Ana sayfa Donanım DynaudioAir 20

DynaudioAir 20

0

üzerinde en çok şehir efsanesinin döndüğü prodüksiyon ekipmanı kuşkusuz dinleme monitörleri. Mobaseri Sound Stüdyoları”nda şehir efsanelerine yer yok; DynaudioAir 20 test sürüşünde bizlerle…
 

Bana hep sorulan bir sorunun yanıtını bu yapmış olduğum testte açıkladım. Referans monitör halen tartışılan ve fanatiklik derecesinde konuşmaların geçtiği bir şehir efsanesi haline geldi.Bu tartışmalar bazen iyi sonuçlara,bazende anlamsız kulaktan dolma alışverişlere ve hüsrana sebep olmakta.Bu noktada yapılması gereken sıkı bir araştırma ve demo dinlemesi.Seçeceğiniz herhangi audio ekipmanda yapmanız gereken; seçtiğiniz markanın nasıl üretim yaptığını ve malzeme kalitesinin kesin kez kaliteli olduğundan emin olmaktır.
 

 
Bu açıklamaların ardından Dynaudio”nun kaslı yapıya sahip Air 20 modelini tanımaya başlayalım. Tamamen ahşap gövdeye sahip Air 20 içerisinde iki monitörün birbiriyle haberleşebileceği Ethernet protokolu yer alıyor.Aynı zamanda dijital giriş yapabileceğiniz AES bağlantısı da bulunuyor.Bu protokoller Dynaudio ile aynı çatı altında bulunan TC Electronic tarafından yapılmış.Her monitör için yerleştirilmiş güç amplifikatörleri yine aynı çatı altında bulunan ve yüksek kalitede A klas amplifikatörler üreten LAB şirketi tarafından yapılmış.Dynaudio,monitörlerinin içerisinde bulunan hoparlörleri kendi fabrikasında tasarladığı modele göre üretiyor.Air 20 dik ve yatay konumda kullanabilmek için tasarlanmış. Sadece Mid ve Hi frekans veren üniteyi bir kaç vida sökerek ve kullanacağınız konuma göre yerleştirebilirsiniz.Air 20 üzerinde 10″ bas sürücü,5.5″mid sürücü ve 1.1″ dometweeter konumlandırılmış.üzerinde bulunan Ethernet Bağlantısı ile çok kolay bir şekilde surround çalışabilme özelliğinede sahip.Aynı zamanda oda konumunuza göre test sinyali üretip konum frekanslarını flat halegetirme özelliğine de sahip.Ekstra alıp kullanabileceğiniz küçük ama ergonomik ve fonksiyonel kumanda panelinede sahip.Buda ekstra olarak sizi monitör istasyonu kullanımından da kurtarıyor.Bu remote aynı zamanda surround çalışırkende kullanma yeteneğine sahip.

 

Duyum
Gelelim duyuma… çok garip bir hissiyat içerisinde bulundum bunu paylaşmalıyım! Vintage sound”a sahip 12″lik stüdyomonitörlerinin sesi halen kulağımda.Günümüzde bu monitörleri kullanmanın dezavantajları var. Yenisound”lara yetişemeyen bas sürücü hızları ve kalabalık üst frekansları deşifre edemeyen bir yapıdalar.Ama belirli bir doğallık vardı ki işte Air 20″de bunu tekrar yaşadım.Ama yenilenmiş hatrı sayılır güç ve hızda.Doğru konumda yerleşim için Dynaudio şirketi kullanım kılavuzunda size önerilerde bulunmuş. özellikle mastering uygulamalarında söz konusu minimal hareketleri anında ve sesi açmaya gerek duymadan size deşifreliyor.Sahne duyumu kesinlikle yüksek çözünürlüklü ve olması gerektiği kadar büyük.Bazı referans monitörlerde sahne olması gerektiğinden daha büyüktür ve buda sizi tasarım esnasında yanıltabilir.Ama tüm testlerimizde Air 20 kesin cevabı verdi.Hatırı sayılır güce sahip olduğundan(ki bu tüm DYNAUDIO modelleri için geçerli) EQ uygulamasında frekans mı hoparlör mü cevabını tam olarak veriyor.Bir çok hacme sahip mixdown veya enstrümankompreslemede size gereken minimal değerleri bile rahatça duyuruyor.Gücü hiç bitmediğinden bazı yapmış olduğunuz kanal EQ veya kompresöruygulamalarının aslında gereksiz olduğunu söyleyebilen bir yapısı mevcut.Buda size daha hacimli fakat doğal ve hatırı sayılır RMS”demix down veya Masterdown elde etme imkânı veriyor.
 

 
Sonuç
Sonuç olarak131dB peak gücü, 31hz-22khz frekansskalası,toplamda monitör başına 400w klas A gücü bizden tam not aldı.Hatta stüdyomuzda yerini bile aldı. Fakat altına koyacağınız standın stabil ve güçlü olmasında fayda var.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here