Ana sayfa Haber Edward Snowden”dan Android tabanlı görüntüleme sistemi

Edward Snowden”dan Android tabanlı görüntüleme sistemi

0

Amerikan güvenlik birimi NSA’nın eski çalışanı Edward Snowden, bilgisayar gasplarına karşı koruma ve gözetleme imkanı getiren yeni bir uygulamanın yapımcıları arasında yer alıyor.

Haven adı verilen açık kaynaklı uygulama, özellikle pahalı olmayan, eski Android cihazlar üzerinde çalışacak. Cihazın kamerasını, ses kaydetme özelliğini ve hatta hareket algılanması halinde kullanıcıya bildirim gönderecek olan akseloremetreyi kullanacak olan bir gözetleme sistemi gibi çalışıyor bu sistem. Bildiğiniz gibi cihazlar yazılım bazında ne kadar iyi korunuyor olurlarsa olsunlar, fiziksel olarak çalınmaları durumunda yapılacak pek bir şey yoktur. Yeni sistem işte bu tehlikeye karşı bir koruma olarak geliştirilmiş.

The Guardian Project, Freedom Of The Press ve Snowden tarafından geliştirilen uygulamanın amacı, herhangi bir cihazın birileri tarafından kurcalanmasına engel olmak, ya da en azından böyle bir durumda bilgilendirme yapmak için tasarlanmış.

Yani örneğin dizüstü bilgisayarınızı bir otel odasında söz konusu uygulamanın yüklü olduğu Android cihazla birlikte bırakabilirsiniz. Haven adlı program herhangi bir ses ya da hareket olması durumunda yayın yapacak, cihazın açılması durumunda resim çekecek, sesi ve hareketi kaydedecek. Bildirimler SMS, Signal ya da Tor tabanlı websiteleri üzerinden gönderilebilecek.

Freedom Of The Press“in üyelerinden Micah Lee yaptığı bir açıklamada, uygulamanın bazı kısıtlamaları olduğunu dile getiriyor. örneğin bu sistemde bildirimlerin gönderilmesi için sürekli internet bağlantısı gerekecek, batarya kullanımı artacak. Fakat ekstra güvenlik tedbiri beklentisi içerisinde olanlar için oldukça kullanışlı olacak bir sistem. Sadece bilgisayarınızın korunması için değil, aynı zamanda ev ya da iş yerinizin gözetlenmesi, ya da herhangi bir olumsuzluğun kaydedilmesi için de kullanılabilecek olan sistem için olumlu görüşler dile getiriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here