Ana sayfa Haber eelo, Google”dan arınmış Android deneyimini sunmaya hazırlanıyor

eelo, Google”dan arınmış Android deneyimini sunmaya hazırlanıyor

0

Gizlilik ve güvenlik tabanına yerleştirilmiş olan yeni mobil işletim sistemi eelo, Google’ın kullanıcılardan veri sömürerek bunları reklam için kullanan Android sistemine yeni bir aroma olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Google Play Hizmetleri olmadan fonksiyonellik gösteremeyen Android sürümü, şuan çalışan Android cihazların tahminen %99,9’unu kapsıyor. Bu hizmetler, Google’ın cihazı doğru çalıştırmak ve kendi hizmetlerini sunmak için kullandığı bir yazılım ve aynı amaçla kullanıcıdan veriler toplama gereksinimi duyuyor. Bu verilerin Google tarafından reklam ortaklarına satıldığını hepimiz biliyoruz zira daha az önce online bir mağazadan baktığımız ürünün reklamını 10 dakika sonra haber okurken yanda görmemiz bir tesadüf değil, değil mi?

eelo’nun bu konuyu Android sisteminin en büyük özel ROM üreticileri olan ve CyanogenMod’un devamı olan LineageOS’ten aldığı açıklandı ve bu hizmetler aracılığıyla kullanıcıların istedikleri hizmetleri Google’a bağlı olmadan kullanabilecekleri belirtildi. Google’dan bağımsız hale gelen eelo, açık kaynaklı bir yazılım olarak kalacak ve gelir amacı gütmeyen bir kuruluşa bağlı kalacak. Bunun anlamı, hiç kimsenin verilerinizin peşine düşüp bunlardan gelir elde etme amacı olmayacak. 

Eski bir Linux geliştiricisi ve kendi Linux versiyonuna sahip olan Gaël Duval’ın arkasında olduğu proje, şuan için Kickstarter’da destekçilerini bekliyor. Gizliliğine önem veren ve varsayılan Android arayüzü isteyen kişileri hedefleyen yazılım, şuan için $29.644 toplama hedefini kendine belirlemiş durumda. 20 Ocak’a kadar yardımlara açık olan projede destekçiler dilerlerse eelo önyüklü olarak gelecek bir Xiaomi Mi 5s’e 1024 Euro’ya sahip olabilirken daha üst seviye bir cihaz için ise yine eelo önyüklü Xiaomi Mi Mix 2’ye 2048 Euro’ya sahip olabilecekler. Tek destek imkanı tabiki bu değil, Kickstarter sayfasında tişörtlerden kupalara çok sayıda destek ödülü mevcut ve çok daha düşük etiketlerle yer alıyor. Eğer siz de Android’in geleceğinde tekelleşmiş bir Google görmek istemiyorsanız buradan Kickstarter sayfasına giderek destek verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here