Ana sayfa Donanım Durup dururken kahkaha atan Alexa, kullanıcılarını korkutuyor

Durup dururken kahkaha atan Alexa, kullanıcılarını korkutuyor

0

Amazon’un akıllı hoparlörü Echo kullanıcıları bir süredir akıllı asistan Alexa’nın birden bire kahkaha attığını rapor ediyor ve bu durum beklenmedik zamanlarda ortaya çıkmasından ötürü korkutucu olarak tanımlanıyor. 

Twitter ve Reddit üzerinden paylaşılan şikayetler arasında yükselen kahkaha problemi, kullanıcıların anlattığı üzere iki kişi konuşurken Alexa’nın bir anda kahkaha patlatması ya da bir başka komut verildiğinde kahkaha atıp komutu yerine getirmemesi şeklinde ortaya çıkıyor. 

Bu tweetin anlatımına göre evinde tek başına yaşayan Echo kullanıcısı, gece yatağında gözleri kapalıyken Alexa tarafından kontrol edilen ışıklarının kapatılması için “Alexa, lamps off” komutunu vermesine rağmen Alexa bir kahkaha atarak ışıkları kapatmamış. Kullanıcı, bu olayın ardından uyuyamadığını da ifade ediyor. Kullanıcı, “lamp off” sözcüklerinin “laugh” yani kahkaha olarak anlaşıldığını tahmin ediyor ancak her ne olursa olsun, durum korkutucu.

çok sayıda kullanıcının benzer şekilde korkutucu kahkahaya gece yataklarında yakalanmaları paniğe sebep olurken Amazon’dan duruma yönelik bir düzeltme yapılacağına dair açıklama yapıldı. Firmanın açıklamasında durumun kullanıcı sözlerinin yanlış anlaşılmasından kaynaklandığı ifade ediliyor ve düzeltme üzerinde hala çalışılıyor. Düzeltmenin “laugh” komutunun direkt olarak yapılmak yerine önüne bir lütfen yerleştirmek şeklinde olacağını ve Alexa’nın bu komuta “Evet, tabi ki gülebilirim” dedikten sonra kahkaha atmasıyla karşılık vermesi şeklinde yapılacak düzenleme korkutucu durumları ortadan kaldıracaktır. 

Problemden bilgisayar ya da başka cihazlarda yer alan Alexa etkilenmezken sadece firmanın akıllı hoparlörleri Echo ailesi etkilenmiş durumda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here