Ana sayfa Haber EarthBound Oyun Kasedini Uzaya Gönderen Liseli

EarthBound Oyun Kasedini Uzaya Gönderen Liseli

0

Şimdinin retrosu EarthBound oyununu ne kadar seviyorsunuz? Uzaya gönderebilecek kadar mı? Liseli bir genç, eline geçen ilk ve muhtemelen tek fırsatta tam olarak bunu yaptı.

Ronnie Doyle adlı lise öğrencisi, 14 yaşına girdiğinde dedesi ona ilginç bir doğum günü hediyesi verdi. Toplum destekli bir bilim grubu “Earth To Sky Calculus”a bağış yapan dede, torununa küçük bir objeyi uzaya gönderme olanağı verdi. Uzay diyerek yanlış tanımladığımız bölge daha çok uzayın sınırı olarak biliniyor ve atmosferin son basamaklarından biri. Doyle, bu bölgeye göndermek için küçük bir kutu boyutundaki herhangi bir şeyi seçebilirdi fakat o da dedesi gibiydi: 1995 Super Nintendo RPG oyunu EarthBound’un kasetini seçti.

İlgili Haber: Çin”in ilk uzay istasyonu atmosfere girip yanarak Pasifik Okyanusu”na düştü

Kotaku’ya gönderdiği e-postada Doyle deneyimini şöyle tanımlıyor: “Oyunu gönderme işlemi çok korkutucuydu.” “Bu 200 dolarlık bir oyun ve çok büyük bir tek parça gelmeme riski var. Kaset her iki taraftan da delinerek güvenli bir uçuş yaşaması için sağlamlaştırılmıştı ve bu riski almaya karar verdim.”

earthbound

Kaseti taşıyan helyum balonu, Doyle’un evinin de olduğu California’dan havalandı. Sisteme yerleştirilen GPS, yere inişten sonra Earth To Sky Calculus ekibinin balonu ve kaseti bulabilmesine imkan sağladı. Oyun, 100 bin feet ya da yaklaşık 30 km irtifaya çıktı. Ekibe göre bu irtifada “öğlen vakti gökyüzü siyaha kayıyor, yıldızlar belirginleşiyor ve meteorlar parlak “günışığı” altında bile görünür oluyor.”

Doyle’un içleri rahatlatan(!) açıklaması, oyunun çalıştığını belirtiyor. Şuan için kaset, kendisinin retro oyun koleksiyonunda yerini almış durumda. Kendisi açıklamasında şaka yapmayı da ihmal etmiyor:

“Bildiğim kadarıyla, şuan dünya üzerinde dünyaya bağlı olmayan tek EarthBound kaseti bu.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here