahatlıkla bu tonları çıkartamayan müzisyenler için albüm kayıtları sırasındaki ayarları kutuya yükleyip tek tuşla çağırmak ve birebir albüm tonlarını sahneye taşımak da mümkün. Rack aynı zamanda MIDI kontrollü pedal ve foot switchler’i de destekliyor. Böylece sanal bir pedal koleksiyonu da ayağınızın altında bulunuyor.

Gitaristler ve kayıt mühendisleri için işleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için birebir olan Eleven Rack, basın lansmanının ardından Avrupa’da hemen satılmaya başlandı. Almanya ve İngiltere’de ilk günde büyük ilgi gören cihaz, yurt dışında 900-1000 $ aralığında satılıyor. Cihazın ülkemize 2010 yılı ile birlikte gelmesini bekliyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here