Ana sayfa Haber E-postalarınızı meraklı gözlerden koruyun.

E-postalarınızı meraklı gözlerden koruyun.

0

Snowden olayıyla patlak veren casusluk skandalı, istihbarat örgütlerinin ve bilgisayar korsanlarının, yüz milyonlarca kullanıcının e-postalarını okuduklarını ortaya çıkarmıştı. Başta Amerikan istihbarat servisi NSA olmak üzere bir çok ülkenin istihbarat birimleri, neredeyse hepimizin e-posta yazışmalarını taramış, okumuş  ve saklamış…

Bu skandalların ardından, internette kişisel gizlilik ve güvenlikle ilgili hassasiyetler de artmaya başladı. özellikle hükümetlerle ve istihbarat örgütleriyle işbirliği yaptıkları öne sürülen Google, Microsoft, Yahoo! gibi kuruluşlar prestij ve güven kaybederken, siber aktivistler güvenli ve meraklı gözlerden korunmuş bir internet için çareler geliştirmeye başladı.

Şu an çeşitli yazılımlar ve uygulamalar sayesinde, internet sohbetlerimizi, e-postalarımızı, telefon konuşmalarımızı ve sms’lerimizi şifreli olarak gönderip-almak mümkün. Ancak bütün bunlar, biraz teknik bilgi, bolca da uğraşı gerektiriyor. Her şeyden önce karşımızdakilerin de bu uygulamaları kullanmasını bilmesi gerek.

İşte, casusluk skandallarıyla kan kaybeden teknoloji devleri, bu alanda son kullanıcıya hitap eden önlemler geliştirerek, gönülleri almaya ve kaybettikleri güveni geri kazanmaya çalışıyorlar.

Gmail‘den sonra en büyük ikinci e-posta servis sağlayıcısı olan Yahoo! da e-postaları şifreli olarak gönderip alma özelliğini önümüzdeki yıl hizmete sunacaklarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, şifreli e-posta gönderme ve alma, bir tarayıcı eklentisi ile mümkün olacak. Böylece, bir kişiye gönderdiğiniz e-posta, o kişide de aynı eklenti kurulu değilse görüntülenemeyecek. 

Gmail ve Yahoo!’ nun birbirlerinin şifreleme protokollerini tanıyacağı, böylece bir Gmail kullanıcısı, bir  Yahoo! kullanıcısına şifreli e-posta gönderdiğinde sorun yaşanmayacağı da gelen haberler arasında.

Şifreli e-posta hizmeti, 2015 yılında herkes için kullanıma sunulacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here