Ana sayfa Makale Eğlenceli ve Çok Yönlü

Eğlenceli ve Çok Yönlü

0

Stylus aslında çok yeni bir plug in değil, hatta bu yazıyı görenlerin çoğu “Aaa Stylus” diyeceklerdir. Ama ben o kadar çok yararını görüyorum ki, hakkında bir inceleme yazısı yazmadan edemedim.

Evde yada stüdyoda oturup kendi groove”larımızı yapmaya çalışırken ne kadar uzun zaman harcıyoruz, değil mi? Bir çok kaynaktan loop”lar, sample”lar toplayıp birleştirmeye çalışıyoruz. İlk sorun etraftan topladığımız materyallerin aynı tonda olmaması. Haydi başlıyoruz transpozeyle uüraimaya Daha sonra timing derdi başlıyor, gerçi artık sequencer”lar çeşitli slice ve quantise fonksiyonları ile loop”ları bir nevi senkronize edebiliyorlar ama tüm bu çalışmalar müzisyenleri delirtmeye yetiyor. Herkes iki tık ile her şeyi halletmek istiyor ve işte Stylus tam da bu noktada devreye giriyor ve birçok yükü groove”cuların sırtından alıyor.

  Stylus RMX”de bizi neler bekliyor, kurulum aşamasından itibaren hızlıca bir bakalım. Stylus RMX, RTAS, VSTI, AU formatlarını destekliyor. 2DVD”lik paketin yüklenmesi biraz zaman alıyor. 8 GB”lık bir HD boşluğu gerekli. Harika bir kullanım kılavuzu var. Videolar eşliğinde programın çalışma prensipleri anlatılıyor. Sytylus RMX”de 500 Multigroove ve 250 tane Kit bulunuyor. Programda 8 adet kanalımız var ve bu kanallara kütüphaneden loop”lar yükleyerek kendimize groove yaratabiliyoruz.

Bu arada her loop, host”unuzun temposuna senkron gidiyor. 500 groove kategorisinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Ne kadar kombinasyon seçeneği olduğunu görünce şaşıracaksınız. Loop”lar slice edilmiş durumda, yani loop”ları MIDI file olarak sequencer”a alıp orada istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Her kanala efekt ve filtre uygulayabilirsiniz.
Stylus denilince sanırım akıllara yarı profesyonel mi, profesyonel mi sorusu sıkça geliyor. Loop”ların “iyi” ses kalitesi ve üzerinde değişiklik yapılabilmesi, yarı profesyonel ortamlarda daha çok kullanıcı bulmasına neden oluyor. Stüdyo ortamında çok eğlenceli ve hızlı olduğu kesin. Bu da bir prodüksiyondaki en önemli noktalardan biri.

Plug in”in alt bölümünde, player”ımız bulunuyor. Tüm potlar, fader”lar MIDI controller”a yönlendirilebiliyor. Bilgisayara bağlanan bir keyboard ile tek tek slice”ları yada komple loop”ları çalabiliyorsunuz.

Kit opsiyonu aslında Stylus”u tam bir percussion synthesizer haline getiriyor çünkü burada Edit, Chaos, FX gibi fonksiyonları kullanabiliyoruz. Maalesef Stylus RMX”e kendi loop”larımızı taşıyamıyoruz, gerçi zaten kimse loop ve sampling ile uğraşmak istemiyor. Ama içindeki loop”lar yetmez diyenler için çözüm yok değil. Spectrasonics ve diğer üreticiler, SAGE-Expander paketlerini sık sık üretiyor. (SAGE: Spectrasonics Advanced Groove Engine).

Stylus RMX”in oldukça eğlenceli ve efektif kategorileri var. Browser”ı çok akıllı gözükmese de mantıklı isimler yazdığımızda hedefi buluyoruz. Tempoya göre kategorize edilmiş loop”lar arasında gezinmeye başlayınca eğlence başlıyor. Farklı kategorideki loop”ları kombine edebiliyoruz. Groove Elements bölümünde biraz daha yalın part”lar bulunuyor. Genelde iki farklı sesli part”lar var. Bu nedenle fazla part kullanarak kompleks loop”lar elde edebiliyoruz. Yaratıcı ve ilham verici seslere çok çabuk ulaşabiliyoruz. Tahmin ettiğiniz gibi tempo senkronizasyonu bu programın kalbi. İşte tam bu noktada oldukça başarılı bir iş çıkardığını görüyorsunuz. Tüm sound”lar başarılı slice edildiği için tempo değerine kafayı takmamıza gerek kalmıyor. Oldukça başarılı bir tempo motoru, seste rahatsız edici duyumlar yaratmadan istenilen tempoyu sağlıyor. İyice kolaya kaçmak isteyen hatta yer yer kopya çekmek isteyenler için Factory-Multis diye programlanmış harika loop”lar var; bunları fikir edinmek için kullanabilirsiniz.

Beğendiğiniz 8 loop”u bulup sequencer”a yükledikten sonra işin detay kısmı başlıyor. Mikserde farklı efekt zincirleri oluşturabiliyorsunuz. Level ve Pan ayarları opsiyonu da bulunuyor. Mute/solo opsiyonları denemeler için oldukça yararlı bir durum. Stylus”un efektler konusunda başka bir yeteneği daha var. Bildiğimiz standart reverb, delay gibi efektlerin yansıra Aux”lara gönderebileceğimiz farklı ve eğlenceli efektleri bulunuyor. Bence efekt kaliteleri kullanılabilecek durumda. Yani dışarıdan efekt kullanmaya gerek kalmıyor. Drum olayında ise Stylus ile son detaya kadar ince ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Efektler özellikle drum”lar için geliştirilmiş sanki.

 

Stylus”da Chaos Designer diye bir sektör var. İsminden de anlaşılacağı gibi kendi içinde kuralları olan bir kaos yaratıyorsunuz. Burada en büyük hedef slice”lar. Onları parçalayıp, uzatıp, kısaltıp, değiştirip loop”un gidişatını tamamen etkileyebiliyorsunuz. Bu işlemleri yaparken devamlı yeni loop”lar ortaya çıkıyor ve bunları MIDI dosyası olarak kaydedip export edebiliyorsunuz. Chaos Designer sayesinde anında yeni loop”lar elde etmek mümkün. Her şeyden önemlisi bunlar genelde kullanılabilecek sound”lar oluyor, yani Stylus”un yanında gelen loop”lar aslında ufak tefek tıklarla üçe, dörde katlanıyor.

Stylus RMX aslında çok yönlü ve inanılmaz eğlenceli bir ortam, özelikle drum loop”ları ile deney yapmayı sevenler ve aralarda melodileri kullananlar için harika bir materyal. HipHop, House, Industrial, Electronica, Techno, Ambient ve World türlerinde kategorize edilmiş bir çok sound bulunuyor ama sonuçta neyi ne için kullanacağınız size kalmış.

Stylus RMX”e 249 Euro”nuz varsa sahip olabilirsiniz. Uzun süre sıkılmadan ve güncellemeler ile devamlı aktüel kalan bir plug in olduğunu düşünürsek fiyatı gayet mantıklı. Ayrıca bilgisayarın kaynaklarını da tasarruflu kullanıyor.

Stylus RMX”i çalıştırmak için
gerekli özellikler
Mac:
OSX 10.2.6 yada daha yükseği
1GHz G4/G5 CPU
Audio Unit, RTAS yada VST-Host
PC:
Windows 2000/XP
1GHz Pentium IV
VST-Host

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here