Ana sayfa Makale Dünyayı değiştiren büyük teknoloji projeleri

Dünyayı değiştiren büyük teknoloji projeleri

0

Teknoloji ve onu inşa eden insanların yıllar içinde oldukça etkileyici ilerlemeler kaydettikleri bir sır değil, ancak hayatlarımızı hafifçe değiştiren küçük küçük pek çok ilerleme varken, çevremizdeki dünyayı dönüştürmeye yardım eden bir avuç dev mega proje var. 

İster bizi uzaya fırlatıp hepimizi bir araya getirsin, ister şaşırtıcı yapılar inşa etsin ya da kim olduğumuz ve nereden geldiğimize ilişkin temel soruları yanıtlamaya çalışsın, burada tarihteki en iddialı teknoloji projelerinden sekizini seçtik.

 

Avrupa”nın X ışınlı serbest elektron lazeri
Bu listede en son tamamlanan proje olan Avrupa XFEL (dünyanın en güçlü görüntü üreten X-ışını lazeri) resmi olarak Eylül ayında Almanya’da iş dünyasına açıldı. Hamburg şehrinin kuzeyinde kentin 38m altındaki 3.4 kilometrelik bir tünelde yer alan dev bir lazer olan XFEL, gerçekleşmesi durumunda biyokimyasal reaksiyon görüntülerini kayıt edebiliyor.

Projeye katılan bilim adamları, “Bu şekilde, ortaya çıkan kimyasal reaksiyonların temel adımlarını yeni bir anlayışa kavuşturmayı umuyoruz” diyorlar. Ayrıca , büyük bir yer altı lazerinden kim hoşlanmaz?

 

üç Boğaz Barajı
Dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olan çin’in üç Boğaz Barajını inşa etmek için yaklaşık 37 milyar dolar harcandı ve baraj Amerika’nın Hoover Barajının 11 katı enerji üretiyor. çin’in Hubei Eyaletindeki Yangtze Nehri üzerinde 660 km uzanan baraj, on yıl süren bir inşaat sürecinin ardından 2003’te açıldı. Geçtiğimiz yıl ürettiği 93.500 TWh’lık enerji büyük bir rekor olan 2012 yılındaki 98.100 TWh’lik seviyesinin biraz altında çıktı.

Bununla birlikte, şüphesiz büyük ölçekli şaşırtıcı bir mühendislik örneği olsa da, üç Boğaz Barajı çok tartışıldı – çünkü onun yerinden ettiği 1 milyondan fazla yöre sakini var.

 

Apollo Uzay Programı
Bu listede yer alan her madde, teknolojinin etkin bir şekilde uygulanmasının bir örneğidir. Bununla birlikte, hiçbir şey, 20 Temmuz 1969’da Ay’a insanın inmesinin başarıldığı 1960’lı yılların Apollo uzay programının sonuçlarına benzer şekilde “gelecekte yaşıyoruz” diye bağırmıyor. Her şeyden önce, 1969 ve 1972 yılları arasında Ay’a altı Apollo görevinde inildi. (Apollo 13’ün de bunların arasında olması gerekiyordu, ancak bir arıza nedeniyle başarısız oldu.)

İnsanlık için büyük bir başarı yakalayan Apollo görevleri, yıllardan beri devam eden uzay araştırmalarının öncüsü oldu ve milyonlarca kişiye esin kaynağı olmaya devam ediyor.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu
Bu liste için sadece uzayla ilgili iki mega projeyi seçmek kolay değildi. Ancak ikinci bir proje olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) başka seçenek yoktu. 1998’de hizmete giren ve birlikte çalışan 14 farklı ülke tarafından oluşturulan ISS, Soğuk Savaş’tan sonra işbirlikçi uzay araştırmaları alanında yeni bir çağı temsil ediyor.

150 milyar dolar gibi çok büyük bir maliyeti olan istasyon, şimdiye dek uzaya fırlatılmış en büyük insan yapımı bir yapı ve dünyadan bile çıplak gözle görülebiliyor. Şaşırtıcı bir başarı.

 

DARPA”nın CALO Projesi
ABD Gelişmiş Savunma Araştırması Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenen CALO, 2003-2008 yılları arasında yürütülen beş yıllık, 500 kişilik bir projeydi. Projenin adı, Cognitive Assistant that Learns and Organizes“in (öğrenen ve Düzenleyen Bilişsel Yardımcı) kısaltmasıdır. Amaç, makine öğrenimi, bilgi temsili ve ordu için yapay zekâ araçları oluşturmak amacıyla doğal dili işlemek de dahil olmak üzere, yapay zekânın çeşitli farklı yönlerini bir araya getirmekti.

Projeden kaynaklanan önemli bir teknoloji mi? Apple”ın 2011 yılında çıkardığı akıllı yapay zekâ yardımcısı Siri. Şimdiye kadar yapay zekâlı bir bilgisayarla konuşmanız ve bilgilendirici bir cevap almak için kullanabildiğiniz bir teknoloji oldu mu? Bunun için DARPA’ya teşekkür etmek gerekir.

 

İnsan Genomu Projesi
1990’dan 2003 yılına kadar uzanan İnsan Genomu Projesi (Human Genome Project, HGP), insan DNA’sının dizilimini ve haritasını çıkaran uluslararası bir bilimsel araştırma projesiydi; bir insanı oluşturmak için doğanın planını okumamıza izin verdi. Kısmen İnsan Genomu Projesi sayesinde bugün herkes, genetik yapısını sadece birkaç bin dolara sıralanmış olarak görebilir – bu, bireye özel proaktif tıp gibi şeyler için olasılıkları açabilir.

 

Büyük Hadron çarpıştırıcısı
Büyük Hadron çarpıştırıcısı (LHC) İsviçre ve Fransa sınırında yerin 90 metre altında ve dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısıdır. 9 milyar dolarlık bir maliyetle inşa edilen ve 2009 yılında faaliyete geçen LHC, yüksek enerjili fizikle ilgili her şeyin ardındaki sırların çözülmesine yardımcı olmak için tasarlanmış 27 kilometrelik bir süper-iletken mıknatıs halkasıdır.

Bunu başarmak için, Büyük Patlama (Big Bang) zamanında evrenimizde bulunan koşulları taklit etmek amacıyla, inanılmaz yüksek hızlarda neredeyse akla gelmeyen küçük parçacıkları birbirleri ile çarpıştırıyor. öyleyse fizikçiler için biraz canavar kamyonlara benziyor.

 

Manhattan Projesi
Bu listede başka hiçbir proje yok ki (Aya inişler ve internetin oluşturulması da dahil olmak üzere) dünyada Manhattan Projesi kadar oldukça geniş bir alanı şekillendirsin. 1942-1946 yılları arasında ABD liderliğinde dev bir Ar-Ge projesi olan Manhattan Projesi, dünyanın ilk atom bombalarını oluşturmak için nükleer fizik ve kimyayı içeren öncü çalışmalara imza attı.

Ortaya çıkan silah, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesine yardımcı olmuş, yüz binlerce kişinin canına mal olmuş ve uluslararası siyaset ve savaşın gidişatını sonsuza dek değiştirmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here