Ana sayfa Haber Einride T-log: Elektrikli ve Sürücüsüz Odun Taşıma Aracı

Einride T-log: Elektrikli ve Sürücüsüz Odun Taşıma Aracı

0

İsveçli nakliyat şirketi Einride, koca bir derin dondurucuya benzeyen T şeklinde otonom kamyonuyla (T-pod) bir hayli ilgi çekmişti. Şimdi bu şirket, yeni bir füturistik tasarımıyla bizlerle. Yeni Seviye 4 otonom aracı T-log bir odun kamyonu için bir hayli uçuk tasarıma sahip. Çünkü bir sürücü koltuğu bile yok! Bu kamyon T-pod’un yanları kesilmiş önü bırakılmış haline benziyor.

T-pod

T-log, Nvdia’nın Drive AI yapay zekasıyla donatılmış. Bu sayede rotalarını eş zamanlı olarak kolayca planlayabiliyor ve herhangi bir sıkışıklık ve kazada yeni rotayla işini kolaylaştırıyor. Ayrıca bu araç enerji tüketimini kendi kendi optimize edebiliyor. Bu sayede batarya kullanımını daha iyi hale getiriyor ve 193 km’lik bir menzile sahip oluyor. Eğer olur da insan müdahalesi gerekirse diye de uzaktan telefon aracılığıyla insan kullanımı da mevcut.

T-log

Einride’a göre, şoför kabinini ortadan kaldırmak, odun taşıma kapasitesinii arttırıyor ve üretim masraflarını düşürüyor. Bu sayede kamyon, 16 tonluk odun taşıyabiliyor. Sürücü olmaması masrafın azalması demek oluyor ve tek seferde daha çok ürün taşınabiliyor. Einride, bu araçlarını bu sene içinde Avrupa ve Amerika’da piyasaya sunmayı hedefliyor. Eğer her şey yolunda giderse 2019’da otoyollarda T-pod ve T-log’u görebileceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here