Ana sayfa Mobil Dünyanın ilk 4G/LTE şebekesi Stockholm’da kullanıma geçti

Dünyanın ilk 4G/LTE şebekesi Stockholm’da kullanıma geçti

0
Dünyanın ilk ve en büyük ticari 4G servisi, Stockholm”de TeliaSonera ve Ericsson tarafından hizmete sunuldu.

Planlanandan önce hayata geçen bu ticari girişim, bugüne kadarki en büyük uygulama olma özelliğini taşıyor.

Sunulan hız, HD video alınıp gönderilmesini mümkün kılıyor.

TeliaSonera’nın Stockholm”de sunduğu ticari mobil genişbant şebekesi dünyanın en hızlı ve en büyük ağı oldu. Ericsson Başkanı ve CEO”su Carl-Henric Svanberg, bu tarihi olay ile ilgili olarak, “Bugün mobil genişbant alanında yeni bir dönem başladı. 4G adı da verilen LTE teknolojisiyle mobil genişbant deneyimi eşsiz seviyelere taşınıyor. LTE hızı, genişbant erişiminde tam anlamıyla rahat bir erişim olanağı sağlıyor,” dedi.
Yeni nesil mobil iletişim teknolojisi olan LTE, büyük miktarlardaki verileri en az maliyetli ve enerji tasarrufu sağlayarak aktarmak, frekans bandının kullanımını optimize etmek ve havada fibere yakın bir iletişim hızı sunmak için tasarlandı. Gecikme sürelerindeki azalmayla kullanıcılar artık HD video ve ağ oyunları gibi tüm çevrimiçi servislerden zahmetsizce yararlanabiliyor.
TeliaSonera”nın Başkanı ve Mobil Servisler Bölüm Lideri Kenneth Karlberg ise şunları söyledi: “Müşterilere 4G servislerini sunma konusunda dünyadaki ilk operatör olmaktan gurur duyuyoruz. Ericsson ile yürüttüğümüz başarılı işbirliği sayesinde, 4G”yi Stockholm”deki müşterilerimize planlanandan da önce sunuyoruz.”

Stockholm şehir merkezi Ericsson LTE şebekesinin kapsamına girerek, bugüne kadar hayata geçen en büyük LTE uygulaması olma unvanını elde etti. TeliaSonera’nın müşterileri, kısa bir süre önce piyasa sürülen Samsung LTE modemini kullanarak bu ilk LTE servisinden yararlanabilecekler.

Bunun yanında Ericsson, LTE ürünlerinin ticarileşme sürecini tamamlayarak ve üretimini genişleterek yeni LTE uygulamaları için de hazırlıklarını tamamladı. Sistemin bir arada çalışabilirliği ise, farklı operatörlerin şebekelerinde bulunan pek çok farklı cihazla ayrıntılı bir şekilde test edildi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here