Ana sayfa Haber Dünyanın en hızlı iki süper bilgisayarı artık ABD’de

Dünyanın en hızlı iki süper bilgisayarı artık ABD’de

0
summit

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından ilk ikisi artık Amerika’da yer alıyor. Yılda iki kere yayınlanan verilere göre Summit ve Sierra, IBM teknolojilerini kullanıyor ve dünyanın en hızlıları.

Haziran ayında en hızlı bilgisayar olarak taçlandırılan Summit, LINPACK adlı matematik testini saniyede 122,3 petaflop ile tamamlamıştı. Bir petaflop içerisinde bir kuantilyon matematik işlemi yer alıyor. O zamandan beri güncellemeler geçiren bilgisayar artık saniyede 143,5 petaflop işlem gücüne sahip. Bu güç sayesinde ilk 500 süper bilgisayar listesindeki rakiplerine ciddi bir fark atmayı başaran Summit’i yine IBM’den gücünü alan Sierra takip ediyor.

1,6 milyon işlemci çekirdeğine sahip olan Sierra, Summit’in 2,4 milyon sayısına göre biraz geride kalsa da geri kalan her şey hemen hemen aynı diyebiliriz. Her iki bilgisayar da IBM Power9 işlemcisi ve Nvidia Tesla V100 hızlandırıcı çiplerden gücünü alıyor. Sierra, Çin’deki bir rakibinden (Sunway TaihuLight) daha az işlemci çekirdeğine sahip olsa da 94,6 petaflop işlem gücüyle onu geçmeyi başardı.

Amerikan hükümeti daha geçtiğimiz günlerde süper bilgisayar yarışına katkı yapmak için 258 milyon doları IBM, Cray, AMD, Intel ve Nvidia gibi firmalara aktardı. Bu inanılmaz işlem güçlerine sahip bilgisayarlar iklim değişimini öngörme, kansere çözüm bulma, nükleer füzyonu araştırma ve diğer önemli şeylerde yoğun biçimde kullanılıyor.

İlgili Haber: Battlefield V demosu Nvidia RTX 2080 farkını ortaya koydu

İlk 10 süper bilgisayara baktığımızda bunlardan beş tanesi Amerikan, iki tanesi Çinli, birer tanesi de İsviçreli, Japon ve Alman. En iyi 500 süper bilgisayar bir ton çip kullansa da işlemciler çoğunlukla Intel’den, hızlandırıcılar ise Nvidia’dan geliyor. Nvidia’nın bu kartları firmanın grafik kartlarıyla benzer mimaride tasarlanıyor.

Türkiye’de neden yok?

Dünyada ülkeler silahlanma yarışını bırakıp bilimde en ileriye gitmeyi hedefler hale gelmişken bizler neden ülkemize bu teknolojiyi getirmiyoruz? Bu soruların cevaplarını hepimiz merak ediyoruz.


Aracı: Shannon Liao / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here