Ana sayfa Blog E Müfredat

E Müfredat

0
e müfredat nedir

MEBBİS üzerinden yapılan E Müfredat, zümre oluşturma ve yıllık plan hakkında bilgileri sizin için derledik. Konu içeriğini daha kolay okunması açısından sizin için listeledik.

  • E MÜFREDAT NEDİR?
  • E-MÜFREDAT NASIL KULLANILIYOR?
  • YILLIK PLAN MODÜLÜ NASIL KULLANILIYOR?
  • ZÜMRE OLUŞTURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E MÜFREDAT NEDİR?

E Müfredat, MEBBİS üzerinden öğretmenlerin işlemlerini gerçekleştirdiği teknolojinin bize sunduğu hayatımızı kolaylaştıra sistemlerden biridir. Zümre toplantısı oluşturma, yıllık plan hazırlama gibi işlemlerin yapıldıpı web sitesinde, eğitim öğretim yılında işlevi olan birçok işlem yer alıyor.

e müfredat nedir

E-MÜFREDAT NASIL KULLANILIYOR?

MEB çalışanı olanlar http://e-mufredat.meb.gov.tr adresine ualaşarak “M.E.B. Personel Girişi sekmesinde bulunan “MEBBİS bilgilerinizle giriş yapmak için tıklayınız.” sekmesine basarak sisteme giriş yapabilirler. Bu sekmeye tıklandığında resimdeki MEBBİS kullanıcı girişi ekranı çıkacaktır.

Gelen formu aşağıdaki şekilde doldurunuz;
Güvenlik Kodu Giriniz : MEBBİS tarafından üretilen 4 basamaklı ve ekranın üst kısmında görülen bir koddur. Bu kod bu boşluğa yazılır.
Kullanıcı Adını Giriniz: Çalışanın T.C. Kimlik numarasıdır.
Şifrenizi Giriniz: MEBBİS yöneticisi tarafından kullanıcıya tahsis edilmiş şifredir.

MEBBİS şifrenizi öğrenmek için “https://mebbis.meb.gov.tr” linkine tıklayarak “Şifremi Unuttum” bölümünden öğrenebilirsiniz veya MEBBİS sistemine ulaşarak değiştirebilirsiniz. Ya da E-Müfredat sisteminde “Şifremi Unuttum” sayfasına girerek “MEBBİS Kullanıcıları İçin Şifre Hatırlatma Bölümü” linkini tıklayarak da işlemlerinizi yapabilirsiniz. Özel okul çalışanlarının “Kullanıcı Adını Giriniz” bölümüne T.C. Kimlik numaralarını, “Şifrenizi Giriniz” bölümüne e-Okul şifrelerini girmeleri gerekiyor.
Bu işlemlerden sonra ana sayfaya geçilir. Burada yapılması gereken “Yıllık Plan” yazan sekmeye tıklayarak veya sol taraftaki menüden “Yıllık Plan” düğmesinden sisteme giriş yapılmasıdır.

yıllık plan modülü

YILLIK PLAN MODÜLÜ NASIL KULLANILIYOR?

Yıllık Plan” modülüne girdiğinizde sol bölümde “Yönetimsel İşlemler” menüsünün altında “Bakanlık İşlemleri” menüsünün altında bulunan “Bakanlık İş Takvimi” bölümü sadece Bakanlık ilgili birimini ilgilendiren bir bölümdür. Bu bölümde şu an için (2014 yılından beri) Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından yıllık çalışma takvimi bilgileri girişi yapılıyor.

Ayrıca ”İl M.E.M İşlemleri” menüsü altında “M.E.M. İş Takvimi” bulunur. Bu ekran ise sadece İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından iş takvimine ait bilgilerin girileceği bölümdür.

ZÜMRE OLUŞTURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

“Yönetimsel İşlemler” altındaki “Eğitim Kurumu İşlemleri” menüsü altına bulunan “Kurul Tanımlama” sekmesi, eğitim kurumları tarafından yapılacak olan kurulların/zümrelerin tanımlandığı kısımdır. Bu ekrana sadece yetkili yöneticiler, okul kurul/zümre başkanları kendi kurumları bazında giriş yapabilmektedir. İlçe ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerinin kurul/zümre tanımlamaları, benzer şekilde ilçe için “İlçe M.E.M. Zümreler ve Sonuçlar” ekranından, il için ise “İl M.E.M. Zümreler ve Sonuçlar” ekranından yapılabilir. Diğer tanımlama işlemleri aynıdır.

Bu sekmeye girdiğinizde geçerli dönem direkt olarak ekrana gelecektir. İş takvimi seçili olmadan herhangi bir işlem yapılamaz. “Kurul Tanımlama” ekranına girmeniz gerekiyor ise ve girme yetkiniz yok ise, bu ekrana giriş yetkinizi eğitim kurumu müdürlüğü “Eğitim Kurumu Zümre Başkanları” isimli ekranı kullanarak verebilecektir. Daha önceki yıllara ait iş takvimleri seçilerek önceki dönem işlemlerine de ulaşabilirsiniz.

Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?

Bu ekranda “Yapılacak İşlemler” başlığı altında yer alan “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” seçeneği var. Bu seçenek tüm kurul/zümre tanımlama işlemleri tamamlandıktan sonra kurul/zümre bilgilerinin katılımcılara ön bilgi olarak ulaşmasını sağlamak içindir. Kurul/Zümre yeri, tarihi, açıklaması belirlendikten, gündem oluşturulduktan, katılımcılar ve kurul/zümre başkanı kaydedildikten sonra bu seneği işaretlemek sureti ile “Yeni Kayıt” veya “Kayıt Güncelle” düğmelerinden birine basılınca, tüm kurula/zümreye katılacak personele kurul bilgisi kısa ileti (SMS) ve e-posta olarak otomatik olarak gidecektir. Bu işlemi yaparken aşağıdaki ileti ile karşılaşabilirsiniz;

“Dikkat : Sayfaya erişim yetkiniz bulunmaktadır. Fakat kurul/zümre/komisyon başkanı veya okul yöneticisi olarak yetkiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu sayfadaki bilgilerde değişiklik yapma yetkiniz yok. Değişiklik yapmak veya yeni bir kayıt oluşturmak için lütfen, okul yönetimi ile görüşüp “Okul Zümre Başkanları” ekranından yetkilerinizi güncelletiniz.”

Kurul Oluşturma

Eğer bu ileti gelir ise Okul Müdürüne size kurul/zümre başkanı yetkisi vermesi gerektiğini iletmelisiniz. Okul müdürü iseniz kendinize kurul/zümre başkanı yetkisi vermeniz gerekir. Aksi takdirde bu ekrana girebilir fakat yeni bir kurul oluşturamazsınız.

Kısa ileti (SMS) ve e-posta bilgilerinin katılımcılara ulaşabilmesi için MEBBİS sisteminde katılımcıların e-posta ve GSM bilgilerinin tam ve doğru olarak kayıtlı olması gerekir. Bu bilgiler MEBBİS sisteminde eksik veya eski olduğunda bu kişiler ancak e-Müfredat portalına girdiklerinde oluşturulan kurulu görebilirler. Kullanıcılar kendi GSM ve e-posta bilgilerini MEBBİS sistemi üzerinden değiştirebilir veya girebilir.

“İş takvimi ve açıklamalarını görmek istiyorum.” seçeneği işaretlenirse Bakanlık ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından girilen iş takvimine ait açıklamalar görüntülenecektir. İşaretleme kaldırıldığında ise açıklama bölümü gizlenmektedir. Bu sayede iş takvimi her zaman görülebilir durumdadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here