Ana sayfa İnternet Düşüncenizle cihazları kontrol edin.

Düşüncenizle cihazları kontrol edin.

0

Elektronik cihazları kontrol etmek için artık kumanda kullanmanıza gerek kalmayacak.

İstediğiniz işlemi gerçekleştirmek için sadece düşünmeniz yetecek. Intel mühendisleri beyne yerleştirilecek çiple, elektronik cihazları ‘sadece düşünerek’ kontrol etme teknolojisi üzerinde çoktan çalışmaya başladı bile.

Intel firmasının Pittsburg laboratuarında çalışan mühendisler, elektronik cihazları beyin dalgalarıyla kontrol etmenin peşinde. Nihai hedef, cihaz kullanıcılarının uzaktan kumandaya ihtiyaç duymadan televizyon, bilgisayar gibi cihazları çalıştırmasını sağlayacak çipler yerleştirmek. Nereye mi? Tabi ki beyne!
 

 

 

Uzaktan kumanda çipleri yolda
Popular Science dergisine göre Intel mühendisleri insanların beyinlerinde taşıyacakları “uzaktan kumanda” çiplerine çabuk alışacağı inancında. Bununla da kalmıyorlar ve tüketicinin orta vadede iPhone, Blackberry gibi akıllı ve bol dokunma isteyen gereçlerden bıkacağını iddia ediyorlar.
Beyin dalgalarını bilgisayara aktararak özel yazılımlarla komutlara çeviren sistemler daha önce geliştirildi, denendi. Henüz iki ay önce Utah üniversitesi”nde bir maymunun beynine bağlanan elektrotlar yoluyla robotik kolu kendi eli gibi hareket ettirmesi sağlanabilmişti. Toyota da aynı teknikle sürülebilen tekerlekli sandalye prototipini bir hayli geliştirmiş durumda.
Intel mühendisleri bu teknolojiyi tüketici ürünlerine uygulamayı akıl etmiş ve beyinin kodlarını çözme işine başlamış. Şimdiden yüzlerce manyetik beyin taraması yapıldığı ve belirli komutlar için beyinsel faaliyet şablonu çıkarıldığı söyleniyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here