Ana sayfa Mobil E-kitaplarda tablet PC dönemi

E-kitaplarda tablet PC dönemi

0

Tablet PC’ler e-reader’ların yerini alabilir mi?
 

Elektronik kitap dünyası, popülaritesini hızla arttırıyor. Sırf elektronik kitap okumak için geliştirilmiş olan e-reader’ların yanına, tablet bilgisayarların da elektronik kitap okumaya uygun yapıları, e-kitapların popülerleşmesini hızlandırmakla kalmayıp, geleceğin elektronik kitap teknolojilerine dair önemli bulgular edinmemize olanak sağladı.
 
e-reader
 
Artık Amazon Kindle, Reeder, Sony Reader gibi elektronik kitap okuyucularının yanı sıra, iPad, Galaxy Tab gibi popüler tablet bilgisayarları üzerinden de elektronik kitap okumak mümkün. Peki bu elektronik kitaplar gerçek kitap okuma hissini sağlıyor mu? Hangi cihazda e-kitap okumak daha avantajlı? Tüm bu soruların yanıtlarını, sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz!

 

E-Ink nedir?

E-kitap okuyucular üzerinden kitap okuma alışkanlığı, özellikle 2005’ten sonra ön plana çıkan bir alışkanlık. Bu yeni trendin oluşmasına en büyük katkı sağlayan teknoloji ise e-ink teknolojisidir. Türkçeye “elektronik mürekkep” olarak çevrilebilir. E-Ink adlı firma tarafından geliştirilen bu teknolojinin kökeni ise 1997’ye dayanıyor. Bir insan saçından daha küçük çapa sahip olan ve bir araya gelerek pozitif yüklü beyaz parçalar ile negatif yüklü siyah parçalar içeren milyonlarca mikrokapsül, bir araya gelerek akışkan halde dururlar.

  e-lnk
Negatif elektrik bölgesine komut gelirse beyaz parçalar yukarı, tersi durumda siyah parçalar yukarı çıkar ve ekrana yansır. Bu sayede kitaptaki cümleler ekranda oluşur. E-Ink şimdilerde renkli ekran üzerinde çalışmalarına devam ediyor.
 
galaxy tab   Galaxy Tab

Galaxy Tab 10.1 ile birlikte kullanıcılara açılan Samsung Readers Hub servisi, 2.2 milyon kitaptan 2000 gazeteye ve 2300 süreli dergiye ulaşma imkanı sağlıyor. ülkemizde de kullanıma açık olduğunu belirtelim.

Hatta Samsung Türkiye, Türk kullanıcılara özel içerik anlaşmaları sayesinde Türkçe kitap/gazete ve dergi yayınları sağlıyor. Bu da, Galaxy Tab üzerinden elektronik kitap okuma eylemini büyük ölçüde pratikleştiriyor. öte yandan çeşitli PDF okuyucu Android uygulamaları sayesinde cihaza PDF kitapları atarak dilediğiniz e-kitabı yükleyebilirsiniz. Cihazın 800×1280 çözünürlükteki WXGA TFT kapasitif dokunmatik ekranı üzerinde yazılar oldukça canlı görünüyor. Yaklaşık olarak 149 ppi piksel yoğunluğuyla Galaxy Tab 10.1, özellikle küçük yazıları okurken gözlerinizin yorulmamasını sağlayacaktır.
 

iPad 2

Tablet sektörünün popüler ismi iPad 2, özellikle ePub formatının desteğiyle birlikte elektronik kitap dünyasında önemli bir yer tutuyor. ePub formatını kullanan iBooks, iPad dünyasının da en popüler elektronik kitap okuma uygulaması olarak tanınıyor.

   ipad 2
iBooks pratik ve kullanıcılara kapsamlı bir arşivleme imkanı sağlıyor. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, gerek ağırlığı gerek parlamaya müsait ekranı, iPad 2’yi ideal bir e-kitap okuyucu olmaktan uzak kılıyor. Bunun dezavantajı, özellikle e-kitap okumak için iPad 2 satın alanlar tarafından daha da hissediliyor. Eğer sadece e-kitap okuma amacıyla değil, genel kullanım amacıyla iPad 2 alıyorsanız, o halde iPad üzerinden e-kitap okuma işlemi size yeterli gelecektir.

 

Kindle

Dünyaca ünlü çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon’un 2007 yılında kitap kurtlarına armağanı olan Kindle, bir anlamda modern elektronik kitap okuyucularının da öncüsü sayılıyor. Kablosuz bağlantı desteği bulunması sebebiyle cihaza kitap yüklemek, piyasadaki rakiplerine kıyasla daha kolay. öte yandan Kindle’ın dosya indirme ve internette gezinme gibi fonksiyonları bulunuyor. Tablet bilgisayar olmadığından dolayı, ekranı her koşul altında kolayca ve verimli bir şekilde kitap okuyabilme üzerine geliştirilmiş. üstelik E-ink teknolojisini içeriyor.

  kindle
Bu da yansımaların minimum düzeyde kalmasını sağlıyor. Kindle Store desteği üzerinden kitap satın alıp cihaza yüklemek mümkün. Ayrıca çeşitli uygulamalar yükleyerek Kindle’ı daha da geliştirerek kullanabiliyorsunuz. Kindle, parmakla sayfa çevirme, font büyütme, sayfalarda hızlı gezinme gibi temel e-kitap okuyucusu özelliklerinin hepsini bünyesinde barındırıyor. 13 Temmuz’da Amazon, AT&T ile anlaşmalı olarak Kindle’ın 3G destekli modellerini piyasaya süreceğini duyurmuştu.
 
reeder    Reeder

özellikle Türk piyasalarında rağbet gören Reeder, üç farklı elektronik kitap okuyucusu modeliyle bu alanda Türk kitap meraklılarının ilgisini çekiyor. 6 inç ekran boyutuna sahip olan Reeder, Reeder II ve ReederLite’ın yanı sıra, renkli ekrana sahip Reeder Color ve 9 inç ekran boyutlu Reeder IX, kullanıcıların hizmetine sunuluyor. öte yandan Reeder, ReedPad adında bir de Android tabanlı tablet bilgisayara sahip.

Wi-Fi desteği sayesinde internette gezinme, kitap satın alma gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz Reeder e-kitap okuyucuları, tıpkı Kindle’da olduğu gibi font büyütme, parmakla sayfa çevirme gibi imkanlara sahip. 9 inç’lik Reeder IX, SiPix e-ink ekrana sahip. Böylece ekran parlaması sıfıra yakın. Bu da, okumayı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

 

Bookeen Cybook

Fransız menşeili Bookeen, Cybook serisi e-kitap okuyucularıyla Avrupa pazarında iyi işlere imza atıyor. Cybook serisine ait üç farklı model mevcut: Gen3, Opus ve Orizon. Gen3’ün temelleri 1998’e dayanıyor. Bu alanda sektörün en deneyimli e-kitap okuyucu modelleri arasında yer alıyor. 6 inç ekrana sahip. Gen3’ün Gold Edition’ı ise 8 inç ekran boyutuna sahip ve MP3 player desteği de içeriyor. Ayrıca e-kitap okumak için özel geliştirilmiş olan e-ink ekran teknolojisi, gözü yormadan ve yansıma yapmadan rahat okunabilirlik sağlaması açısından Kindle ile yarışır düzeyde. Cybook Opus ise, 600×800 çözünürlüğü ile birlikte 5 inç ekran boyutuna (200 dpi) ve 1 GB dahili belleğe sahip. 8000 sayfa kapasiteli yapısı, okumayı kolaylaştıran g-sensör desteğiyle birlikte okuma alışkanlığını hızlandırıyor.

   bookeen cybook
ePub, PDF, HTML, TXT, JPG, GIF ve PNG gibi formatları destekliyor. Cybook Orizon ise 6 inç ekranında SiPix ePaper teknolojisini kullanıyor ve Wi-Fi, Bluetooth, USB bağlantılarını destekliyor. 600×800 çözünürlüğe sahip ekranı kitapları 167 dpi’da görüntülüyor. 2 GB kapasite ise 2000’e yakın kitap barındırabiliyor. Desteklediği formatlar ePub, PDF, TXT, HTML, JPEG, GIF ve PNG.
sony reader   Sony Reader

Sony’nin 2006 yılında basına tanıttığı ve piyasaya sürdüğü elektronik kitap okuyucusu Sony Reader, 420 MB dahili hafızaya sahip olmasının yanı sıra memory stick duo ve SDHC kart desteği barındırıyor. Bu sayede Sony Reader’ın içerisine on binlerce kitap sığdırmak mümkün. Sektörün en eski ürünlerinden biri olmasının avantajlarını ise sonuna kadar kullanıyor. Son olarak 2011 modeliyle piyasalara sürülen cihaz, USB 2.0 desteğine de sahip. 600×800 çözünürlüğe sahip cihazın, boyutları 5, 6 ve 7″ olmak üzere üç farklı modeli bulunuyor. Ekranının altında yatan teknoloji ise E-Ink teknolojisi. Ayrıca bazı modelleri dokunmatik hassaslık taşıyor.

Sony Reader’ın piyasada birçok modeli bulunuyor. Bu modeller arasında en yenisi ve günceli, Sony Reader 2011 olarak da bilinen ve bu sene satışa sunulan PRS-T1 Wi-Fi. Adından da anlaşılacağı üzere bu modelde Wi-Fi desteği de bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here