Ana sayfa Donanım Düşmanlık büyüyor: Google Nest marka ürünlerini Amazon”dan çekiyor

Düşmanlık büyüyor: Google Nest marka ürünlerini Amazon”dan çekiyor

0

Bir habere göre mevcut stok tükendikten sonra Amazon.com’da artık Nest ürünleri satılmayacak. Amazon geçtiğimiz yıl Nest Cam IQ ve yeni nesil akıllı termostat gibi Nest’in son çıkardığı ürünlerin satışını yapmayı reddetmişti. Nest ürünlerine haftalarca görmezden gelen ve tepkisiz kalan Amazon, söylentiye göre geçtiğimiz yılın sonunda telefonla arama yaparak kararın yukarıdan geldiğini bildirmiş, Nest’in satışının Amazon’un sahibi Jeff Bezos tarafından durdurulduğu ima edilmişti. Bununla birlikte bu haber net olarak doğrulanmadı.

Hal böyle olunca Nest’ de kalan ürün envanteri tükendikten sonra Amazon’a yeniden ürün göndermemeye karar verdi. üçüncü taraf satıcıların Nest cihazlarını satmaya devam edip etmeyecekleri belli değil ama Amazon’un kendisi satmayacak. Nest’in Amazon’dan bütünüyle çekilme kararının gerekçesi ise oldukça tanınmış bir eticaret mağazası olan Amazon’un, Nest’in tüm ürün ailesinin satışını yapması gerektiği düşüncesine dayanıyor. Şu an itibariyle Nest ürünleri Amazon üzerinde ‘hızlı gönderi’ kategorisinde satışa sunuluyorlar ama gönderiyi Amazon yapmakla birlikte satışı Amazon harici satıcılar gerçekleştiriyorlar. 

Nest’in yakın zamanda Amazon’da artık görülmeyecek olması, Amazon ile Google arasındaki tüketici karşıtı, hırçınca bir düşmanlığı ortaya koyuyor. üç yıl boyunca tekil bir firma olarak işlev gören Nest, geçtiğimiz ay yeniden Google’ın bünyesine alınmıştı. Bununla birlikte Google, Amazon’un Nest ürünlerinin satışını durdurmaya karar vermesinin Nest’in Google’dan ayrı olduğu bir döneme denk geldiğini de belirtiyor. Amazon, Google Home ses asistanı hoparlörü ve Pixel akıllı telefonları gibi bazı Google marka ürünlerin satışını ısrarla reddediyor. En son Aralık ayında Chromecast cihazının satışına tekrar başlayabileceğini duyuran Amazon, aradan üç ay geçmesine rağmen hala satışa başlamadı. Bunun yanında geçtiğimiz ay Android için Prime Video uygulaması çıkaran Amazon, içeriğin Chromecast’le çalışması için destek eklememişti.

Google’ da buna karşılık Amazon’un YouTube uygulamasını yükleyerek anlaşma koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle YouTube’u Amazon Fire TV yayın ürünleri ve Echo Show / Spot’tan kaldırmıştı. Bir aralar her iki firma da aralarındaki yıkılmaya yüz tutmuş köprüyü tamir etmeye istekli gibi görünüyorlardı ama artık bu yönde bir isteğin kalmadığı görülüyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here