Ana sayfa Haber Dünyanın ilk anlatıma dayalı, ses tabanlı “arttırılmış gerçeklik” gözlüğü Bose AR

Dünyanın ilk anlatıma dayalı, ses tabanlı “arttırılmış gerçeklik” gözlüğü Bose AR

0

Bose düzenlenen bir etkinlikte, arttırılmış gerçekliğin ‘Bose AR’ ile bir sonraki aşamaya nasıl taşıyacağına dair planları duyurdu. Her ne kadar AR tabanlı platformlardan biri gibi görünse de (ki aynı zamanda öyle), Bose AR, kullanıcıların gördüklerine değil, duyduklarına dayalı bir yaklaşım sergilediği için, diğerlerinden ayrılıyor. 

Başka bir deyişle Bose AR, görünür dünyada görünür yapay öğeler uygulamak yerine, bir çeşit AR ses dosyası çalmayı tercih ettiği için, hissiyat planında daha orijinal bir AR uygulama olarak çıkıyor karşımıza. Bu noktada Bose, dünyanın herhangi bir yerine seyahat esnasında bir turist ziyaret noktasına gittiğinizde, sesli olarak bilgi alabileceğiniz örneğini veriyor. Bose bu durumu ‘gezip görmeyi gezip işitmeye dönüştürme’ olarak tanımlıyor. Yani teorik olarak Bose AR kullanıcının nerede olduğunu tam olarak bilecek ve kullanıcıya otomatik olarak sesli anlatımlar yapacak. Gözlüğün AR doğasına ses özelliğini ekleyerek, herhangi bir turist gezi alanına yapılacak seyahatte görsel özelliklerin yanında sesli destek sunma teknolojisi, çok daha canlı bir deneyim sunmuş olacak. Eiffel Kulesi’yle ilgili sesli anlatımlar ya da örneğin Londra’nın kaldırım taşlı yollarında yürürken ‘Viktorya dönemine ait Londra’ anlatımlarıyla bu deneyim çok daha somutlaşacak. Daha pratik bir seviyede örnek vermek gerekirse; mesela bir restorandaki menüyü, yollardaki işaretleri sesli olarak tercüme etmek gibi günlük hayata dair çevreyle ilgili bir çok bilgiyi temin edebilecek Bose AR. 

Bose, geliştiricilerin ve üreticilerin teknolojiyi kullanılabilir hale getirmelerini sağlamak için platform ile birlikte yayınlanan bir SDK’nın da tanıtımını yaptı. Bu teknoloji için uygulama ve hizmet geliştirmeyi isteyen girişimci firmaları desteklemek için firmanın ‘Bose Ventures’ şubesi üzerinden 50 milyon dolarlık bir bütçe hazırlandı. Bu bütçeyle aynı zamanda bu teknolojinin nasıl uygulanabileceğini göstermek için yeni akıllı gözlüklerin bir prototipi de çıkarılacak. Bununla birlikte firma, Bose AR’ın kulaklık, gözlük, kask ya da bu tip cihazlar şeklinde kullanılabilir olup olmayacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here