Ana sayfa Haber Elektrikli otomobil devrimine Ford, Mach 1 SUV ile dahil oluyor

Elektrikli otomobil devrimine Ford, Mach 1 SUV ile dahil oluyor

0

Bu hafta Ford, Mach 1 kod adlı elektrikli SUV aracı ile ilgili ilk resmi paylaştı. Şirket Mach 1’i Detroit Araba Fuarı‘nda duyurduğunda elektrikli araba teknolojisine olan yatırımlarının 11 milyar dolara ulaştığını da belirtmişti.

Elbette bu paylaşım pek detay vermediğinden dolayı büyük çıkarımlarda bulunmak zor. Ancak arabanın bir Mustang ile benzerliği hemen farkediliyor. Ford’un böylesine geleceğe dönük bir yatırımda bile mirasını unutmayıp böyle bir tasarım kullanması güzel bir seçim. Bu durum aynı zamanda bir nostalji hissi vererek arabanın pazarda yer bulmasını da kolaylaştırabilir.

Bu projenin güzel ve mantıklı bir atılım olduğu kesin ancak Ford kesinlikle bunu düşünen ilk şirket değil. Hatta pazardaki trende uyum sağlama konusunda biraz geç kaldığı bile söylenebilir. Ancak değişime ayak uydurmak için asla geç değildir ve Ford gibi büyük bir şirketin birkaç sene içerisinde elektrikli araba piyasasındaki yerini alacağı kesin. Tıpkı kamera şirketlerinin filmden dijital makinelere geçiş yapması gibi araba endüstrisinin de (özellikle de küresel ısınma dolayısıyla) elektrikli arabalara geçiş yapması kaçınılmaz.

Mach 1 (veya gerçek adı ne olacaksa) Ford’un elektrikli araba piyasasındaki ilk amiral gemisi olacak gibi gözüküyor. Aynı zamanda şirketin yaptığı 11 milyar dolar yatırıma değdiğini de ister istemez kanıtlamak zorunda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here