Ana sayfa Haber Dünyanın en büyük “yüzen” güneş santrali Çin”de yapıldı

Dünyanın en büyük “yüzen” güneş santrali Çin”de yapıldı

0

çin’in merkez Anhui eyaletindeki bir gölde dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi tesisi faaliyete başladı. 

Popular Science’ın haberine göre, güneş enerjisi invertör sistemleri satıcısı Sungrow şirketi tarafından inşa edilen 40 megawatt gücündeki tesis, su üzerinde 4 metreye 10 metre derinlikte yüzer halde Huainan kenti şebekesine başarıyla bağlandı. 

Santralin yerleştirildiği göl, bölgedeki kömür madenciliği çalışmalarından yıllar sonra oluşmuş. çevredeki topraklar çökmüş ve yağmur suyu ile dolan bir çukur meydana gelmiş. Mineralli ve çoğunlukla kullanışsız haldeki göl, böylesine bir tesis için en uygun yerlerden biri.

 

Göl suyu, güneş panelleri sistemini ve çevredeki sıcaklığı doğal şekilde soğutarak üretimi verimlileştiriyor ve ısıdan kaynaklanan uzun vadeli hasarı sınırlıyor. Yüksek nem seviyelerine rağmen verimli şekilde çalışmaları için tasarlanmış yüzen paneller tatlı suyun buharlaşmasını önlüyor.

Yüzen santral inşa etmek çin”de yoğun nüfuslu bölgelerde alan işgal etmekten kaçınmayı da sağlıyor. Zira ülke şu an her biri en az bir milyon insan nüfusuna sahip olan 100″den fazla şehre ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar karbon salınımları ve iklim değişikliği konusunda en ‘sabıkalı’ ülkelerden biri olan çin, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gelecek yolunda öncülük etme arayışına girerek yenilenebilir enerji araştırmalarına önem veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here