Ana sayfa Makale E-Kitap Dosyası

E-Kitap Dosyası

0

e-kitap dosyası

Kitap okumak bazı insanlar için bir tutkudur. Ancak kimilerinde bu tutkunun hedefi hafifçe sapıp, okuma eyleminin kendisine değil, kağıda, mürekkebe, yani cisme yönelir. Bu kişiler kitap okumayı sevmezler, tırnak içinde, büyük harflerle “KİTAP” okumayı severler. Kitap sayfalarının kokusunu, kağıdın parmak uçlarında bıraktığı hissi, onun ağırlığını duyumsamayı, okurken elinde, çantasında, masasının üstünde, okuduktan sonra kütüphanesinin rafında olmasını severler. Ben bu tip takıntıları hayli geri kafalı bulmakla beraber, matbaanın ya da kağıdın icadına karşı çıkan eski zaman entelektüellerine benzetiyorum ironik bir şekilde… Eminim onlar da “papirüs kokusu olmazsa olmaz” ya da “elle yazılmayınca, emek verilmeyince aynı tadı almıyorum” demişlerdir…

Biz bütün bunları bir kenara bırakalım ve e-kitap teknolojisini bütün avantajları, artıları ve faydalarıyla ele alalım :

 

e-kitap dosyası

E-kitap illa “korsan” demek değildir.

E-kitap denildiğinde çoğunlukla akla basılı kitapların korsan biçimde taranmış pdf dökümanları gelir. Ancak son bir kaç yıldır yayınevlerinin yavaş yavaş ilgi göstermeye başlamasıyla hem yasal, hem de dizaynı, sayfa dizilimi, imlası daha kaliteli e-kitaplar piyasaya çıkıyor. Bunun yanında, sadece e-kitap üretip satan yayınevleri de faaliyet göstermeye başladı. Bunlardan biri olan Propaganda Yayınları, e-kitap sayesinde hem okurun, hem yazarın kazandığını savunuyor.

E-kitap nereden temin edilir?

Bugün bir çok yayınevi, yeni çıkan kitaplarını e-kitap formatında da piyasaya sunuyor ve bunlar online kitap satış sitelerinde satılıyor. örneğin Türkiye”de www.dr.com.tr, www.idefix.com, www.babil.com gibi bir çok siteden Türkçe e-kitaplar satın alabilirsiniz. Yabancı dilde kitaplar için seçenek daha bol; örneğin Amazon.com ve Barnes & Noble gibi mağazalarda yüz binlerce e-kitap var. Bunun haricindeki “alternatif” yollar için ise http://bit.ly/1zcU9rj adresine ve Facebook”taki çeşitli gruplara bir göz atabilirsiniz.

 

e-kitap dosyası

DRM nedir? Nasıl kaldırılır?

Dijital Haklar Yönetimi (Digital Rights Management) dijital içeriklerin, indiren ya da satın alan kişi tarafından başkalarıyla paylaşılmasını, dağıtılmasını engelleyen bir sertifikalama yöntemidir. Türkiye”de online kitap satış sitelerinden alınan e-kitapların büyük çoğunluğu DRM sertifikasına sahip. Ancak DRM sertifikasının tek dezavantajı paylaşamamak değil; indirdiğiniz e-kitabın tek sahibi siz olsanız bile DRM yüzünden onu her cihaza yükleyemeyecek, yüklediğiniz cihaza format attığınızda ya da cihaz değiştirdiğinizde, yeni bir cihaz aldığınızda da sorun yaşayacaksınız. Bunu engellemenin yolu, DRM korumasını kaldırmak. Calibre isimli programla saniyeler sürüyor. (http://bit.ly/10MYo19)

 

e-kitap dosyası

E-kitap okumak için en uygun cihaz?

E-kitaplar epub, pdf, mobi ya da Word formatlarında olabilir. Bunların hepsini çeşitli yazılım ve uygulamalar ile masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan, tüm platformlardaki tablet ve akıllı telefonlardan okumak pekala mümkün. Ancak klasik bilgisayar monitörü, tablet ve telefon ekranlarının beyaz zemin üzerine arkadan ışıklandırması ve parlaklığı, gözleri çok fazla yormakta ve uzun okumalarda göz sağlığını tehdit etmekte. Bu yüzden e-mürekkep teknolojisine sahip e-kitap okuyucu cihazlar tavsiyemiz.

E-kitap uygulamaları

iBook : iOS”un kendi e-kitap uygulaması. iTunes”un kitap mağazasından kitap yükleyebiliyorsunuz ancak Türkçe içerik neredeyse sıfır. Yabancı kaynaklarda çok zengin. Ayrıca pdf formatındaki dökümanlarınızı iPad”inize yükleyip açabilirsiniz. Sayfaları işaretlemek ve satırların altını çizmek mümkün.

Google Play Book : Google”ın e-kitap uygulaması. Hem Google Play marketten e-kitap yükleyebilir hem de kendi e-kitaplarınızı bu uygulamada görüntüleyebilirsiniz. Satırların altını çizmek, sayfalara işaret koymak, işaretlediğiniz yerlere notlar düşmek, sonra bu notlar ve anahtar kelimeler içinde arama yapmak, seçtiğiniz bir kelimeyi Google”da aratmak gibi bir çok yeteneği var.

Idefix Kitaplık : Idefix mağazasından aldığınız e-kitaplar, bu uygulama sayesinde cihazınıza otomatik olarak yükleniyor. Kitapta kaldığınız yere ayraç koyabiliyor, font büyüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz.

D&R Kitaplık : Aynı şekilde D&R internet sitesinden aldığınız e-kitaplar otomatik olarak cihazınıza yükleniyor. Android ve iOS uyumlu.

Aldiko : ücretsiz uygulamanın kendi veritabanında binlerce e-kitap var ve kategorilerine göre arama yapıp indirilebiliyor. Kitapların font boyutu ayarlanabiliyor, seçilen kısımların altı çizilip not eklenebiliyor, seçilen pasajlar sosyal medyada paylaşılabiliyor, siyah ekranlı gece modu ve dahili sözlük özelliği var. Sadece Android plaformunda.

 

e-kitap dosyası

E-mürekkep nedir?

2007 yılında geliştirilen e-mürekkep ekranlar, hem göz hem de enerji dostu olmasıyla ön plana çıkıyor. Teknoloji, şeffaf bir sıvıyla dolu ince bir katmana sıkıştırılmış siyah ve beyaz renkli taneciklere artı ve eksi elektrik yüklenmesi temeline dayanıyor. E-mürekkep cihazlarda ekrandaki görüntü bir defa oluşturulduğunda tekrar güç harcamaya gerek duymuyor. E-mürekkep teknolojisine sahip cihazlar, oldukça yüksek ekran çözünürlüğü sağlıyor. öyle ki, e-mürekkep ekranın netliği, neredeyse tamamen gerçek kağıdı gördüğümüz netlikte. E-mürekkep cihazlar, arkadan aydınlatmaları olmadığı için göz yormuyor. Bu cihazların en büyük iki handikabı ise siyah-beyaz olmaları ve ışıksız ortamda ekranın okunamaması. Aydınlatma sorunu, küçük kitap okuma lambaları ile çözülebiliyor.

Türkiye”de e-mürekkep cihazlar

E-kitap sektörü Türkiye”de son bir-iki yıldır hareket gösteriyor. Büyük online kitap mağazalarının e-kitap satmaya başlamasıyla birlikte, e-kitap okuyucu cihazlar da pazarda yavaş yavaş yer almaya başladı. Idefix ve D&R gibi online mağazalar, aynı zamanda e-kitap okuyucu cihazlar da satarken, Amazon”un Kindle ve Barnes & Noble”ın Nook gibi dünyada pazarın büyük oyuncusu olan cihazların Türkiye”ye hizmet vermemesi, yerli markalar için fırsat oldu. Aynı zamanda tablet üreticisi de olan Reeder”ın kendi ismini taşıyan e-mürekkep cihazlarının yanı sıra, Babil.com”un Calibro isimli ürünü de piyasada bulunabilen yerli markalardan.

 

e-kitap dosyası

Hangi e-mürekkep cihazı almalı?

E-mürekkep cihaz pazarında oyuncu sayısı da az, cihazların özellikleri de üç aşağı beş yukarı birbirine benziyor. Bu yüzden kıran kırana bir rekabet söz konusu değil. Ancak ilk etapta doğru cihazı seçebilmek çok önemli. Her ne kadar e-kitap okuyucular çok pahalı sayılmasalar da, sık sık yeni modelleri çıkmadığı için, çok sık değiştirilme gereksinimi de duyulmayan cihazlar. Bu yüzden, alacağınız cihazı uzun sayılabilecek bir süre kullanacağınızı unutmayın.

Kindle ve Nook cihazların Türkiye”de resmi satışı olmadığı için bu markalar ücretsiz internet bağlantısı ya da kitap kiralama gibi kimi hizmetlerini Türkiye”ye sunmuyorlar.

E-kitap okuyucu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; bu cihazların tek işlevinin, tek görevinin e-kitap okumanızı sağlamak olması… Yani bir e-kitap okuyucudan aynı anda internette sörf yapmayı, fotoğraflarınızı görüntülemeyi, müzik çalmayı, oyun oynamayı beklemeyin. Hatta tavsiyemiz, bunların hepsini yaptığı iddiasındaki cihazlardan uzak durun.

Dokunmatik ekran ise e-kitap okurken gereksiz, dahası kullanışsız olduğu için bizim tercihimiz değil.

 

e-kitap dosyası

Reeder 3

E-kitap okuyucu pazarının ilk yerli firması Reeder, Reeder 2, Reeder Lite ve klavyeli Reeder Lite 2″den sonra, Reeder 3 modelini piyasaya sürdü. 6 inç ekrana sahip cihaz, 128 MB RAM ve 600 MHz işlemciye sahip. 2 GB dahili hazıfası ile 12 bin sayfaya kadar pil ömrü sunan cihaz, önceki modellerde yer alan dokunmatik ekran, kablosuz bağlantı ve ses çıkışı gibi özelliklerin kaldırılmasıyla nispeten hızlanmış. Ancak 269 TL”lik fiyatı ile fiyat/performans yarışında çok geride kalıyor. 

Nook GlowLight

ünlü Barnes & Noble kitapçılar zincirinin e-kitap okuyucusu olan Nook GlowLight, 6 inç ekrana ve 758×1024 ekran çözünürlüğüne sahip. Dahili ekran aydınlatması bulunan Nook GlowLight, böylelikle geceleri de okunabiliyor. Tek şarjla 8 haftaya kadar kullanım imkanı sunan Nook GlowLight, hafızasında 2000 kitap barındırabiliyor ama maalesef Türkiye”de satılmıyor. Eğer satılsaydı, B&N mağazalarında ücretsiz internet erişimi ve bu mağazaların içinde bulunduğunuz sürece ücretsiz kitap okuyabilme gibi ekstralardan da faydalanabilecektik. Yine de amerikadaniste.com gibi siteler aracılığıyla Türkiye”den sipariş etmek mümkün. Fiyatı 119 dolar.

Kindle PaperWhite 

Amazon.com”un e-okuyucu pazarında çığır açan cihazı PaperWhite”ın en önemli özelliği şu; sahip olduğu ışıklandırma patentli bir teknoloji ve sadece bu cihazda var. Yani az önce tanıttığımız Nook ya da birazdan tanıtacağımız Calibro dahil, diğer ışıklandırmalı e-kitap okuyucular aynı tablet ve telefonlar gibi arkadan ışık verirken, PaperWhite”da böyle değil. Bu yüzden normal bir kağıttan farkı yok ve kesinlikle gözü yormuyor. 6 inçlik cihaz sadece 206 gram ve 1100 kitap barındırabiliyor, üstelik pili de 8 haftaya kadar dayanıyor. 119 dolarlık fiyatıyla bu karşılaştırmanın tartışmasız kazananı. Türkiye”de resmen satılmasa da satın almanın bir çok yolu var.

Kindle 4

Eğer e-kitap okuyucum ışıklandırmalı olmasın, ışık meselesini ben kendim hallederim derseniz, hemen hemen aynı özelliklere sahip, 6 inç ekranlı ve 2 GB hafızaya sahip Kindle 4th Generation tavsiyemiz. WI-FI özelliği de bulunan cihaz ile, yüklemek istediğiniz e-kitapları tek tıkla cihazınıza kablosuz olarak gönderebilirsiniz. Pil ömrü tek şarjla bir aya kadar gidiyor ve çok hafif; 170 gram. Türkiye”de 225 TL”ye satılıyor.

Calibro Basic (Technotoday’in seçimi : En İyi Fiyat /Performans)

E-kitap okuyucu pazarına yeni ve tantanalı giriş yapan Calibro, iki modeliyle de göz dolduruyor. Bunlardan Calibro Basic, 4 GB hafızası ile yaklaşık 3 bin kitabı barındırabiliyor. Bu, incelediğimiz cihazlar içinde en yüksek dahili hafızaya sahip olan cihaz. üstelik hafızası SD kart ile 32 GB”a yani yaklaşık 24 bin kitaba kadar yükseltilebiliyor. 6 inç ekrana sahip cihaz dahili WI-FI destekliyor ve kendi mağazasından tek tıkla kitap indirebiliyor. Pil ömrü yaklaşık 30 gün. 149 TL ile testin en ekonomiği. Fiyat/performans yarışında en önde.

Calibro TouchLux

Yukarıdaki özelliklere ek olarak dahili aydınlatma da içeren Calibro TouchLux, adından anlaşılacağı gibi dokunmatik ekranlı. Ancak aydınlatması, arkadan yapıldığı için uzun okumalarda gözü yoruyor. 208 gram ağırlığındaki cihazın sözlük desteği de var. Fiyatı 249 TL.

 

e-kitap dosyası

Türkiye”de Kindle satın almak.

Kindle, e-kitap okuyucu cihazların amiral gemisi sayılabilir. Amazon.com”un sahip olduğu onbinlerce kitaplık altyapının yanı sıra, kitap kiralama, özel indirimler, bulut depolama alanı ve tek tıkla uzaktan cihaza kitap yükleyebilme gibi özellikler de Kindle serisini cazip kılıyor. Ancak ne yazık ki Amazon, Türkiye”ye resmi satış yapmadığı gibi, bu hizmetleri de Türkiye”ye resmen sunmuyor. Ancak Türkiye”de yaşayıp, Kindle sahibi olmak elbette mümkün. Bunun çeşitli yolları var. Birincisi, Amazon.com”dan sipariş vermek. Ancak az önce Türkiye”ye satış yapmadıklarını belirtmiştik. Bunun için araya bir aracı koyacağız. Amerikadaniste.com gibi siteler, sizin için sahte bir Amerika adresi görevi görüyor ve sipariş ettiğiniz ürünü teslim alıp, tekrar size postalıyorlar. Bunun haricinde, Gittigidiyor ya da N11.com gibi sitelerde yurt dışından elektronik eşya (bavul) ticareti yapan kimi satıcılar, sizin için bu ürünleri getirtebiliyor. Elbette her iki seçenekte de normal fiyatından biraz daha fazla ödemeniz gerekecek.

Amazon hesabı açmak.

İş Kindle”ı satın almakla bitmiyor. Aldınız ama yine az önce dediğimiz gibi, Amazon Kindle sahiplerine sunduğu hizmetleri, yani kitap kiralama, ucuz kitap teklifleri, indirimler, hatta bulut depolama gibi bir çok özelliği Türkiye”de vermiyor. Bunu da yine bir kaç hileyle aşmak mümkün. Kindle cihazımızı ilk açtığımızda, bizden Amazon hesabımızla giriş yapmamızı isteyecek. Bu aşamada, önce bilgisayarınıza ZenMate VPN eklentisini kurun. İnternete çıkış yapacağınız lokasyon olarak ABD”yi seçin.  Şimdi gireceğiniz siteler, sizin Amerika”dan internete bağlandığınızı zannedecek. Amazon.com”a girin, yeni bir Amazon hesabı oluşturun. Formu doldururken adres bilgilerinizi soracak, kesinlikle sallamayın. Zaten sallayarak tutturmanız mümkün değil. Google”da aratarak, Amerika”dan gerçek bir şirket, okul ya da kütüphane adresi bulun. Posta kodu ve telefon numarası dahil olmak üzere, tüm adres bilgilerini bunun aynısı olarak girin. Bundan sonra Amazon.com”a her girişinize, ZenMate ile girin ki sizi Amerika”da sanmaya devam etsin.

Türkiye”de Kindle kullanmak.

Kindle”a, yeni açtığımız Amazon hesabıyla (ve sahte bilgilerimizle) giriş yaptık. Şimdi ne olacak? Bundan sonra cihazınızı eksiksiz ve sorunsuz bir biçimde kullanmaya devam edebilirsiniz. Hiç bir kısıtlama yok.

Kindle”a kitap yüklemek.

Kindle”a kitap yüklemenin iki yolu var : Birincisi, USB kablo aracılığı ile fiziken, diğeri ise WI-FI kullanarak, uzaktan ve kablosuz. İlki en basit olanı; Kindle”ı kutusundan çıkan USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın, yüklemek istediğiniz e-kitapları seçip Kindle klasörü (ayrı bir sürücü halinde çıkacaktır.) içine bırakın. İkincisi ise daha kolay; Amazon.com”a üye olduğunuzda, size bir bulut depolama alanı ve isminiz@free.kindle.com şeklinde bir e-posta adresi verecek. Yüklemek istediğiniz e-kitapları, kendi e-posta adresinizden, bu adrese gönderin. çok basitçe; e-kitapları dosya olarak mail gövdesine ekleyin, konu satırını boş bırakın ve göndere basın. Kindle”ınızın WI-FI özelliği açıksa, anında indirecek ve senkronize edecek.

 

e-kitap dosyası

MOBI formatına kitap dönüştürmek

Kindle, MOBI e-kitap formatını destekliyor. Eğer elinizde word, pdf ya da epub formatında e-kitaplar varsa ve Kindle”ınıza yüklemek istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit. Pdf dökümanlar için, az önce bahsettiğimiz gibi, kendi kendinize bir e-posta atın. Pdf”leri ek olarak yükleyin ancak bu defa konu satırında Convert yazsın. Otomatik olarak dönüştürülerek Kindle”a yüklenecek. Epub formatını MOBI formatına çevirmek içinse, www.epub2mobi.com gibi siteler işinizi görecektir. Dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin, karşıya yükleyin ve dönüştürün. Daha sonra bilgisayarınıza inen MOBI dosyasını kendi kendinize e-posta olarak gönderin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here